Reklama

Niedziela Łódzka

Nieść pomoc uzależnionym

Podopieczni tworzą rodzinę

Archiwum Domu Magnificat

Podopieczni tworzą rodzinę

Nasi podopieczni nazywają je domem albo wspólnotą – tak o miejscu, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, mówi Dagmara Diug, prezes Fundacji „Magnificat”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wielkopostnego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych abp Grzegorz Ryś nawiązał w swoich słowach do okresu Wielkiego Postu, jako czasu łaski Bożej, ale jednocześnie czasu wysiłku, trudu, rezygnacji i ofiary.

Warto w tym czasie pochylić się nad losem tych, którzy każdego dnia zmagają się z walką o samych siebie – walką z uzależnieniem. Schronieniem i miejscem pomocy stał się Dom Magnificat – miejsce, które powstało, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, ich rodzinom i bliskim. – Najważniejsza jest dla nas troska o każdy wymiar człowieka uzależnionego. Opieka nad każdą przestrzenią – emocjonalną, psychiczną, ale też duchową. Łączenie wsparcia duchowego z solidną terapią – mówi Dagmara Diug, terapeuta i prezes Fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom otoczony lasami mieści się w Łasku – Kolumnie. W parterowym budynku, są pokoje, kuchnia, stołówka, a w centrum kaplica. To miejsce rodzinne. Przebywają tutaj zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dzięki wsparciu darczyńców tworzą się kolejne, nowe miejsca. – Nasi podopieczni nazywają to miejsce domem albo wspólnotą. Jest to także forma wspólnoty miejsca. Niektórzy z nas, terapeuci mieszkają tu na stałe. To powołanie do bycia bliżej i więcej dla tych, którzy tego potrzebują – dodaje pani Dagmara.

W codziennym funkcjonowaniu w pracy z człowiekiem uzależnionym niezbędne są zasady i regulamin. Prowadzona terapia ma kilka elementów: ergoterapia – czyli terapia poprzez pracę, terapia grupowa oraz indywidualna. Kluczowa staje się nauka odpowiedzialności za konkretne, powierzone zadania, by przez regularność i staranność szanować siebie nawzajem. W domu są osoby w różnym przedziale wiekowym – od 21 do 61 lat. Każdy pacjent ma swojego terapeutę. To miejsce łączy model społeczności terapeutycznej z pracą nad 12 krokami. Dodatkowo tworzone są mitingi dwa razy w tygodniu, by dać jak najwięcej narzędzi do pracy z uzależnieniem. W każdy wtorek z pobliskich okolic mogą przyjeżdżać osoby z zewnątrz.

Reklama

– Czas nie jest łatwy, jesteśmy w trudnej sytuacji. Widzę wśród pacjentów, którzy się zgłaszają, że bardzo dużo osób zmaga się z depresją, z uzależnieniem, ale trzeba walczyć, by być z ludźmi, aby się nie izolować, kiedy ogarnia nas lęk i beznadzieja. Warto wtedy prosić o pomoc, bo ta samotność zabija, ale zawsze jest nadzieja. Te historie, które tutaj przeżywamy są walką w każdym wieku i z każdą trudną sytuacją. Ukończenie terapii jest początkiem trzeźwienia, ale wspólnota pozwala odzyskiwać nadzieję, zawsze – podsumowuje pani Dagmara.

Zachęcamy do wsparcia finansowego. Więcej informacji na stronie www.fundacjamagnificat.pl .

Podziel się:

Oceń:

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Owoce życia bez alkoholu

Niedziela podlaska 8/2020, str. IV

Rozpoczynający się 23 lutego Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do wzmożonej modlitwy za osoby zmagające się z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zrzeszająca także osoby z naszej diecezji jest swoistym antidotum na tego typu dramaty.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst