Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pryszcze zmartwienia

Adobe Stock

Trądzik jest wrogiem numer jeden większości nastolatków, ale dotyczy też, chociaż znacznie rzadziej, osób dorosłych, seniorów i niemowląt.

Jest to najczęstsza choroba skóry i zmora wieku młodzieńczego. Zaskórniki, krosty i grudki pojawiające się na twarzy, a także na dekolcie i plecach uprzykrzają życie, a często powodują kompleksy, zwłaszcza że te objawy mogą występować i ulegać okresowym zaostrzeniom przez wiele lat.

Często ich przyczyną jest burza hormonalna wieku młodzieńczego, kiedy to w wyniku wzrostu stężenia niektórych hormonów nasila się praca gruczołów łojowych i produkcja sebum. Wśród przyczyn wymieniane są również predyspozycje genetyczne, alergie pokarmowe i zła dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niedokładne oczyszczanie skóry i nadmierny stres, który wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną.

Zmiany trądzikowe dotyczą, w różnym stopniu, 85% chłopców i 80% dziewcząt. Nic dziwnego, że kolejne pokolenia przekazują sobie, nie zawsze prawdziwe, rady na tę przypadłość. Jedną z często słyszanych porad jest ta, że trądzik mija z wiekiem, co nie jest do końca prawdą. Rzeczywiście, część nastolatków „wyrasta” z trądziku bez większych problemów, ale przy dużym nasileniu zmian konieczne jest leczenie u dermatologa. Nieleczony trądzik może pozostawić trwałe zmiany i blizny na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Przy lekkich zmianach trzeba zadbać o higienę, a przede wszystkim oprzeć się pokusie pozbywania się krost przez ich wyciskanie. Warto wiedzieć, że treść łojowa i ropna denerwującego pryszcza znajduje się nie tylko na powierzchni skóry, ale i głęboko pod nią. Żeby do niej dotrzeć, trzeba rozerwać naskórek, co może spowodować powstanie trwałego śladu, a także zakażenie zdrowych obszarów skóry. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są preparaty punktowe, stopniowo zmniejszające stan zapalny.

Jeden z często powtarzanych mitów dotyczy pozytywnego wpływu słońca na zmiany trądzikowe. Obecnie dermatolodzy nie zalecają opalania cery trądzikowej. Początkowo słońce wysusza zmiany i poprawia koloryt skóry, jednak później problem zwykle się nasila. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem działania promieni słonecznych skóra zaczyna produkować więcej sebum, które stanowi sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii. Z tych samych powodów nie jest zalecane korzystanie z solarium.

Reklama

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej to oczyszczanie jej rano i wieczorem przy pomocy preparatów przeznaczonych dla tego typu cery, z fizjologicznym pH, które nie powodują uczucia ściągnięcia skóry, a także jej przesuszenia. Należy też unikać stosowania na stałe preparatów zawierających alkohol, który przesusza i podrażnia skórę.

Jednym z kontrowersyjnych tematów jest wpływ diety na powstawanie zmian trądzikowych. Chociaż część specjalistów twierdzi, że wpływ ten jest ograniczony, to jednak wiadomo, że produkty, które spożywamy, a zwłaszcza używki takie jak alkohol i papierosy, wpływają na nasz wygląd. Dlatego w przypadku trądziku trzeba stosować zasady ogólnie zalecane dla utrzymania dobrej kondycji skóry: unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, tłustych potraw i ostrych przypraw, a także dużej ilości cukru. Dobrej kondycji skóry służą produkty zawierajcie cynk. Źródłami cynku są m.in.: ciemne pieczywo, kasza gryczana, suche nasiona roślin strączkowych. Spożycie cynku występującego w naturalnych produktach nie prowadzi do jego nadmiaru. Do niebezpiecznego przedawkowania może dojść przy stosowaniu suplementów z tym pierwiastkiem. Trzeba też zadbać o spożycie witamin zawartych w warzywach i owocach.

2022-06-21 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Więcej ...

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Więcej ...

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...