Reklama

Polska

Abp Kupny: troskę o Polskę wyrażamy przez udział w wyborach

Artur Stelmasiak

Czy współczesna Europa wyciągnęła wnioski z II Wojny Światowej? – pytał abp Józef Kupny w kościele garnizonowym we Wrocławiu podczas Mszy św. sprawowanej w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia wojny. Hierarcha tłumaczył przy tym, że trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, gdy za naszą granicą toczą się działania wojenne, giną niewinni ludzie, media pokazują jak człowiek poniża człowieka, a do tego próbuje się twierdzić, że to religia i wiara są źródłem przemocy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Kupny nawiązał do biblijnego sposobu świętowania ważnych wydarzeń z historii narodu wybranego. – Te wspomnienia nie były jedynie czymś w rodzaju czytania kart pamiętnika – podkreślił, dopowiadając, że każdy Izraelita obchodząc ważne wydarzenia z historii swojego narodu przeżywał je tak, jakby działy się dziś. Każdy osobiście musiał przeżyć to, co wspominał, osobiście ustosunkować się do wydarzenia, które świętował – zaznaczył metropolita wrocławski tłumacząc, że w tym kontekście to, co miało miejsce przed 70 laty nie jest jednym z wielu wydarzeń z historii Polski, o których wspominają podręczniki i który opisują historycy. – Zakończenie II wojny światowej to wydarzenie, które powinniśmy przeżyć tak, jakby działo się dziś. Otrzymujemy wolną Ojczyznę i nasze pokolenie ma podjąć konkretne decyzje, w jakim kierunku będzie się ona rozwijała – powiedział hierarcha.

Tłumaczył przy tym, że każda epoka stawia przed ludźmi nowe wyzwania. – Kościół, którego drogą jest człowiek i jego dobro, żyje nową rzeczywistością naszej Ojczyzny i traktuje ją jako zadanie – mówił abp Kupny, dodając, że dziś odpowiedzialność za Ojczyznę i gotowość służenia jej nie wyraża się poprzez walkę z bronią w ręku, a troska o innych nie musi oznaczać narażania własnego życia. – Warto to sobie uświadomić na dwa dni przed wyborami prezydenckimi, bo fakt, że losy mojego kraju nie są mi obojętne mogę wyrazić chociażby poprzez udział w tym wspólnym decydowaniu o naszej przyszłości – zaznaczył Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii metropolita wrocławski, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o Dobrym Pasterzu, zauważył, iż przedstawia ona dwie skrajne postawy: kogoś, kto gromadzi owce oraz tego, kto niszczy jedność i rozprasza. – Podobny obraz wyłania się z mowy św. Pawła, który wzywa starszych do odpowiedzialności za wspólnotę. I znowu apostoł zauważa, że na pewnym etapie dziejów mogą pojawić się ci, którzy dla własnego interesu będą chcieli rozbić wspólnotę, zniszczyć ją, pociągając za sobą innych – mówił abp Kupny, dodając: – Może przyszedł czas, by ci, którzy w imię własnych interesów, niszczą jedność i rozpraszają, usłyszeli słowa Chrystusa o tym, że dla nich też jest miejsce w Jego wspólnocie. Oni też mogą zacząć żyć na nowo. I jeśli ta wspólnota pójdzie za głosem pasterza może mieć pewność, że nie zabłądzi.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych, a także środowisk kombatanckich. Po południu przewidziana jest modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar II wojny światowej.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-08 12:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nuncjatura: Nie mamy informacji o wysłaniu wizytatora apostolskiego do Archidiecezji Gdańskiej

BP KEP

Do chwili obecnej Nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce w oświadczeniu z 27 lutego 2020 roku.

Więcej ...

Watykan: W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych i specjalnych

2024-06-28 13:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024