Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

Życie z astmą

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 49

Adobe.Stock

Astmę możemy skutecznie kontrolować, by mimo choroby zapewnić sobie komfort życia.

Anna Wyszyńska: Na internetowym portalu Medycyna praktyczna realizowany jest projekt pn. „Szkoła astmy”. Jaki jest jego cel?

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Edukacja chorych na astmę była już wcześniej realizowana, ale w sposób stacjonarny. Były to spotkania pacjentów organizowane przy poradniach alergologicznych lub pulmonologicznych. Pandemia uniemożliwiła edukację stacjonarną, a internetowa forma szkoły okazała się w tym czasie idealną odpowiedzią na potrzeby. Już wcześniej podejmowaliśmy próby zamieszczania w internecie nagrań z instruktażem dla pacjentów, ale w czasie pandemii zaczęliśmy szkolenie bardziej kompleksowe, ujęte w bloki tematyczne. Okazało się, że już w pierwszych miesiącach kilkaset tysięcy osób odtworzyło te nagrania. Mamy nadzieję, że przełożyło się to na lepsze życie tych osób.

Czy edukacja w tej chorobie jest tak samo ważna jak przyjmowanie leków?

Zgodnie z międzynarodowymi standardami Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) edukacja jest jednym z trzech filarów prawidłowego funkcjonowania z astmą. Te filary to: rozpoznanie, terapia i właśnie edukacja. Z międzynarodowych i krajowych raportów wynika, że jest problem z rozpoznaniem astmy, bo część chorych nie łączy takich objawów jak kaszel, świsty i duszności z astmą, nie zgłasza ich lekarzowi, w związku z czym nie ma rozpoznania choroby. Co do drugiego filaru, czyli terapii, to w wytycznych GINA przyjęto, że podstawą w leczeniu astmy są sterydy wziewne, leki skuteczne i bezpieczne. W raporcie GINA wykazano również, że nawet przy prawidłowym rozpoznaniu i nowoczesnych lekach, ale bez edukacji pacjenta jesteśmy skazani na porażkę. Pacjent z astmą powinien wiedzieć, że jest to choroba trwająca przez całe życie, ale można z nią funkcjonować normalnie; że jej objawami są wspomniany już kaszel, świsty i duszności, które mogą się pojawiać lub zanikać, ale na pewno będą się pojawiać rzadziej, jeżeli pacjent będzie systematycznie stosował leki wziewne. Niestety, wielu pacjentom leki sterydowe źle się kojarzą. Jest to błędne przekonanie, szkodliwy mit. Sterydy wziewne, w dawkach, które stosujemy, to leki, które nie mają działania metabolicznego i są bezpieczne. I jeszcze jedna sprawa, na którą chcemy uwrażliwić pacjentów. Nie wystarczy zażywać leki, trzeba to robić w sposób prawidłowy. Są różne rodzaje inhalatorów i duża część pacjentów popełnia przy ich stosowaniu błędy krytyczne, czyli takie, które praktycznie uniemożliwiają prawidłowe leczenie.

Jakie tematy są podejmowane w trakcie wykładów?

Wykłady to kilkuminutowe pogadanki m.in. o tym, czym jest astma, co się dzieje w oskrzelach chorego, dlaczego objawy astmy nasilają się po wyjściu na zimne powietrze, po kontakcie z alergenem, czasem przy wysiłku fizycznym albo w trakcie infekcji, a czasem bez uchwytnej przyczyny. Astmę rozpoznajemy na podstawie wywiadu, dlatego tak ważne jest, by pacjent umiał zaobserwować sygnały płynące z organizmu i kojarzył je z okolicznościami, w których występują. Czyli gdy te programy edukacyjne obejrzy ktoś, kto nie ma rozpoznanej astmy, ale występują u niego objawy, które go niepokoją, będzie umiał prawidłowo je zasygnalizować lekarzowi. W „Szkole astmy” zamieściliśmy też bardzo ważne prezentacje o prawidłowym aplikowaniu leków wziewnych, podcasty o sytuacji pacjentów z astmą w czasie pandemii, wiele wykładów o astmie u dzieci, a także oddzielny blok, w którym odpowiadamy na pytania. Wszystko po to, aby zapewnić pacjentom kontrolę nad astmą i komfort życia. Zapraszamy na https://szkolaastmy.mp.pl .

2022-11-22 14:17

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

Więcej ...

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Więcej ...

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...