Odpowiedź eksperta Działalność naturopaty polega na świadczeniu usług z zakresu medycyny naturalnej, z wykorzystaniem metod takich jak: ziołolecznictwo, diety, akupunktura, masaże i techniki relaksacyjne. Naturopata wspiera zdrowie klienta naturalnymi metodami przywracania równowagi i edukuje w zakresie zdrowego stylu życia. Nie jest lekarzem, a jego działania nie zastępują leczenia medycznego.
By zostać naturoterapeutą, nie jest wymagane posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Oczywiście, wiedza akademicka w dziedzinach takich jak medycyna, biologia czy pedagogika może się okazać wartościowa. Naturopata dokonuje oceny terapeutycznej, wybiera i stosuje techniki przywracania zdrowia, poprawy funkcjonowania organizmu, jakości życia lub wspierania osób z różnymi potrzebami natury fizycznej, emocjonalnej lub duchowej. Propaguje zdrowy styl życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oczywiście, naturopata może założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi terapeutyczne. Wykonywanie tego rodzaju usług nie wymaga tzw. prawa do wykonywania zawodu ponieważ zawód naturoterapeuty nie jest zawodem regulowanym, czyli takim, do którego wykonywania konieczne jest posiadanie konkretnego dyplomu. Taka działalność może zostać zakwalifikowana do działalności paramedycznej.
Jeśli zaś chodzi o działalność nierejestrowaną, to zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy Prawo przedsiębiorców: „Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej”.
Działalność nierejestrowana jest, oczywiście, mniej sformalizowana aniżeli działalność gospodarcza, ale nie oznacza to, że nie wiąże się z pewnymi obowiązkami. Z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności – także nierejestrowanej – osoba fizyczna staje się przedsiębiorcą. Nawet w przypadku osiągania niewielkich dochodów przedsiębiorca musi je ewidencjonować oraz rozliczać się z nich z fiskusem. Rozwiązaniem przewidzianym dla przedsiębiorców prowadzących działalność nierejestrowaną jest uproszczona ewidencja sprzedaży.