Reklama

Niedziela Kielecka

Jacy kapłani są potrzebni dziś?

Niedziela kielecka 14/2023, str. VI

Ks. dr Karol Starczewski

Archiwum ks. Karola Starczewskiego

Ks. dr Karol Starczewski

O pokorze, tajemnicy obecności Boga i kapłaństwie z ks. dr. Karolem Starczewskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: Wielki Czwartek to ważny dzień dla każdego kapłana. Dlaczego? W jakim duchu jest ten dzień przeżywany?

Ks. dr Karol Starczewski: Ten dzień pozwala pochylić się z wdzięcznością nad dwoma sakramentami, które Jezus ustanowił w Wielki Czwartek. To sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Kiedy człowiek zastanowi się, czym jest Msza św., i zacznie do niego docierać, że w jej trakcie, podczas modlitwy wypowiadanej przez kapłana (tzw. epiklezy) przychodzi sam Chrystus, że jest On obecny pod postaciami chleba i wina w swoim Ciele i Krwi, to siłą rzeczy – pokornieje. Ks. Jan Twardowski pięknie to oddał w jednym ze swoich wierszy: „Własnego kapłaństwa się boję, własnego kapłaństwa się lękam i przed kapłaństwem w proch padam i przed kapłaństwem klękam”. Myślę, że w tym duchu – pokory wobec tajemnicy obecności Boga w Eucharystii i wdzięczności za dar kapłaństwa, które złożył w nasze, zwykłe, grzeszne ręce, winniśmy przeżywać Wielki Czwartek.

Jacy kapłani są dzisiaj potrzebni Polsce, diecezji kieleckiej?

Uważam, że powinni to być kapłani na wzór Serca Jezusowego. Zdaję sobie sprawę, że to może zbyt ogólne określenie, ale znów – po głębszym zastanowieniu, dotyka ono sedna sprawy. Serce Jezusa, wedle słów litanii, jest m.in. pełne dobroci i miłości, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, jest przebłaganiem za grzechy i posłuszne aż do śmierci. To są wytyczne, którymi kapłan powinien się kierować. Myślę też, że oprócz oczywistego czerpania wzoru z Chrystusa, ksiądz ma twardo stąpać po ziemi, tzn. mieć świadomość własnej grzeszności i nie zapominać, że jest „z ludzi wzięty i dla ludzi ustanowiony w sprawach odnoszących się do Boga” (jak mówi autor Listu do Hebrajczyków). Potrzebni są więc kapłani, którzy, będąc świadomymi swoich ograniczeń, zmagając się nieraz z samotnością i przeciwnościami, mimo wszystko będą starali się czuć, słuchać, patrzeć, mówić i działać tak jak Jezus.

Jest Ksiądz wykładowcą psychologii pastoralnej w WSD w Kielcach. Do czego ta dziedzina wiedzy jest potrzebna kapłanom?

Psychologia pastoralna to nauka, która pozwala poznać teorię i wyniki badań psychologicznych, a następnie wykorzystać je do rozwiązywania problemów duszpasterskich. Jej problematyka obejmuje m.in. koncepcje dojrzałej osobowości, kryzysy psychologiczne i sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a także zagadnienia związane z poradnictwem i pomocą duszpasterską w odniesieniu do osób czy grup, z którymi kapłan ma możliwość spotkać się w parafii. Mając tę wiedzę, z głębszym zrozumieniem można podchodzić do drugiego człowieka i do jego zachowań, a przez to próbować mu pomóc. Ksiądz nie jest specjalistą od wszystkiego. Jego zadaniem jest wsparcie w rozwoju duchowym. Kiedy więc widzi trudności innej natury (np. wymagające psychoterapii), może takie osoby pokierować do odpowiednich instytucji, będąc jednocześnie otwartym na pomoc przez spowiedź, kierownictwo duchowe czy rozmowę duszpasterską.

Ks. dr Karol Starczewski Wykładowca psychologii pastoralnej w WSD w Kielcach, wikariusz w parafii Chrystusa Króla

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Boom powołaniowy w Tanzanii: brakuje miejsc w seminariach

Adobe.Stock

W Tanzanii musiało powstać dodatkowe wyższe seminarium duchowne, ponieważ w dotychczasowych zabrakło miejsc. Jest to wynik boomu powołaniowego, który rozpoczął się dekadę temu i cały czas przybiera na sile. W nowym seminarium, usytuowanym w diecezji Kahama, na pierwszy rok formacji trafiło ponad 100 kleryków z całego kraju. Ostatecznie nowa struktura będzie w stanie pomieścić ponad 500 seminarzystów.

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie