Reklama

Niedziela Lubelska

Wieża kultury

2024-04-26 18:58

Niedziela lubelska 18/2024, str. I

Wieża Trynitarska w Lublinie

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Wieża Trynitarska w Lublinie

Wybierając się na spacer po Lublinie, warto zajrzeć do Wieży Trynitarskiej, która zmienia się z każdym sezonem – zaprasza ks. Łukasz Trzciński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej długo przygotowywało się do otwarcia nowego sezonu turystycznego. Zimowe miesiące, podczas których taras i wnętrze wieży były niedostępne dla zwiedzających, dyrektor ks. Łukasz Trzciński wraz z pracownikami poświęcił na intensywne prace konserwatorskie i adaptacyjne. Efekty zaskoczą nawet stałych bywalców. Przez odnowione piętra, wypełnione atrakcyjnie wyeksponowanymi zabytkami, drogę na szczyt turystom wskaże multimedialny aniołek. – Nasze muzeum pięknieje i z roku na rok odwiedza je coraz więcej gości. W 2023 r. zanotowaliśmy ok. 30 tys. turystów, co plasuje Wieżę Trynitarską wśród 10 najczęściej odwiedzanych zabytków Lublina – mówi ksiądz dyrektor.

Na nowy sezon turystyczny zostały przygotowane dwie wystawy czasowe: „Odcienie sztuki” i „Barwy indyjskiego tańca”. – Do tej pory w Sali Białej prezentowaliśmy eksponaty ze zbiorów naszego muzeum, teraz przyszedł czas na współpracę z innymi instytucjami. Pierwszą wystawę przygotowaliśmy z Muzeum KUL. W ramach „Odcieni sztuki” pokażemy malarstwo m.in. Nikifora i Kossaka. Wśród różnorodnych dzieł z pewnością nie można pominąć obrazu Pożegnanie Wacława z Marią, pracy Władysława Barwickiego, który stworzył polichromie w sąsiadującym z nami kościele św. Piotra – zdradza ks. Trzciński. Na samej górze, po pokonaniu ponad 200 schodów, na turystów czekać będzie druga wystawa czasowa, z orientalnymi fotografiami podróżniczki Elżbiety Dziuk. Spoglądaniu na dachy Lublina, jak i na barwne zdjęcia, towarzyszyć może doskonała kawa, serwowana w najwyżej położonej w mieście kawiarence. Wśród nowości w wieży pojawi się unikatowa tapiseria. – Po raz pierwszy od ponad 100 lat zostanie zaprezentowany XVII-wieczny gobelin Sceny z życia Abrahama, który trafił do muzeum z kościoła parafialnego w Bychawie. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim znowu może cieszyć oczy zwiedzających – zaprasza ksiądz dyrektor.

Wieża Trynitarska ma także atrakcyjny program dla dzieci i młodzieży. W dawnym skarbcu została przygotowana multimedialna sala, w której można zapoznać się z lubelską legendą o śnie Leszka Czarnego, prezentowaną w formie animacji. W sezonie prowadzone będą również zajęcia edukacyjne dla grup na temat historii Lublina. – Ciekawą ofertę kierujemy do katechetów. Podczas zajęć pt. „Taki duży, taki mały, może świętym być” na przykładzie licznych rzeźb znajdujących się w przestrzeni wieży, opowiemy o świętych i kierowanym do każdego wezwaniu do świętości. Wśród eksponatów mamy rzeźby św. Piotra, św. Jana Chrzciciela i św. Floriana, ale też mniej znanych św. Wita czy św. Kajetana – mówi ks. Łukasz Trzciński. – Muzea stały się ośrodkami szeroko rozumianej kultury. Można podziwiać w nich cenne dzieła, ale też uczestniczyć w wydarzeniach edukacyjnych i artystycznych – podkreśla ksiądz dyrektor i zaprasza do śledzenia mediów społecznościowych i strony internetowej (www.trynitarska.diecezja.lublin.pl), gdzie umieszczane są informacje o bieżących wydarzeniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas otwartego nieba

Krzysztof Mucha

W parafii dwojga wezwań św. Jakuba Apostoła Większego i św. Aniołów Stróżów w Lublinie odbywały się Misje Święte.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Patronka Dnia: Święta Rita, drogocenna perła Umbrii

2024-05-22 07:39
Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...