Reklama

Niedziela Przemyska

Wezwanie do nawrócenia

Okres Wielkiego Postu zaczynamy obrzędem posypania głów popiołem

Kl. Gabriel Patrylak

Okres Wielkiego Postu zaczynamy obrzędem posypania głów popiołem

Słyszymy dziś wezwanie do nawrócenia, a także do pokuty, modlitwy i postu. Wkraczając w ten święty czas Wielkiego Postu, przyjmijmy go w duchu wiary – powiedział abp Adam Szal.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już w bazylice archikatedralnej w Przemyślu Środa Popielcowa była pierwszym dniem wielkopostnych rekolekcji parafialnych, które w tym roku wygłosił ks. Maciej Dżugan, prefekt i wykładowca Pisma Świętego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Kapłan w homilii wskazał na istotę nawrócenia, jako najważniejszego elementu liturgii słowa tego dnia: – Rozpoczynamy dziś niezwykle ważny okres czas łaski, czas Wielkiego Postu. Czas, kiedy Kościół wzywa nas do zerwania z grzechem i umocnienia ducha. Rozpoczynamy także nasze rekolekcje, przez które chcemy intensywniej wejść w czas pokuty. Kościół daje nam do ręki klucz pomocny w przeżywaniu tego czasu – tym kluczem jest nawrócenie. Na czym polega prawdziwe nawrócenie? Na to odpowiada dzisiejsza liturgia słowa. Pokazuje ona prawdę o nawróceniu. Pierwszy obraz odnajdujemy w Księdze Joela. Prorok wzywa do nawrócenia naród, który odszedł od Pana Boga, dlatego woła o nawrócenie. To nawrócenie ma się opierać na poście, płaczu i lamentach, ale najistotniejszą częścią nawrócenia jest rozdzieranie serca – co to znaczy? To apel o to, żeby się przed Bogiem upokorzyć, stanąć w prawdzie przed Jego majestatem, uznać zło i potrzebę Boga, Jego mocy, miłości i łaski, żeby Bóg moje serce posklejał, a tylko Bóg może prowadzić w pokoju do szczęścia naszego serca. To nawrócenie ma mieć wspólnotowy charakter. Tak jak grzech dotyka także innych i dlatego apeluje do różnych stanów – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi element nawrócenia ks. Dżugan nakreślił w oparciu o tekst Ewangelii: – Inny obraz kreśli Ewangelia. Te słowa są skierowane do ludzi, którzy wydają się być blisko – to ludzie, którzy się modlą, poszczą i dają jałmużnę. Problemem jest to, że czynią to z nieodpowiednią intencją. Czynią to nie z miłości do Boga, ale dla poklasku świata. Ten obraz nawrócenia dotyczy tych, którzy się zagubili, których uwiodła słaba natura. Chrystus konfrontuje intencje ludzkie z Bożym spojrzeniem. Istota nawrócenia polega na zmianie myślenia, na innym spojrzeniu na świat, na przewartościowaniu życia. Istota nawrócenia, którego uczy nas Chrystus, to dobre uczynki: post, modlitwa i jałmużna – wyrażają one pełnię – dotyczą całości życia człowieka. Post uczy właściwej relacji do siebie, modlitwa – właściwej relacji do Boga, a jałmużna do drugiego człowieka. Nawrócenie to nie tylko unikanie zła, ale to praktykowanie dobra – wskazywał.

Następnie metropolita przemyski pobłogosławił popiół, którym posypano głowy wszystkich obecnych w bazylice katedralnej. Eucharystię koncelebrowali także pozostali biskupi przemyscy: abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski oraz biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio. Wielkopostne rekolekcje parafialne w archikatedrze przemyskiej trwały do niedzieli.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zróbcie Mu miejsce

Procesja Bożego Ciała w Przemyślu łączy dwie części miasta

Marian Boczar

Procesja Bożego Ciała w Przemyślu łączy dwie części miasta

Wielka rzesza mieszkańców Przemyśla i okolic w promieniach słońca przeszła w Boże Ciało w procesji eucharystycznej przez całe miasto.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...