Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Niedziela Ogólnopolska 8/2025, str. 64

Adobe Stock

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem w 6. tygodniu ciąży i czekam na wizytę potwierdzającą ciążę. Słyszałam, że w pracy za kilka dni mają być zwolnienia. Co zrobić, jeśli ja też otrzymam wypowiedzenie? Czy pracodawca powinien anulować wypowiedzenie po dostarczeniu mu zaświadczenia od lekarza?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiedź eksperta
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy kobieta w ciąży jest objęta szczególną ochroną. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego.

Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. Jeżeli więc pracodawca wypowie pracownicy umowę o pracę, a w okresie wypowiedzenia pracownica zajdzie w ciążę, obowiązkiem pracodawcy będzie wycofanie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ochrona stosunku pracy pracownicy w ciąży nie obowiązuje jedynie w dwóch przypadkach, o czym informuje art. 177 § 4 i § 41 k.p.:

– w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

– w sytuacji gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), pod warunkiem uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej reprezentującej interesy pracownicy.

Kobieta w okresie ciąży jest chroniona również przed wypowiedzeniem zmieniającym. Polega ono na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. Wyjątkami od tej reguły są:

Reklama

– porozumienie stron – jeżeli pracownica wyrazi zgodę na warunki proponowane przez pracodawcę, to dotychczasowe ustalenia mogą ulec zmianie.

– konieczność przekształcenia organizacji firmy – wypowiedzenie zmieniające może także dotyczyć kobiety w ciąży, jeśli pracodawca zatrudnia minimum dwadzieścia osób, a zmiany są spowodowane właśnie koniecznością przekształcenia organizacji firmy.

W takiej sytuacji, jeżeli wypowiedzenie spowoduje obniżenie wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownicę, pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania jej dodatku wyrównawczego.

Ponadto – ochrona pracownicy w ciąży podlega ograniczeniu w sytuacji, gdy u pracodawcy przeprowadzane są zwolnienia grupowe lub indywidualne na podstawie przepisów Ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca może w takim przypadku wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownicy w ciąży, np. zmieniając jej stanowisko pracy lub wysokość wynagrodzenia.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-18 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sąd: lekarze skazani w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

2025-07-17 12:55
Jeden ze skazanych lekarzy

PAP/Jarek Praszkiewicz

Jeden ze skazanych lekarzy

Sąd Rejonowy w Pszczynie uznał za winnych trzech lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią ciężarnej Izabeli. Dwóch lekarzy zostało skazanych na bezwzględne więzienie i zakaz wykonywania zawodu na sześć lat, jeden usłyszał wyrok więzienia w zawieszeniu i został zawieszony w zawodzie na cztery lata.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat