Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ze św. Teresą do źródeł Miłosierdzia Bożego

Pielgrzymi przechodzą przez Rożnowo w parafii Lubanowo

Ks. Robert Gołębiowski

Pielgrzymi przechodzą przez Rożnowo w parafii Lubanowo

Do jednej z najbardziej cenionych pielgrzymek w archidiecezji należy doroczne piesze wędrowanie z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna, 31. pielgrzymka, odbyła się w dniach 23-25 sierpnia i zgromadziła ponad 230 uczestników, 6 kapłanów, 10 sióstr zakonnych i 1 alumna, a głównym hasłem było przesłanie: „Ufaj jak św. Teresa z Lisieux”. Data pielgrzymki wiąże się z uczczeniem dnia urodzin św. Faustyny, która przypada 25 sierpnia, a w obecnym roku także – jak podkreśla ks. Łukasz Śniady, dyrektor pielgrzymki – 150. rocznicę urodzin św. Teresy i 100. rocznica jej beatyfikacji.

Spotkałem pielgrzymów podczas postoju w Rożnowie na terenie parafii Lubanowo. Zostali wspaniale przyjęci przez parafian z ks. Dariuszem Ferdynusem na czele i tak zresztą było wszędzie, gdzie nocowali i dokąd przybywali pielgrzymi. Świadectwem i owocem godnego przeżycia czasu „rekolekcji w drodze” było nieustanne przystępowanie do sakramentu pokuty, także w czasie wędrowania. To był niewątpliwy dar oddziaływania św. Faustyny i św. Teresy, bo to one wskazały swoimi orędziami na wartość otrzymania łaski miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem każdego dnia była wspólna Msza św. dla pielgrzymów i mieszkańców miejscowości, do której przybywano. Głoszone były także konferencje, których autorem był ks. Jakub Sierociński z Myśliborza. Oparte były na nauczaniu św. Teresy, gdzie rozważana była „Mała Droga Dziecięctwa Bożego”, którą wcielała w życie patronka pielgrzymki, odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, dzielono się refleksjami nad tym, czym dla współczesnego człowieka jest miłosierdzie. Na zakończenie pielgrzymkowego dnia odprawiano Apel Jasnogórski, który treścią nawiązywał do głównego przesłania wędrówki.

Reklama

Atmosfera drogi do Myśliborza miała charakter ascetyczno-pokutny. Wielu uczestników podjęło wyrzeczenia i umartwienia, które ofiarowane były zgodnie z treścią Koronki: „na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego”. Wrażeniami duchowymi z uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie dzielili się ks. Łukasz Śniady oraz ks. Mariusz Wencławek, salezjanin. Nie sposób również przejść obojętnie wobec wspaniałych postaw wiernych, mijanych na trasie. Było to praktyczne potwierdzenie wcielania w życie cnoty miłosierdzia. Tą drogą organizatorzy i sami pielgrzymi pragną wyrazić serdeczne „Bóg zapłać” mieszkańcom miejscowości: Binowo, Gardno, Chwarstnica, Borzym, Rożnowo, Banie, Piaseczno, Rów, Kierzków, Golenice. Ich dobroć serca urzekała i budowała pięknym świadectwem wiary. U kresu pielgrzymki na utrudzonych oczekiwały siostry Jezusa Miłosiernego wraz z kustoszem sanktuarium ks. kan. Januszem Zachęckim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp prof. Henryk Wejman. Warto dodać, że w ramach pielgrzymki wędrowała również grupa z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z ks. Stanisławem. Na dzień uczczenia urodzin św. Faustyny do Myśliborza przybyła także jednodniowa pielgrzymka z Trzcińska-Zdroju.

Najważniejszym celem pielgrzymowania jest świadomość misji każdego człowieka, który wezwany jest do tego, by miłosierdzie Boże zwyciężało ludzkie słabości i wprowadzało każdego na drogę ewangelicznych cnót oraz praktykowania miłości i szacunku wobec wszystkich braci i sióstr. Niech „Bóg bogaty w miłosierdzie” dodaje nam wszystkim sił do realizacji tego powołania.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miejsce wybrane przez Boga

Początek procesji różańcowej

Maria Palica

Początek procesji różańcowej

Jak wykorzystasz ten czas, który masz do zagospodarowania, zanim się dopełni ten jubileusz? – zapytał zgromadzonych na uroczystości abp Andrzej Dzięga.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst