Reklama

Niedziela Legnicka

W intencji górniczej braci

Niedziela legnicka 51/2021, str. I

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

We wspomnienie św. Barbary w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odprawiona została Msza św. w intencji górników polskiej miedzi i ich rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwie przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię natomiast wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Dziękczynienie i prośba

Wraz z biskupami Eucharystię sprawowali duszpasterze górniczej rodziny. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele zarządu KGHM, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i oczywiście górnicy wraz z rodzinami. O sprawowanie Mszy św. w intencji górniczej braci prosił wiceprezes ds. produkcji Dariusz Świderski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dziś, w naszych czasach, w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, trzeba ewangelicznej odwagi, aby zaprosić do modlitwy, zaprosić na Mszę św. Stajemy więc w tej wielkiej rodzinie KGHM, w to patronalne i jubileuszowe święto, by podziękować za opiekę i wsparcie, chcemy też prosić, by Boża opatrzność, za wstawiennictwem św. Barbary, zachowywała wszystkich od niebezpieczeństw i tych fizycznych, i tych duchowych, które tak mocno dziś nam zagrażają – powiedział bp Tadeusz Lityński rozpoczynając Mszę św.

Boże światło

W homilii bp Andrzej Siemieniewski mówił o przezwyciężaniu ciemności, mroków, jakie pojawiają się w różnych sferach naszego życia, światłem Bożego Słowa. Tym szczególnym światłem jest Jezus Chrystus, na którego przyjście w czasie Adwentu się przygotowujemy. To On wnosi w nasze życie coraz więcej światła. – Jezus jest światłością świata, szczególnie dla tych, którzy pracują pod ziemią, zdobywając chleb codzienny swoją ciężką pracą. Jezus wszędzie chce rozświetlać codzienność ludzkiego życia – mówił bp Siemieniewski.

Przypomniał też wyjątkową naukę, jaką niemal 25 lat temu w Legnicy pozostawił Jan Paweł II, podczas swojej wizyty apostolskiej. Rzucił wtedy wiele światła na temat ludzkiej pracy. Mówił o jej godności, o przedsiębiorczości, o odpowiedzialności pracodawców i pracowników. Przypomniał, że przez pracę człowiek staje się współpracownikiem Boga w dziele stwarzania tego świata. Przez pracę człowiek pomnaża dobro wspólne.

Reklama

Biskup przywołał też postać św. Barbary, patronki górników. – Znaczące jest to, że już wieki temu górnicy obrali ją sobie za patronkę. Ona ma być obecna i tam, na dole i we wszystkich miejscach pracy. Ona była męczennicą, więc w jej życiu toczyła się walka między ciemnością a światłem. To zmaganie jest charakterystyczne i dla naszej codzienności, kiedy musimy walczyć z pokusą egoizmu, zniechęcenia, spoglądania bez nadziei w przyszłość. Trzeba przyjąć to światło, które płynie od świętych Kościoła, od św. Jana Pawła II, od św. Barbary. My, jako chrześcijanie przechodzimy z ciemności do światła – mówił. Zachęcił też wszystkich, aby to światło Chrystusa, które przyjmujemy, rozsiewać wokół siebie.

Uroczystość ku czci św. Barbary uświetniły poczty sztandarowe oraz orkiestra górnicza. Poświęcony został też nowy sztandar, Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz ikony św. Barbary.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stolica muzyki i węgla - abp Skworc o Śląsku

Monika Jaworska

Śląsk ma szansę zostać stolicą muzyki, a nadal będzie stolicą węgla - powiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc. W przeddzień Barbórki, święta górników, metropolita górnośląski ocenia, że przed regionem stoi perspektywa dynamicznego rozwoju.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady