Reklama

Niedziela Wrocławska

Cykl wielkopostny

Sztuka pasyjna

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć dzieła o tematyce pasyjnej

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć dzieła o tematyce pasyjnej

We Wrocławiu i jego okolicach znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia szczególnie w okresie Wielkiego Postu, dostępne są również aktywności pomagające właściwie przeżyć ten wyjątkowy czas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z takich angażujących i skłaniających do refleksji aktywności może być wizyta we wrocławskim Muzeum Narodowym, gdzie elementem stałych wystaw jest sztuka pasyjna. Należą do niej dzieła przedstawiające mękę Chrystusa poprzedzającą Jego śmierć na krzyżu. Motyw ten zaczął rozpowszechniać się w sztuce w XIV wieku, stał się przedmiotem wielu dzieł artystycznych, muzycznych, czy literackich.

W Muzeum Narodowym znajdują się dzieła o tematyce pasyjnej sakralnej, przedstawiające cierpienie i mękę Chrystusa, jak również takie, które obrazują Jego zmartwychwstanie i triumf nad śmiercią. Do dzieł tych należą zarówno obrazy malowane na płótnie, jak i rzeźby. Wystawą gromadzącą największą ilość sztuki o tej tematyce jest znajdująca się na pierwszym piętrze ekspozycja późnogotyckiej sztuki Śląska XIV-XVI wieku. Wystawione są tam dzieła przedstawiające ewangeliczne sceny Męki Pańskiej oraz obrazujące stacje Drogi Krzyżowej. Podziwiać można obrazy pokazujące między innymi upadek Jezusa pod ciężarem krzyża, opłakiwanie, koronowanie cierniem czy zdejmowanie Syna Bożego z krzyża. Powtarzającym się motywem jest również Jezus złożony w grobie, przedstawiony zarówno na obrazach, jak i w formie imponujących rozmiarów rzeźb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnie liczne i stanowiące dużą część zbiorów sztuki śląska tamtego okresu są piety – obrazy oraz rzeźby Matki Bożej trzymającej na kolanach swego martwego Syna. Ten rodzaj sztuki sakralnej ma swój początek już w XIV wieku, natomiast w późnym gotyku spopularyzował się w całej Europie, aż stał się najpowszechniejszym motywem łączonym ze sztuką pasyjną. Piety mogą przedstawiać zarówno Chrystusa jako małe dziecko, jak i również dorosłego już człowieka. W zasobach Muzeum Narodowego znaleźć można oba te rodzaje.

W zbiorach muzeum znajdują się również obrazy przedstawiające Chrystusa po zmartwychwstaniu. Znamienna jest szczególnie ewangeliczna scena, w której zmartwychwstały Jezus ukazuje się apostołom. Dzieła te mają szczególną wartość, ponieważ pokazują najważniejszy dla wiary chrześcijańskiej moment, do którego prowadziła, rozważana w trakcie trwania Wielkiego Postu, męka i cierpienie Chrystusa.

Reklama

Najbogatszą i najbardziej obfitą w dzieła sztuki pasyjnej ekspozycją jest zdecydowanie wspomniana już wystawa sztuki Śląska. Autorzy dzieł powstałych w średniowieczu nie są wprawdzie znani, ze względu na panujące wówczas przekonanie, że sztuka powinna być ofiarowana Bogu, a nie służyć chwale i sławie człowieka. Wśród zasobów Muzeum znajdują się jednak również prace znanych artystów, które dotyczą tematyki podejmowanej w okresie Wielkiego Postu. Do tych dzieł należy na przykład Opłakiwanie Chrystusa Giovanniego Stantiego. Obraz ten jest częścią wystawy sztuki europejskiej XV-XX wieku znajdującej się na drugim piętrze.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego może być sposobem na pogrążenie się w refleksji w samotności lub też aktywnością dla całej rodziny, która jednocześnie może służyć wspólnej kontemplacji nad tematyką Wielkiego Postu, poprzedzającego radosny czas Świąt Wielkanocnych. Warto poświęcić więcej namysłu okresowi Wielkiego Postu i samego Wielkiego Tygodnia, który może umykać uwadze w ferworze przygotowań do świąt. Sposobem na znalezienie chwili zadumy, prócz uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, mogą być inne, być może niesprawdzone dotychczas aktywności dostępne na terenie Wrocławia. Wizyta we Wrocławskim Muzeum Narodowym jest przystępna dla wszystkich, prócz licznych zniżek na bilety, obowiązuje darmowy, wolny wstęp na wszystkie wystawy stałe w każdą sobotę.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-28 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara sercem tworzona

W pracowni artysty

Bogdan Czesak

W pracowni artysty

O roli sztuki sakralnej w przekazie wiary – z Bogdanem Czesakiem, artystą rzeźbiarzem i konserwatorem dzieł sztuki – rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...