Reklama

Polska

Kard. Dziwisz apeluje o "otwarte serca" wobec uchodźców

Wojciech Łączyński

Kilka tysięcy rodzin przybyło do kalwaryjskiego sanktuarium na XXIII Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem "Miłosierdzie w domu". - Wzajemne miłosierdzie jest najlepszym lekarstwem na wszystkie konflikty, od jakich przecież nie jest wolne żadne małżeństwo i rodzina - zaznaczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Hierarcha zaapelował o "otwarte serca" dla uchodźców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Apeluję do polityków, aby przestali tracić energię na jałowe spory, z których absolutnie nic nie wynika. W przestrzeni publicznej także politycy muszą pamiętać o wymiarze miłosierdzia - zaapelował kard. Stanisław Dziwisz. Odniósł się także do praw rodzin. - Trzeba podnieść także kwestie pomocy rodzinie, ona musi mieć faktyczną i konkretną pomoc, która będzie odczuwalna - mówił stanowczo metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz nawiązując do hasła pielgrzymki poruszył także problem uchodźców i emigrantów. - Opuścili oni swoje domostwa i kraje, w których szaleje wojna, przemoc i prześladowanie, także chrześcijan. Jesteśmy całym sercem z wszystkimi, którzy cierpią. Apeluję do wszystkich odpowiedzialnych i dzierżących władzę w ręku, aby przede wszystkim zażegnali źródła konfliktów, przemocy i wojen, by ludzie nie musieli opuszczać swoich domów, wyruszając w nieznane i narażając się na niebezpieczeństwa towarzyszące wędrówce. Miejmy otwarte serca na przyjęcie tych, którzy zapukają do naszych bram albo z dala już czekają na naszą ludzką pomoc - podkreślił kard. Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wspomniał także o trwającej kampanii wyborczej. - Miłosierdzia domaga się również sfera życia politycznego w naszym kraju. Od wielu lat jesteśmy świadkami jałowego sporu partyjnego, w którym zanika troska o dobro wspólne, bo energię i czas pochłania walka z przeciwnikiem politycznym. Można przypuszczać, że w najbliższych tygodniach, wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych, czeka nas kolejna odsłona tego konfliktu - mówił metropolita krakowski.

W koncelebrze uroczystej Mszy św. sprawowanej przez metropolitę krakowskiego znaleźli się krakowscy biskupi pomocniczy: Jan Zając, Jan Szkodoń, Grzegorz Ryś oraz infułaci. Dojechali kapłani z okolicznych parafii, ale także duchowni, którzy przybyli wraz z parafialnymi pielgrzymkami, niemal z każdej części archidiecezji krakowskiej.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. Tradycyjnie zebrani przeszli z bpem Janem Zającem drogę krzyżową wzdłuż kapliczek położonych na kalwaryjskich wzgórzach. Pątnicy korzystali ze specjalnie wydanej książeczki pielgrzymkowej, w której zawarte były rozważania. Jej przygotowaniem i jak i organizacją całej pielgrzymki zajął się Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej na czele z jego dyrektorem ks. Jackiem Koniecznym, obecnym na pielgrzymce w Kalwarii.

Podczas XXIII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawiciele wszystkich dekanatów złożyli ofiary pieniężne dla sanktuarium. Przywitali się także z metropolitą krakowskim, który poświęcił ziarna do jesiennego zasiania. W procesji z darami przedstawiciele rodzin przynieśli wieńce dożynkowe, jeden z nich był symbolem ŚDM.

Na pielgrzymkę w strojach dawnych przybyli mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, dojechali także górale. Chyba najliczniejsza grupa w strojach była z Kasinki Małej koło Mszany Dolnej. Liturgię uświetniła orkiestra z miejscowości Zygodowice.

Wszystkim na zakończenie pielgrzymki podziękował o. Zachariasz, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium. Zaprosił do nawiedzenia sanktuarium w ramach następnej pielgrzymki rodzin, ale także zachęcał do indywidualnych pielgrzymek. Zapowiedział, że kopia wizerunku Matki Boskiej Kalwaryjskiej będzie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-13 17:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: czy Jan Paweł II był oszukiwany?

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Krakowski metropolita senior podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka, który wskazywał, że być może Jan Paweł II mógł być oszukiwany przez swoje otoczenie. - Nie mogę tego potwierdzić – odpowiada wieloletni sekretarz osobisty polskiego papieża.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024