Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boży przemytnik

Anne van der Bijl, założyciel Open Doors – jednej z najbardziej znanych, najstarszych i największych organizacji zajmujących się pomocą prześladowanym chrześcijanom, zmarł w Holandii w wieku 94 lat. Nazywano go bratem Andrew oraz Bożym przemytnikiem. Ten pseudonim zyskał, gdy w okresie zimnej wojny przemycał Biblie do krajów za żelazną kurtyną. Co ciekawe, historia Open Doors rozpoczęła się w Polsce. Van der Bijl przebywał w naszym kraju w 1955 r. i tu zrodził się jego pomysł na życie – pomagać prześladowanym braciom w wierze, niezależnie od wyznania.

CORRIRRE DELLA SERA
Ważne spotkanie

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin spotkał się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Doszło do tego w sytuacji szczególnej, kiedy wzrosło zagrożenie użycia broni nuklearnej. Franciszek nazwał tę możliwość szaleństwem. Wracając do spotkania, o jego przebiegu nie wiemy praktycznie nic. Informacja, że do niego doszło, pochodzi od strony rosyjskiej. Trudno jednak podejrzewać, że dyskutowano o czymś innym niż sytuacja na Ukrainie. Nie wiadomo też, czy będą jakieś pozytywne rezultaty tej rozmowy. Dyplomacja watykańska działa, oczywiście, w myśl słów papieża, że dialog, mimo iż czasem „śmierdzi”, trzeba prowadzić nawet z agresorem. Zagrożenie wojną nuklearną po ostatnich ruchach Putina, a przede wszystkim po zapowiedzi pseudoreferendów na terenach okupowanych, po których zostaną one włączone do Federacji Rosyjskiej, znacznie wzrosło. Papież już w 2018 r. przestrzegał, że na świecie wzrasta zagrożenie tego rodzaju konfliktem, i wzywał do nuklearnego rozbrojenia świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CRUX
W zawieszeniu

Nadal nie wiadomo, co dalej ze wstrzymanymi święceniami kapłańskimi w diecezji tulońskiej. Przypomnijmy, że po wizytacji watykańskiej Stolica Apostolska nakazała zarządzającemu diecezją bp. Dominique’owi Reyowi wstrzymanie święceń, które miały się odbyć w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nie podano powodów tej decyzji. Watykan był zaniepokojony przede wszystkim otwartością na nowe ruchy, głównie na tradycjonalistów, oraz na przyjmowanie do prezbiterium księży z innych diecezji, nie tylko francuskich. Niezrozumienie sytuacji i zamieszanie są pogłębiane przez fakt, że diecezja tulońska uchodzi za jedną z bardziej dynamicznych we Francji, o czym świadczy ponadprzeciętna liczba powołań kapłańskich. Sytuacja zawieszenia sprowokowała biskupa do zorganizowania spotkania z księżmi, podczas którego dano im się wypowiedzieć. Część z nich obecna sytuacja demotywuje; część nawołuje do jedności. Biskup natomiast zakomunikował, że większą rolę w podejmowaniu zasadniczych decyzji przydzielono diecezjalnym ciałom kolegialnym.

Reklama

RISU
Cyryl i sankcje

Patriarcha Cyryl jest zagrożony objęciem sankcjami przez USA. Na razie propozycję stosownej ustawy zaakceptowała Izba Reprezentantów. Teraz zajmie się nią Senat, a następnie trafi na biurko prezydenta Joego Bidena. Droga jest zatem jeszcze daleka, ale może Amerykanie pójdą za przykładem Kanady i Wielkiej Brytanii, które już wpisały Cyryla na listę wspierających Putina Rosjan objętych sankcjami. Przypomnijmy, że taka propozycja była już na stole decyzyjnych gremiów Unii Europejskiej, ale ostatecznie patriarchę zdjęto z przygotowanej już listy, bo sprzeciw wyraził rząd węgierski.

THE GUARDIAN
Katolicka większość

W Irlandii Północnej, kraju zajmującym północno-wschodnią część wyspy Irlandii i stanowiącym część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, po raz pierwszy w historii liczba katolików/osób przyznających się do katolickich korzeni jest większa niż liczba protestantów. Dlaczego to takie ważne? Irlandia Północna powstała nieco ponad wiek temu właśnie z inspiracji protestantów, którzy nie chcieli być częścią katolickiej Irlandii i bliżej im było do anglikańskiej Wielkiej Brytanii. Poglądy religijne obywateli przez długie lata determinowały wybory polityczne, ale dziś, jak przewidują socjologowie, nie będzie to miało tak zasadniczego wpływu i nie będzie decydowało o przyszłości państwa. Mimo przewagi katolickiej raczej nie zanosi się na kolejny konflikt i zwrócenie ku Irlandii. Jak narodowościowo identyfikują się obywatele? Największa część czuje się Brytyjczykami, nieco mniej – Irlandczykami, a całkiem sporo uważa się za „Północnoirlandczyków”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-04 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Wielki Piątek [Wideo]

2024-03-29 16:19

mat. pras

Do wspólnego przeżywania Liturgii Wielkiego Piątku zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W drugim odcinku specjalnym - dowiemy się także, jak powinny wyglądać Groby Pańskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia