Reklama

Wiadomości

Międzypokoleniowa kładka

Uczestnicy konferencji, od lewej: ks. Leszek Gęsiak, s. Małgorzata Kaput,
s. dr hab. Maria Opiela, ks. dr hab. Andrzej Kiciński

Andrzej Tarwid

Uczestnicy konferencji, od lewej: ks. Leszek Gęsiak, s. Małgorzata Kaput, s. dr hab. Maria Opiela, ks. dr hab. Andrzej Kiciński

Ukazało się II wydanie Katechizmu według bł. Edmunda Bojanowskiego. Pierwsze rozeszło się jak ciepłe bułeczki. Nic dziwnego, przecież jest to lektura obowiązkowa dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim dzieciom wiarę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coraz więcej dorosłych przeżywa dramat z powodu tego, że ich dzieci nie chcą się modlić ani chodzić do Kościoła. A przecież – jak mówią – oni zawsze zabierali swoje pociechy na niedzielne Msze św. i posyłali je na lekcje religii. Postępowali więc dokładnie tak jak ich rodzice. Wtedy to wystarczało do zachowania wiary, teraz – nie. Dlaczego? – Dziś żyjemy w świecie bardzo zsekularyzowanym. Rodzice kochają Pana Boga, ale nie bardzo wiedzą, jak przekazywać wiarę swoim dzieciom, bo nikt ich tego nie nauczył – powiedział ks. Paweł Malecha, który z Rzymu połączył się on-line z uczestnikami warszawskiej konferencji zapowiadającej II wydanie Katechizmu według bł. Edmunda Bojanowskiego. – Ten Katechizm... jest wielką pomocą dla rodziców, dziadków i wychowawców. Podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi o niewidzialnym Bogu oraz jak towarzyszyć im na drogach wiary – ocenił ks. Malecha.

Zdaniem postulatora w procesie kanonizacyjnym bł. Edmunda Bojanowskiego, jedną z najważniejszych, praktycznych zalet Katechizmu... jest komunikatywny język, którym posługiwał się autor. – Edmund Bojanowski (1814-71) był człowiekiem bardzo dobrze wykształconym, ale gdy uczył wiejskie dzieci, musiał mówić prostym językiem, by go zrozumiały – wyjaśnił ks. Malecha. Podkreślił też, że Bojanowski był inicjatorem wychowania integralnego, obejmującego wszystkie sfery życia człowieka: umysł, wolę, uczucia, a nie tylko zdobywanie wiedzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego został podzielony na cztery części, z których każda odpowiada na inne pytanie: Wyznanie wiary – „Kamień wiary” (w co wierzy Kościół?), Celebracja misterium chrześcijańskiego – „Ślady wiary” (jak Kościół celebruje swoją wiarę?), Życie w Chrystusie – „Słońce przed domem” (jak żyć według wiary Kościoła?) oraz Modlitwa – „Kładka” (jak się modlić w wierze Kościoła?).

W pracach nad wyborem tekstów do Katechizmu... wzięło udział kilkunastu naukowców i ekspertów pod kierunkiem ks. dr. hab. Andrzej Kicińskiego z KUL. Według niego, publikacja ta może być swego rodzaju pomostem międzypokoleniowym dla rodzin. – W czasach gdy rodzina doświadcza kryzysu, już sama postać bł. Edmunda Bojanowskiego pokazuje, że kryzysy można przezwyciężać, a żadnych słabości nie można się bać – powiedział ks. Kiciński i podkreślił, że katecheza w rodzinie jest najlepszym miejscem, w którym wiara może być przeżywana prosto i spontanicznie.

Reklama

Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego wydały Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Zgromadzenie kontynuuje prace swojego założyciela, m.in. prowadząc przedszkola. W placówkach tych również są budowane „międzypokoleniowe kładki do wiary”. – W przedszkolach odbywają się dni skupienia, konferencje i rekolekcje wyjazdowe. Wszystko to służy temu, aby pomóc rodzicom formować dzieci w duchu wiary, by potem potrafiły żyć wiarą na co dzień. A także aby dzieci, patrząc na rodziców, wzrastały w duchu wartości ewangelicznych – powiedziała na konferencji s. Małgorzata Kaput, wikaria generalna zgromadzenia.

Pierwsza edycja Katechizmu... została wydana w 5,5 tys. egzemplarzy. Nakład był więc znacznie większy niż w przypadku debiutów autorów popularnej beletrystyki, a mimo to zniknął z księgarskich półek w ciągu miesiąca. Podobnie będzie zapewne z obecnym wydaniem, ale dla tych, którzy nie zdobędą egzemplarza w wersji papierowej, jest dobra wiadomość – podręcznik można pobrać za darmo ze strony: https: //repozytorium. kul.pl .

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechizm Młodych YOUCAT w Lubinie i Legnicy

Niedziela legnicka 45/2012, str. 4

Bp Stefan Cichy wręcza katechizmy młodzieży

Ks. Piotr Nowosielski

Bp Stefan Cichy wręcza katechizmy młodzieży

Lubin i Legnica były kolejnymi miastami promocji katechizmu dla młodzieży Youcat, która odbyła się w sobotę, 27 października. Tym razem uroczystości w Lubinie przewodniczył bp Marek Mendyk, a w Legnicy biskup legnicki Stefan Cichy

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...