Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Patron na trudne czasy

„Św. Maksymilian Maria Kolbe” – to tytuł wystawy biograficznej, która znajduje się na wałach, od strony wejścia do Skarbca. Ten kapłan i męczennik był wielkim czcicielem Maryi, a także pielgrzymem jasnogórskim. Przed utworzeniem Niepokalanowa celebrował tu Mszę św. – Ekspozycja zawiera dwadzieścia paneli wystawienniczych, przedstawiających nie tylko życie i działalność Maksymiliana Marii Kolbego, ale także kult świętego – powiedziała Katarzyna Helik z IPN w Łodzi, autorka wystawy. Wyjaśniła, że ekspozycja jest połączeniem materiału ikonograficznego i narracji. Wyjątkowe są materiały operacyjne zgromadzone przez IPN, np. teczki i meldunki dotyczące sprawy o kryptonimie „Maksymilian”. – Święty Maksymilian widział w Maryi ratunek dla świata – przypomniał podczas otwarcia wystawy przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Podkreślił, że franciszkanin jest patronem na trudne czasy: – To szansa dla nas, abyśmy zawsze patrzyli na różne wydarzenia naszego życia, nawet tak dramatyczne, jak teraz wojna na Wschodzie, z nadzieją, bo Bóg objawia się przede wszystkim w sytuacjach trudnych po to, by zobligować nas do jeszcze większego zawierzenia Jego Miłosierdziu.

Brat zakonny apostołem pojednania i pokoju

Wszyscy jesteśmy w oczach Bożych tak samo ważni – przypomniał braciom zakonnym bp Damian Muskus z Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zachęcił, aby byli przeniknięci duchem Chrystusa, modlitwy, pokory i braterstwa, bo „choć często niewidoczni dla świata, wypełniają zadania, bez których nie da się skutecznie głosić Ewangelii”.

Na Jasnej Górze odbyła się 39. Pielgrzymka Braci Zakonnych pod hasłem: „Być braćmi dzisiaj – posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymkowym przewodnikiem był św. Józef, patron uchodźców. Bracia, których w Polsce jest ok. 1,1 tys., pełnią różne posługi, m.in. zakrystiana, furtiana, ekonoma, ale są też nauczycielami czy lekarzami. Pielgrzymka przebiegała w duchu modlitwy za cierpiących z powodu wojny oraz o pokój dla Ukrainy. Jak powiedział br. Franciszek Grzelka, brat starszy albertynów, którzy mają dwa domy zakonne w Ukrainie, do kuchni klasztornej w Zaporożu przychodziło ok. 150 osób, a teraz bracia wydają żywność dla ponad tysiąca osób; podobnie jest we Lwowie. Na prośbę bp. Jana Sobiły bracia odprawiają także pogrzeby, gdy na miejsce nie może dojechać kapłan.

Reklama

Grekokatolicy z błaganiem o pokój

Na Jasnej Górze, z udziałem ok. tysiąca osób, odbyła się pielgrzymka wiernych dekanatu warszawsko-łódzkiego Kościoła greckokatolickiego. Modlitwie przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski. – Musimy ufać w miłosierną miłość Matki Bożej, która wstawia się za nami przed swoim Synem – przekonywał hierarcha. – Prosimy, by wojna się skończyła, by za wstawiennictwem Maryi wszystkie rany zostały uleczone, żeby na tej umęczonej ziemi zapanował pokój, którego Ona jest orędowniczką – modlił się. – W tym trudnym momencie Polska tak dużo zrobiła dla Ukrainy, dziękuję za to i dziękuję Jasnej Górze za otwarcie swych drzwi – powiedział. Zdaniem p. Hanny z Ukrainy, ten trudny czas jest szansą dla tych, którzy wierzą, by jeszcze bardziej zaufali, a dla niewierzących, by się nawrócili.

Jasnogórski flesz

• 25 października – pielgrzymka maturzystów diec. warszawsko-praskiej;

• 27 października – nocna modlitwa dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”;

• 28 października – pielgrzymki maturzystów diec. toruńskiej i diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 28-30 października – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 29 października – pielgrzymka Ruchu Ludowego.

2022-10-18 13:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Więcej ...

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej