Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pięty pod specjalnym nadzorem

Adobe Stock

Problem pękających pięt dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wbrew pozorom nie jest to tylko defekt kosmetyczny.

Popękana skóra na piętach to dolegliwość, której nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ może być skutkiem nie tylko zaniedbania, ale również choroby czy niedoboru niektórych składników diety. Popękane pięty mogą się stać źródłem zakażenia, ponieważ szczeliny i bruzdy w skórze stóp są łatwą drogą wniknięcia bakterii i grzybów. W zaawansowanych przypadkach ta przypadłość powoduje ból podczas chodzenia, a może też doprowadzić do krwawienia i ropienia skóry w tym miejscu.

Problem może być spowodowany noszeniem niewłaściwego obuwia, np. klapek czy sandałków na cienkiej podeszwie. Pękaniu skóry na piętach sprzyjają także otyłość oraz niektóre choroby, przede wszystkim cukrzyca, dlatego diabetycy muszą pamiętać o starannej pielęgnacji stóp, by nie doprowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. Skłonność do pękania skóry na piętach może towarzyszyć przewlekłym chorobom nerek, tarczycy oraz różnym schorzeniom dermatologicznym. Ta przypadłość może być również uwarunkowana genetycznie, a także być jednym z objawów niedoboru witaminy A lub żelaza w organizmie. Jeszcze innym czynnikiem sprzyjającym jej może być suchość skóry, wywołana niedostatecznym spożyciem płynów.

Zmiany są bardziej dokuczliwe latem, kiedy nosimy odkryte obuwie. Pierwszym krokiem zaradczym jest odpowiednie nawilżenie skóry. Nałożenie preparatów nawilżających można poprzedzić wymoczeniem stóp w wodzie z mydłem lub dodatkiem ziołowych naparów. Rośliną pierwszej pomocy można w tym przypadku nazwać siemię lniane – cenny dla skóry jest zawarty w jego nasionach olej, który nawilża i poprawia jej elastyczność. Odwar uzyskujemy, zalewając wrzątkiem jedną łyżkę stołową siemienia lnianego. Po wystudzeniu dodajemy go do wody przeznaczonej do kąpieli stóp. Można stosować również wywary ziołowe z ziela krwawnika czy koszyczka nagietka lub innych ziół mających działanie przeciwzapalne. Ponieważ kąpiele działają pobudzająco na unerwienie stóp i krążenie krwi, ich stosowanie jest korzystne również wtedy, gdy pękającej skórze towarzyszą inne problemy, np. nadmierna potliwość. W tym przypadku do kąpieli stosujemy wywar z szałwii.

Reklama

Kolejnym krokiem domowej pielęgnacji jest dokładne osuszenie skóry stóp, a następnie nałożenie preparatu nawilżającego, np. balsamu do ciała przeznaczonego do skóry suchej i wrażliwej. Preparatem bardzo polecanym w łagodzeniu dolegliwości jest dostępna bez recepty maść z dodatkiem witaminy A, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zawarta w tej maści lanolina bierze udział w odbudowie i ochronie naturalnej bariery hydrolipidowej. Można również zastosować kremy z zawartością mocznika, który wspiera regenerację naskórka. W przypadku samodzielnego usuwania zgrubiałego naskórka przy pomocy tarek czy pumeksów trzeba to robić delikatnie i zadbać o czystość tych przyrządów, aby nie stały się siedliskiem bakterii. Specjaliści uważają, że zgrubiałego naskórka nie powinno się usuwać zbyt często, wystarczy raz w miesiącu; większa częstotliwość zabiegu może przyspieszyć proces rogowacenia.

Dla osiągnięcia poprawy zabiegi domowe trzeba stosować systematycznie i przez dłuższy czas. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest wizyta u dermatologa lub podologa.

2022-06-29 06:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdy język dzieli ludzi

Niedziela Ogólnopolska 49/2020, str. 52-53

Adobe Stock

Co się dzieje z naszym językiem? Co z młodymi, którzy przekleństwa traktują jako przecinki, co skutkuje trudnościami w kontaktach międzyludzkich?... Z czego wynika to wszystko? Co możemy zrobić, żeby lepiej nam się nawzajem słuchało?

Więcej ...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...