Reklama

Niedziela Kielecka

Z wdzięcznością za misje i kolędników

Stoisko misyjne przy kieleckiej bazylice

TD

Stoisko misyjne przy kieleckiej bazylice

Potrzeba nam odwagi, aby spotkać się z Jezusem, a nie tylko uczestniczyć w pięknych orszakach – mówił bp Jan Piotrowski w Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia to zarazem Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Bp Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej, modląc się za wszelkie dzieła misyjne. „W Kościele jesteśmy misjonarzami” – hasło tego święta przedstawił ks. Łukasz Zygmunt, dyr. diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, dziękując za trud dzieci i ich rodziców na rzecz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Tłumaczył, że „misjonarki i misjonarze każdego dnia budują żywą wspólnotę Kościoła”.

Dostrzegli w Nim Mesjasza

W homilii biskup kielecki przypomniał idee misyjne w nawiązaniu do opisanego w Ewangelii, a przypominanego 6 stycznia wydarzenia – przybycia Mędrców do Świętej Rodziny oraz dziękował za zaangażowanie na rzecz misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W uroczystość Objawienia Pańskiego nie tylko wpatrujemy się w interesujące postaci idące za gwiazdą do Betlejem, ale mamy święty obowiązek, aby przyprowadzić tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa – mówił bp Piotrowski. Zauważył, że Wędrowcy ze Wschodu nie tylko oddali Dziecięciu dary i pokłon, ale dostrzegli w nim Mesjasza, mówił także o roli Heroda, ale i odniesieniach do „Herodów współczesnych” – zabijających życie poczęte, zdejmujących krzyże ze ścian. – Żyjemy w świecie, który nas wyjaławia. Grzech miesza się z miłością, prawda z fałszem, ale jeśli sinusoida serca żyje, to pokazujemy, że jesteśmy wspólnotą, której nic nie jest obojętne – zauważył bp Piotrowski, przestrzegając przed obojętnością jako postawą naszych czasów.

Niosą Dobrą Nowinę

1700 misjonarzy i misjonarek z Polski, posługujących w 99. krajach świata oraz posłanych na misje z diecezji kieleckiej, m.in. do Peru, Brazylii, Jamajki, na Wybrzeże Kości Słoniowej, Kazachstanu, do Ziemi Świętej i niosących prawdę o Jezusie w krajach powtórnej ewangelizacji na wschodzie i zachodzie Europy – to bilans posługi misyjnej. Im wszystkim chcą pomóc dzieci przez świadectwo i ofiary Kolędników Misyjnych w tym roku na rzecz Kolumbii.

Reklama

Dzieci dzieciom

Bp Piotrowski zwrócił uwagę na tragiczny los milionów dzieci, werbowanych jako żołnierzy, żyjących w slumsach, wykorzystywanych w różnych częściach świata na różne sposoby przez tych opływających w luksusie. – Dziękuję dzieciom na ich ofiary z I Komunii św., Kolędnikom Misyjnym, uczestnikom różnych konkursów i happeningów, którzy służą pomocą misjom – mówił bp Piotrowski, były misjonarz w Kongo i Peru, a obecnie przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Ruch przy stoiskach misyjnych

Deszcz nie zniechęcił amatorów pamiątek misyjnych, stanowiących zarazem źródło edukacji o misjach wczoraj i dziś. Wierni po Mszach św. nabywali kalendarze, ulotki, gadżety. – Większość prosi także o poświęcone dzisiaj kredę i kadzidło – mówi „Niedzieli” Patrycja Gajewska. Jak dodaje Mateusz Świercz, razem z Patrycją są członkami misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, pochodzą z Górna i Piekoszowa. – Staramy się na co dzień angażować w te działania i wspierać ks. Łukasza Zygmunta w jego pracy – zaznaczają.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-16 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fidelitas - hasłem biskupa nominata Andrzeja Kalety

www.diecezja.kielce.pl/

„Fidelitas (łac. wierność), to pojęcie dziś coraz mniej znane i używane - Europa przestaje być wierna swoim korzeniom, a zarazem słowo to można postawić na drodze naszych relacji do Pana Boga, bo trzeba być wiernym Bogu w naszej wierze, zachować wierność kapłaństwu, środowisku z którego się wyszło, ojczyźnie” – powiedział biskup nominat ks. dr Andrzej Kaleta, który decyzją Stolicy Apostolskiej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...