Reklama

W wolnej chwili

Inwestycje w przyrodę

Włochatka

P. Stachyra

Włochatka

Pracując razem, możemy wpłynąć pozytywnie na środowisko, czego dowodzi przykład ekologicznego zaangażowania PGE.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W samym 2022 r. zostało zrealizowanych łącznie ponad 50 różnorodnych projektów środowiskowych, m.in. dwadzieścia dwa projekty edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także cztery projekty naukowo-badawcze; zasadzono ponad 67 tys. drzew w dziewiętnastu lokalizacjach, zrewitalizowano cztery ścieżki edukacyjne w parkach narodowych, zamontowano na słupach energetycznych 787 platform dla bocianów i zaobrączkowano 866 młodych osobników w 330 gniazdach – tak w dużym skrócie można streścić wkład w troskę o polską przyrodę największego krajowego dostawcy energii – Grupy PGE.

Z pomocą parkom narodowym

W minionym roku zrealizowano rekordową liczbę projektów środowiskowych PGE. Wiele z nich zostało podjętych we współpracy z: Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym, Wigierskim Parkiem Narodowym i Słowińskim Parkiem Narodowym. Rozpiętość działań w ramach wspomnianej współpracy była szeroka, począwszy od konferencji naukowych i rozmaitych konkursów, a skończywszy na monitoringu ptaków lęgowych. Ciekawe przedsięwzięcie zostało podjęte przez Kampinoski Park Narodowy. Dzięki finansowemu wparciu PGE zakupiono dziesięć fotopułapek, które na bieżąco rejestrują poczynania zwierząt w najdzikszych zakątkach Puszczy Kampinoskiej. Zakupiony sprzęt wideo pozwolił pracownikom parku oszacować liczebność wybranych gatunków ssaków, a także kondycję poszczególnych jednostek. Nagrania te są udostępniane na portalach społecznościowych parku oraz Grupy PGE; cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony internautów, którzy mogą na bieżąco podglądać życie dzikich zwierząt prowadzone w samym sercu puszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W najlepszej lidze

PGE jest partnerem strategicznym najstarszej polskiej organizacji zajmującej się dbaniem o zachowanie dla potomnych środowiska naturalnego w nienaruszonym stanie, czyli Ligi Ochrony Przyrody. Wspólnie z LOP zostało zrealizowanych wiele projektów środowiskowych, edukacyjnych i ekologicznych, m.in. sadzenie drzew w Nadleśnictwie Zwoleń czy też konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, na której rozmawiano np. na temat wpływu farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych na ptaki oraz przyrodę.

Reklama

Zasadzili lasy

Od ponad 23 lat PGE poświęca wiele energii, realizując swój flagowy, autorski projekt środowiskowy pod nazwą „Lasy Pełne Energii”. Program, który początkowo był lokalną inicjatywą, szybko rozszerzył swój zasięg, obejmując kolejne regiony Polski. W ramach programu podejmowane są działania mające na celu poprawę powietrza, jakości wód gruntowych oraz odbudowę drzewostanu w polskich lasach. Przez ponad dwie dekady pracownicy PGE, ich rodziny i wolontariusze posadzili blisko 700 tys. drzew. W samym 2022 r. zasadzono ich 67,5 tys. Akcja objęła jedenaście województw, a wzięło w niej udział 1,4 tys. uczestników. Dzięki podobnym projektom możemy cieszyć się urokami lasów.

Ratują ptaki

Energetycy z PGE zasłynęli ze swojej troski o ptaki. Od lat działają na rzecz ich ochrony, m.in. wznosząc ponad liniami energetycznymi platformy, na których bociany budują gniazda. Do tej pory powstało niemal 28 tys. platform gniazdowych, z czego w minionym roku zamontowano ponad 700 takich konstrukcji. Energetycy wspierają także ornitologów w obrączkowaniu młodych bocianów. W 2022 r. dzięki ich pomocy zaobrączkowano 866 młodych ptaków w 330 gniazdach. Dziesięć bocianów zostało zaopatrzonych w nadajniki GPS, które umożliwiają zmapowanie ich tras migracji. Na wsparcie ze strony PGE mogą liczyć również sokoły wędrowne. W minionym roku z gniazd obecnych na czterech kominach, zlokalizowanych na obszarach należących do giganta energetycznego, wyfrunęło aż czternaście młodych sokołów. Nie byłoby to możliwe bez szerokiego zaangażowania środowiskowego PGE.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-02-21 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Urzekające wakacje

Dawne schronisko młodzieżowe w Czarnym Bryńsku

Tomasz Głos

Dawne schronisko młodzieżowe w Czarnym Bryńsku

Liście szeleszczące pod butami, zapach grzybów w powietrzu i śpiew ptaków to doskonałe lekarstwo na zmęczenie i stres. Jest takie miejsce, w którym można poczuć się jak w sanatorium na turnusie rehabilitującym ducha.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...