Reklama

Zdrowie

Trudna codzienność

Adobe Stock

W walce z alergenami nie wystarczy diagnoza i przyjmowanie leków. Konieczne są znajomość „przeciwnika” i dobra taktyka postępowania.

Alergeny są obecne nie tylko w powietrzu. Nie brakuje ich także w każdym, nawet najczystszym mieszkaniu. Co zatem możemy zrobić, by się przed nimi uchronić?

Sterylna sypialnia

Przy uczuleniu na roztocze kurzu domowego warto pamiętać, że te mikroskopijne organizmy żerują na złuszczonych fragmentach ludzkiego naskórka, dlatego najczęściej występują w pościeli, materacach i kocach. Pościel osoby uczulonej powinna być prana co 2 tygodnie w temperaturze powyżej 60oC. W takiej samej temperaturze co 6-12 tygodni powinny być prane poduszki i kołdry z wypełnieniem antyalergicznym.

Zimno, gorąco

W upalne dni materace, poduszki i kołdry można wystawić na działanie słońca na co najmniej 3 godziny. Roztocze obecne są również m.in. w dywanach, meblach tapicerowanych i pluszowych zabawkach. W miarę możliwości warto pozbyć się dywanów i ciężkich zasłon, do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA, a powierzchnie wodoodporne wycierać na mokro. Z kolei dziecięce zabawki pluszowe można co kilka tygodni wkładać do zamrażarki.

W zgodzie z kalendarzem

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny na bieżąco śledzić kalendarz pylenia. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce są pyłki traw. Ich największe nasilenie notujemy od połowy maja do połowy lipca. W przypadku uczulenia na pyłki chwastów częstą przyczyną są pyłki bylicy, których stężenie kumuluje się w lipcu i sierpniu. Pyłki drzew mogą być obecne w powietrzu już w styczniu i lutym, kiedy to pyli leszczyna. Pyłki brzozy, które są częstym alergenem, pojawiają się zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pylenie wielu roślin przypada na okres lata, dlatego planując urlopowy wyjazd, alergicy powinni uwzględnić stężenie pyłków w okolicy miejsca, w które się wybierają.

Przyda się maseczka

W okresie nasilonego stężenia alergenu trzeba ograniczyć wychodzenie z domu, ewentualnie korzystać ze spacerów po deszczu. Kontakt z alergenem zmniejszymy, gdy założymy okulary i maseczkę. Po powrocie do domu warto wziąć prysznic i zmienić ubranie. Pamiętajmy, że pyłki roślin mogą być przenoszone również przez domowe zwierzęta wychodzące na zewnątrz, ponieważ przyczepiają się do ich sierści.

Reklama

Niebezpieczne grzyby

Alergia wziewna może być wywołana przez grzyby i pleśnie, które są powszechnie obecne w środowisku, m.in. na pniach drzew i na liściach. W domu szybko namnażają się w wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenia te powinny być często wietrzone i suche. Warto usunąć z domu kwiaty doniczkowe, dbać na bieżąco o czystość lodówki, szybko usuwać z niej psujące się produkty. Lepiej unikać prac wymagających kontaktu z glebą, zwłaszcza grabienia opadłych liści.

Ciężka artyleria

Nowoczesnym antidotum dla osób z astmą o ciężkim przebiegu jest terapia biologiczna. Działa ona bezpośrednio na komórki układu immunologicznego (eozynofile), które są odpowiedzialne za proces zapalny w drogach oddechowych. Taka terapia odbywa się w oddziałach i poradniach leczenia astmy ciężkiej. Jeśli pacjent używa sterydów wziewnych w wysokich dawkach wraz z innymi lekami stabilizującymi chorobę, a mimo to pojawiają się zaostrzenia astmy, powinien skorzystać z porady w ośrodku specjalizującym się w leczeniu ciężkiej astmy.

2022-05-11 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokolenie uczulonych

Adobe.Stock

Na dobry początek proponuję świadectwo, czyli opinię żywej osoby z terenu naszej cywilizacji, na tytułowy temat. „Dawniej pokolenia nawet nie znały alergii, a jeżeli ktoś o tym mówił, to zaliczało się to do wielkomiejskich nawyków.

Więcej ...

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Caritas prosi o ciepłą odzież

2023-02-07 16:32

materiały Caritas

W związku z trwającym sezonem zimowym diecezjalna Caritas przypomina, że wciąż zbierana jest ciepła odzież, która rozdawana jest najbardziej potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej