Reklama

Wiara

Wiara i życie

Zatańcz dla Boga

Archiwum prywatne s. Anny

Czy tańcem można się modlić i wielbić miłosiernego Jezusa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Mszach św. z udziałem dzieci często widzimy różne formy tańca. Maluchy podnoszą w górę ręce w geście uwielbienia, pokazują na serce w czasie pieśni na Komunię św., obracają się i radośnie podrygują w rytm muzyki podczas wejścia na Liturgię. My, dorośli, mamy w sobie opory i obawy przed takim wyrażaniem wiary. Nasze ciało raczej jest zamknięte na modlitwie, a przecież w Ewangelii Jezus mówi do nas: „Jeśli się nie staniecie jak dzieci...”. Już w Piśmie Świętym czytamy fragmenty, w których mowa jest o uwielbianiu Boga tańcem, jak choćby Dawid, Miriam czy Szunemitka.

Dlatego w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, w Dolinie Miłosierdzia, w dniach od 31 maja do 1 czerwca odbędą się wyjątkowe warsztaty uwielbienia Boga tańcem, prowadzone przez s. Annę Musiał ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa – Sacré Coeur i ks. Mariusza Marszałka, pallotyna. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć modlitwy całym swoim ciałem i wyrazić miłość do Boga przez tę formę ekspresji, którą jest właśnie taniec. Warsztaty będą przebiegać pod hasłem: „Uwielbić tańcem Boże Miłosierdzie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostra Anna Musiał, pasjonatka tańca i głęboko wierząca zakonnica, od lat łączy swoją duchowość z ruchem. Jak sama mówi: – Te warsztaty to nie tylko nauka kroków, ale przede wszystkim głębokie doświadczenie modlitwy. Pan Bóg dotyka serca w tańcu.

Reklama

Siostra dzieli się swoją pasją z innymi, bo ma świadomość, że taki sposób modlitwy może być dla wielu osób okazją do otworzenia się na naturalną relację z Bogiem. – Moja przygoda z tańcem trwa od 2009 r. Regularnie uczestniczę w warsztatach tańca, by rozwijać swoje umiejętności. Od pewnego czasu poprzez taniec wyrażam moje doświadczenie wiary. Polega to na tym, że muzykę, która towarzyszy mi na drodze duchowej, przekształcam w układy taneczne pełne gestów i ukrytych symboli. Ufam, że nie są to moje pomysły choreograficzne, ale że są one owocem modlitwy i pochodzą z natchnienia Ducha Świętego. Moją największą pasją jest taniec izraelski i modlitewny, ale uczę również tańców z różnych zakątków świata – podkreśla s. Anna.

Taniec uwielbienia, którego nauczą się uczestnicy warsztatów w Częstochowie, czerpie z różnych tradycji – od tańca hebrajskiego po modlitewny. Każdy ruch ma swoje znaczenie: chodzenie po okręgu w prawo symbolizuje podążanie Bożymi drogami, w lewo – oddalenie od Boga, a obroty to wyraz wdzięczności za życie. Ręce uniesione ku górze, zbliżanie się do centrum – wszystko to ma głęboki wymiar duchowy. Warsztaty są otwarte dla wszystkich – niezależnie od wieku, płci czy doświadczenia tanecznego. Nie trzeba być profesjonalnym tancerzem, by wziąć w nich udział.

Organizatorzy zachęcają nieprzekonanych do takiego sposobu spotkania z Bogiem, bo jak sami mówią: „Taniec to taka forma modlitwy, która angażuje całego człowieka. Kiedy Bóg patrzy na nas – piękniejemy, Jego uśmiech sprawia, że rozkwitamy. Taniec raduje serce Ojca. Dajmy się porwać Jezusowi do tańca i wytańczmy Mu swą miłość w Duchu Świętym!”.

Warsztaty odbędą się w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów. W programie m.in.: nauka prostych tańców modlitewnych, konferencja, Msza św. (w sobotę i niedzielę), wieczór uwielbienia Boga tańcem, a także czas na osobistą modlitwę i wyciszenie. Dodatkowe informacje o uwielbieniu Boga tańcem oraz zapisy można znaleźć na stronie: www.wielbienietancem.pl .

Podziel się:

Oceń:

2025-04-23 07:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Taneczne rekolekcje

Taniec małżonków płynął dla Pana prosto z serca

Archiwum autora

Taniec małżonków płynął dla Pana prosto z serca

Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej prowadził warsztaty tańca uwielbienia.

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat