Reklama

Porady

Psycholog radzi

Dziecko + dentysta = strach

Niedziela Ogólnopolska 28/2023, str. 46

Adobe Stock

W trosce o zdrowie zębów ważne jest, aby jak najszybciej ten strach przezwyciężyć. Poniżej – pięć wskazówek, co mogą zrobić rodzice, gdy strach u dziecka jest zbyt silny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Zacznij wcześnie odwiedzać dentystę

Wielu rodziców zabiera swoje najmłodsze dzieci do dentysty, mimo że nie mają jeszcze zębów. To świetnie! Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do wizyt u dentysty i nie odczuwa strachu – są one już dla niego normą. Warto taką wizytę połączyć z jakąś miłą niespodzianką, np. miniwycieczką lub zjedzeniem lodów.

2. Okazuj pozytywne nastawienie

Wizyty u dentysty nie są przyjemne, ale pozwalają utrzymać zdrowie zębów. Istnieje kilka zachowań, które rodzice mogą wykorzystać, aby przekazać pozytywne nastawienie dziecka do dentysty: „może znowu spotkasz tam dzieci i pobawisz się z nimi w poczekalni”; albo: „niech lekarz obejrzy ci zęby”. Rodzi to u dziecka poczucie, że wizyta u dentysty jest czymś zupełnie normalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Frazy takie jak: „to na pewno nie boli” lub „nie musisz się bać”, częściej wzbudzają u dzieci jeszcze większy strach.

3. Edukacja przyjazna dzieciom

Reklama

Ważne jest, aby rodzice poświęcali czas na wyjaśnianie swoim maluchom, co się dzieje u dentysty, w sposób dla nich przyjazny. Zasadniczo chodzi o to, żeby wszystko spokojnie wyjaśnić, a nawet wzbudzić ciekawość. Pomocne mogą być filmy objaśniające wizytę, które znajdziemy w internecie. Alternatywnie istnieje możliwość wykorzystania gier, takich jak Kroko Doc, do jasnego wyjaśnienia całej sprawy. Podczas wizyty u dentysty rodzice powinni towarzyszyć swoim pociechom, ale rozmowę pozostawić specjalistom – w końcu to oni muszą zdobyć zaufanie dziecka. Do gabinetu dentystycznego można zabrać „dodatkowe wsparcie”, np. ulubioną zabawkę malucha. To sprawia, że miejsce staje się bardziej znajome.

4. Nagrody i motywacja

Nie jest źle połączyć wizytę u dentysty z jakimś czynnikiem motywującym. Wielu lekarzy to stosuje. Ważne jest, aby wizyta u dentysty nie była formułowana jako warunek. Dobrze jest od razu sprawić dziecku radość, żeby ta wizyta kojarzyła mu się z czymś pozytywnym. Inny pomysł: książeczka bonusowa. Co prawda jest mało dostrzegalna dla dzieci, jeśli jednak uda im się zebrać gwiazdki pracowitości i otrzymać coś w zamian, wizyta w gabinecie stomatologicznym od razu stanie się czymś sympatycznym. W środowisku domowym taki system punktowy można rozszerzyć również na opiekę dentystyczną.

5. Wniosek – strach jest prawdziwy

Dzieci często boją się nieznanego. Na dodatek często słyszą przerażające historie innych dzieci lub dorosłych dotyczące wizyty u dentysty. Praktyki dotyczące zwalczania dentofobii mogą pomóc dzieciom przezwyciężyć strach. Ważne jest, aby wizytę u lekarza określić jako pozytywną i nagrodzić dzielność dziecka. Opowieści związane z wizytą u dentysty często rozpalają wyobraźnię dziecka i wzmagają jego niepokój. Ważne: rodzice, którzy sami mogą bać się dentysty, nie powinni przekazywać swoich obaw dzieciom ani wywierać na nie presji. Niektóre obawy dzieci mogą się wydawać nie na miejscu dla rodziców, ale strach u dzieci jest całkowicie realny. Naciskanie lub zastraszanie dziecka nie pomogą.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-07-03 17:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Syndrom oszusta

Niedziela Ogólnopolska 44/2023, str. 58

Adobe Stock

Czy słyszałeś kiedyś o impostor syndrome, czyli syndromie oszusta? Poniżej dowiesz się, na czym polega i jak rozpoznać, czy cię dotyczy.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...