Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Za dużo, za mało

terovesalainen – stock.adobe.com

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które często mają podłoże psychiczne.

Nasze spożywanie posiłków ma wiele aspektów. Mają one dostarczyć organizmowi składników potrzebnych do życia i działania, ale jest to także czas wspólnego spotkania przy stole i powinien być także źródłem przyjemności. Niestety, sposób, w jaki traktujemy jedzenie, bywa niekiedy chorobliwy, jest próbą poradzenia sobie m.in. z wewnętrznym napięciem i problemami emocjonalnymi.

Najbardziej znanymi zaburzeniami z tej grupy są – m.in. za sprawą celebrytów i ich wyretuszowanych „idealnych” zdjęć w serwisach społecznościowych – anoreksja i bulimia.

Anoreksja to wstręt do jedzenia, unikanie go i stosowanie restrykcyjnych diet w celu odchudzenia się. Aby doprowadzić do utraty wagi, chory obok ograniczenia pokarmów stosuje środki przeczyszczające lub podejmuje nadmierny wysiłek fizyczny. Nawet w sytuacji skrajnego wychudzenia twierdzi, że jest otyły i obsesyjnie dąży do obniżenia wagi. Wynika to z faktu, że ma zaburzony obraz postrzegania własnego ciała i niską samoocenę. Nie bez wpływu są tu też bezkrytyczne uleganie modzie na szczupłą sylwetkę i presja otoczenia. Po pewnym czasie anoreksja doprowadza do niedożywienia i negatywnych konsekwencji dla zdrowia i wyglądu: osłabienia, suchości skóry, odwodnienia, problemów z układem krążenia i innych. W skrajnych przypadkach pacjenci z anoreksją trafiają do szpitala, gdzie są poddawani żywieniu dojelitowemu.

Przyczyną bulimii są często także zaburzenia emocjonalne – brak akceptacji siebie lub brak akceptacji w środowisku rodzinnym czy rówieśniczym, przeżywanie trudnych sytuacji życiowych. Zaburzenie przejawia się nadmiernym objadaniem się, łapczywym pochłanianiem potraw, które akurat są pod ręką, a potem wywoływaniem wymiotów. Chory traci kontrolę nad sytuacją i czasem nie może przerwać konsumpcji aż do chwili wystąpienia fizycznych dolegliwości żołądkowych. Po napadach wilczego głodu ma często poczucie winy i popada w drugą skrajność – drastycznie ogranicza jedzenie. Bulimia zwykle rozwija się stopniowo, często na bazie przyzwyczajenia do „zjadania codziennych problemów”, czyli łagodzenia stresu jedzeniem.

Reklama

Oba zaburzenia występują najczęściej wśród nastolatków, zwłaszcza dziewcząt. Według statystyk, to właśnie dziewczęta i młode kobiety stanowią 90% pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia w sferze odżywiania. Najskuteczniejszą pomocą w leczeniu tego typu zaburzeń jest praca z terapeutą, dotarcie do rzeczywistego źródła problemów; konieczne jest również wprowadzenie diety adekwatnej do sytuacji.

Pierwszym krokiem do skutecznej terapii jest rozmowa rodziców z nastolatkiem. Jest to trudne zadanie, dlatego psycholodzy radzą, aby do takiej rozmowy starannie się przygotować. Ważne, by nie działać na zasadzie nakazów i nacisków, by okazać dziecku zrozumienie i to, że jest dla nas bardzo ważne. Warto potraktować nastolatka jako partnera w rozmowie i nie lekceważyć jego kompleksów, nawet jeżeli wydają się nam one mało istotne. Antidotum może być również zachęta do wspólnej zmiany nawyków żywieniowych, do starannego doboru zdrowych produktów w odpowiednich ilościach w menu całej rodziny. Niewykluczone, że pierwsze próby podjęcia takiej rozmowy spotkają się z buntem i odrzuceniem ze strony nastolatka, do tematu trzeba jednak wracać, aby możliwe było podjęcie działań terapeutycznych.

2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

Więcej ...

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...