Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Zdrowy kręgosłup

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 72

Adobe Stock

Dziś, mimo że rzadziej niż kiedyś pracuje się ciężko fizycznie, coraz więcej osób narzeka na bóle kręgosłupa i potrzebuje rehabilitacji. Nie musi jednak tak być.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto holistycznie podejść do wzmocnienia kręgosłupa, czyli zadbać o niego od różnych stron, a w wielu przypadkach zmniejszymy częstotliwość bólu lub go całkowicie wyeliminujemy. Jeśli ból jest odczuwany, zwłaszcza przewlekły, jest duża szansa, że powróci, jeśli nadal nic nie zmienimy.

Najczęściej wynikają one z codziennych niewłaściwych nawyków czy postawy, przeciążeń, braku ruchu, chorób przewlekłych, starzenia się organizmu, a także stanów zapalnych, które mogą być spowodowane różnymi obciążeniami, np. boreliozą. Przyczyną, która obciąża organizm długotrwale, może być przewlekły stres, który generuje napięcia mięśni czy zmiany w hormonach, a także dieta prozapalna, uboga w witaminy i minerały potrzebne dla kości, mięśni. W rankingu szkodliwych nawyków najwyżej znajduje się siedzący tryb życia, który osłabia mięśnie, możliwości regeneracji i dotlenienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Postępowanie zależy od nasilenia problemu i tego, czy się powtarza. Warto kupić maść przeciwzapalną i przeciwbólową tradycyjną, taką jak Difortan czy Voltaren Max lub plaster czy maść z kapsaicyną, np. Capsagamma czy Maść końska. Wykąpać się w ciepłej wodzie i zażyć większą dawkę magnezu lub jeśli ból jest intensywny, zażyć przeciwbólowe i przeciwzapalne tabletki. Jeśli ból nie ustaje, warto skontaktować się z lekarzem lub/i fizjoterapeutą. Lekarz ortopeda może zlecić rehabilitację, w tym fizykoterapię, krioterapię, naświetlanie laserem, lampą Sollux czy zabiegi z zakresu elektroterapii. Czasem kieruje na operację. Fizjoterapeuta może zaproponować: masaż, ćwiczenia, pinoterapię, igły, bańki i inne zabiegi. Można skorzystać także z baniek i innych łatwych metod, jak maty wibracyjne czy wałki i piłeczki do masażu.

Każde ćwiczenia bez nadmiernych przeciążeń będą dobre dla kręgosłupa, zwłaszcza te na basenie. Oto kilka prostych ćwiczeń na co dzień niemal dla każdego, do kilkakrotnego powtarzania, pod warunkiem, że nie występują ostre bóle.*

1. Ręce należy unieść poziomo, zgiąć w łokciach, zbliżyć kciuki do piersi, a łokcie przesuwać do tyłu, ściągając łopatki. Należy utrzymywać napięcie ok. 5 sekund. Opuścić ręce, rozluźnić mięśnie, a następnie czynność powtórzyć kilkakrotnie.

2. Prawą ręką należy sięgnąć nad głową, aż do lewego ucha, a lewą ręką podpierać krzesło, następnie naciskać głową na prawą rękę, tak by nią nie ruszać. Wytrzymać kilka sekund, rozluźnić, a następnie pociągnąć prawą ręką głowę w prawą stronę i powtórzyć na drugą stronę.

3. Chwytamy kij lub miotłę i unosimy ponad głowę, prostujemy ręce, a następnie opuszczamy kij poza głową na barki, rozluźniamy i powtarzamy.

4. W klęku podpartym, w lekkim rozkroku, należy zbliżyć prawe kolano do głowy, wykonując skłon głową w kierunku kolana. Następnie należy wyprostować prawą nogę i lewą rękę, wytrzymać kilka sekund i powtórzyć na drugą stronę.

* W przypadku ćwiczeń kręgosłupa ważne jest, by nie rozpoczynać ich w przypadku ostrego bólu (tzn. trwającego krótko) bez wcześniejszego zbadania jego przyczyny (może nią być np. uraz kręgosłupa). Jeśli ból ostry nie ustąpi po kilku dniach, należy zgłosić się do lekarza.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-10 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złote zasady dla kręgosłupa

Więcej ...

Nie żyje ks. prof. Marek Jagodziński

2025-04-21 19:04
Ks. prof. Marek Jagodziński

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. prof. Marek Jagodziński

W wieku 69 lat zmarł dzisiaj rano w Końskich ks. prof. Marek Jagodziński, kapłan diecezji radomskiej, pracownik Katedry Teologii Prawosławnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kapłan pomagał Stolicy Świętej, w szczególności Kongregacji Nauki Wiary, w studiowaniu ważniejszych kwestii doktrynalnych.

Więcej ...

Bp Przybylski: zapytajmy siebie co Duch Święty chciał powiedzieć przez Franciszkowy pontyfikat

2025-04-21 22:11

Jasna Góra news

- Dziękujemy z całym Kościołem za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Stajemy tu przed Maryją, bo to jedno z niewielu miejsce w Polsce, które nawiedził osobiście - mówił bp Andrzej Przybylski w szczególną „papieską godzinę”, kiedy na Jasnej Górze od lat o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Kościół

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę