Reklama

Niedziela Kielecka

O pożytkach SacroExpo

Inauguracja Sacroexpo 2023

T.D.

Inauguracja Sacroexpo 2023

Niemal wszystko, co jest potrzebne dla piękna liturgii oraz sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania naszych kościołów i parafii, można było odnaleźć w Targach Kielce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas 24. edycji Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo swoją ofertę przedstawiło ok. 200 firm 10 krajów: z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch.

Wymiana doświadczeń

Uczestnicy wydarzenia w dniach 19-21 czerwca poznawali najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: technologiczne, cieplne, energooszczędne, z zakresu dekoracji i doboru naczyń liturgicznych, muzyki kościelnej i in. Nie zabrakło oferty pielgrzymkowej i czytelniczej, w tym stoiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trwały otwarte spotkania, np. administratorów obiektów zakonnych i kościelnych, zorganizowane przez wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej z udziałem przedstawicieli firm energetycznych czy ubezpieczeniowych. Renomą cieszy się już loteria pielgrzymkowa – trwa ona od ponad 15 lat. W halach Targów Kielce był gwarno i radośnie – rozbrzmiewały m.in. organy Viscount powstałe z wykorzystaniem najnowszej technologii PhysisPlus. Na stoisku firmy Astorg można było posłuchać gry organisty Krzysztofa Tomaszewskiego.

Nowości

Wśród nowości – strefa sztuki, zbudowana z 240 dzieł artystów Polski i Ukrainy, z bardzo ciekawie dobranym i przedstawionym malarstwem sakralnym, z możliwością wylicytowania wybranych dzieł.

Z kolei Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w Drodze” zaprezentowało pojazdy/kampery i przyczepy kempingowe. Ich obecność związana była z szóstą edycją Zlotu Szlakiem Sanktuariów i Kościołów Wiślica – Kielce.

Z rodzinną firmą Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego, prezentującą np. parasole procesyjne, nawiązała współpracę s. Alicja z Fundacji Boże Atelier, odpowiedzialna za misje w Kenii. Można z nią było porozmawiać na stoisku firmy. Dyskusje o działaniach charytatywnych podejmowanych i prowadzonych w Afryce, a także o możliwościach wsparcia najbardziej potrzebujących pozwolą na wypracowanie wspólnych projektów.

Reklama

Niech trwają…

W uroczystej inauguracji 24. edycji uczestniczyło wielu znamienitych gości, a oficjalne otwarcie przypadło w udziale metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo. – Jak mówił św. Jan Paweł II, świat który byłby zamknięty na sztukę, będzie zamknięty na miłość. Prawda, piękno, dobro muszą się wiązać – zaznaczył pasterz częstochowski, zauważając zarazem niepokojące trendy wskazujące na istnienie epoki postprawdy i „zamazywania dobra”, a także „fałszowania piękna”. Tym tendencjom przeciwstawia się skutecznie kieleckie SacroExpo.

„Zobaczyliśmy i zostaliśmy urzeczeni” – te słowa Pawła VI, zacytował abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. – Sztuka sakralna jest to domena, w której w szczególny sposób mogą realizować się katolicy świeccy. W ubiegłych wiekach to właśnie sztuka sakralna była inspiracją dla sztuki świeckiej. Język sztuki to także język ewangelizacji, o czym nie powinniśmy zapominać – powiedział nuncjusz Jagodziński. Podkreślał dobrą organizację i „światowy poziom” oraz rozpoznawalność wydarzenia w świecie. – Niech SacroExpo trwa do końca świata i jeden dzień dłużej – mówił nuncjusz.

– Życzę, aby ta wystawa, której historia dzisiaj się pisze, emanowała pięknem, dobrem, harmonią, by – jak uczył św. Jan Paweł II, na dwóch skrzydłach wiary i rozumu wznosiła do źródła prawdy – zaznaczył z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski.

W uroczystości otwarcia wzięli udział także m.in. biskup kijowsko-żytomierski Witalij Kriwicki, bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, kapłani prawosławni, przełożeni zakonów i zgromadzeń oraz władze miasta i regionu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-04 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Współczesne oblicze Kościoła

Raz do roku Kielce zmieniają się w centrum sztuki sakralnej oraz budownictwa i wyposażenia kościołów.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst