Reklama

Wiadomości

Kapsuła Czasu KGHM symbolicznym końcem obchodów 60-lecia spółki

Niedziela Ogólnopolska 52/2021, str. 36

KGHM

Miedź, sól, anody, katody i karabińczyk Ambasadora Polski Andrzeja Bargiela znalazły się w Kapsule Czasu KGHM. Firma przygotowała wyjątkową pamiątkę dla przyszłych pokoleń w miejscu odkrycia złóż miedzi w latach 50. ubiegłego wieku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Kapsuły Czasu trafiły m.in. miniaturowe katody i anody z hut KGHM, kawałek rudy miedzi, kryształ soli z kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz koncentrat miedzi z Zakładu Wzbogacania Rud. Są tam również miniaturka tira, który przez kilka miesięcy jeździł po Polsce z multimedialną wystawą o KGHM (o przemyśle miedziowym), a także wejściówki na jubileuszowy koncert w Lubinie.

Obok pamiątek z oddziałów KGHM w kapsule znalazły się wyjątkowe prezenty, takie jak np. karabińczyk z wyprawy Andrzeja Bargiela. Znany z ekstremalnych wyczynów skialpinista został Ambasadorem Polski w plebiscycie organizowanym przez Polską Miedź. Karabińczyk pomagał mu w zdobyciu dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Pakistanie w 2021 r. Polak dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii, a następnie zjechał na nartach do podstawy góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kapsuła czasu została wmurowana w najważniejszym miejscu dla Zagłębia Miedziowego: w Sieroszowicach, gdzie odkryto polskie złoża miedzi i gdzie rozpoczęła się historia KGHM. Pokazujemy przyszłym pokoleniom, co było dla nas ważne i czym żyliśmy w 2021 r. – powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

W kapsule znalazły też miejsce przedmioty przypominające o pandemii, np. etui na paszporty covidowe, które otrzymali pracownicy firmy.

Rok 2021 to rok jubileuszu KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały także m.in. murale związane z oddziałami KGHM.

Wizualizacja przedmiotów i zawartość Kapsuły Czasu będą dostępne w aplikacji mobilnej #naMIEDZI.

Hasłem obchodów 60-lecia KGHM były słowa: „Przyszłość jest z miedzi”, bo to właśnie miedź stanowi fundament rozwoju motoryzacji – jest kluczowym elementem konstrukcji silników, szczególnie w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Miedź produkowana w KGHM znajduje się dziś w co ósmym smartfonie na świecie. Bez miedzi niemożliwa byłaby też proekologiczna transformacja energetyczna.

Reklama

Miedź znajduje zastosowanie w panelach fotowoltaicznych i turbinach elektrowni wiatrowych. Ekologia zajmuje więc naturalnie istotne miejsce wśród strategicznych celów spółki. W listopadzie zarząd firmy przyjął Politykę Klimatyczną. Główne założenia dokumentu dotyczą redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Następstwem Polityki Klimatycznej będzie Program Dekarbonizacji, który docelowo obejmie całą Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź SA.

W ramach obchodów swojego 60-lecia KGHM zorganizował szereg wydarzeń, które stanowią impulsy do rozwoju innowacji. Podczas wirtualnego hackathonu „CuValley Hack” programiści z całej Polski mogli zaprezentować projekty kreatywnie odpowiadające na wyzwania, które na co dzień stoją przed przemysłem miedziowym, takie jak przewidywanie wstrząsów i potencjalnych awarii maszyn górniczych. Co więcej – jedna ze zwycięskich drużyn właśnie rozpoczęła prace nad wdrożeniem projektu w Hucie Miedzi Głogów. Rozwiązanie ma na celu zwiększyć efektywność energetyczną pieca zawiesinowego. Z kolei inny hackathon – „Miedź Jam” skupił twórców gier komputerowych, którzy przygotowywali produkcje inspirowane czerwonym metalem.

Miedziowa spółka w 2021 r. zanotowała bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne. Podczas prezentacji wyników za III kwartał tego roku zarząd podkreślił wzrost EBITDA przy zwiększeniu wyniku finansowego netto spółki, wyższe przychody i zwiększenie wydobycia rudy miedzi. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM była wyższa o 10,1% (9M/9M) i wyniosła 574 tys. ton. Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła wynik finansowy netto na poziomie wyższym od zanotowanego po 9M 2020 o 3 590 mln zł (4,1-krotnie).

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-12-20 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusze z Miedzi

media.kghm.com

Myśl globalnie, działaj lokalnie – tę zasadę z powodzeniem od lat realizuje KGHM. Miedziowy potentat i jego pracownicy są znani z prospołecznej i proekologicznej działalności.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady