Reklama

Niedziela Kielecka

SacroExpo 2021

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

T.D.

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

Organizatorzy cieszą się z nieco lepszej frekwencji niż przed rokiem. Księża chwalą ofertę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejna, XXII edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo już za nami. Gośćmi wydarzenia byli: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskupi z Kielc: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, ks. mitrat Władysław Tyszuk oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich: wicewojewoda Rafał Nowak, prezydent Kielc Bogdan Wenta i in.

– Pan Bóg jest ukryty w ludzkiej kulturze i cieszy się, jeśli jest odsłaniamy przez człowieka – mówił abp Ryś, cytując myśli papieży Jana Pawła II i Franciszka o związkach między kulturą, religią, wiarą. Mówił o sprzecznościach między sacrum, a przepychem, o potrzebie szukania proporcji, bo przecież piękno jest potrzebne liturgii i o debacie na ten temat w historii Kościoła. – Miejcie przed oczami cel i słowa C.K. Norwida, że piękno jest formą miłości – zachęcał metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Jan Piotrowski zwrócił z kolei uwagę na adhortację Jana Pawła II dla Kościoła w Oceanii, w której papież przypomniał, że „każda kultura jest godna Ewangelii”. – Jako misjonarz w Afryce i Ameryce Południowej mogłem widzieć, w jaki sposób kultura jest drogą do Boga. Przez wieki wiara inspirowała wiele osób i artystów, proroków piękna, dobra i miłości, aby to, co Boskie wchodziło w ludzkie życie – mówił biskup kielecki.

Dobrej myśli co do przyszłości tego rodzaju wydarzeń targowych jest Andrzej Mochoń – prezes zarządu Targów Kielce – Uczestniczą 172 firmy z 8 krajów, mamy 3100 metrów kw. zajęte, co daje wzrost w stosunku do ubiegłorocznej edycji, przebiegającej pod znakiem pandemii – mówił.

Prezydent Bogdan Wenta, życząc dobrych partnerów do współpracy, nazwał wystawę targową „rozmową między światem doczesnym a duchowym”.

Na targowych stoiskach znalazło się to wszystko, co ważne, wskazane i niezbędne dla sprawnego funkcjonowania kościołów, życia parafii, użytecznych rozwiązań technologicznych, dla piękna liturgii. Nagradzano piękne hafty, aranżacje zieleni dla obiektów sakralnych, sztukę odlewniczą, witraże. Honorowy Medal bp. Jana Piotrowskiego uzyskała Firma Jakubiak Studio z Częstochowy za szklaną mozaikę Ducha Świętego.

Reklama

Odbywały się prezentacje najnowszych technologii i rozwiązań wykorzystywanych w budownictwie, architekturze i podczas rewitalizacji obiektów sakralnych, w tym systemów grzewczych, nagłośnieniowych czy zabezpieczających, a także zagospodarowania terenów parafialnych. Ikony, rzeźby, obrazy, dewocjonalia i dźwięk dzwonów nadawały ton wystawie.

Zakres branżowy targów SacroExpo był, jak co roku, bardzo szeroki. Księża w większości poszukiwali technologii grzewczych i rozwiązań oświetleniowych, wzięciem cieszyły się ornaty i codzienne męskie koszule, na stoisku Niedzieli przeglądano publikacje. – Jest taniej i jest spory wybór – stwierdzali goście.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielczanie przejdą w Marszu dla Życia i Rodziny

Adobe Stock

Ulicami Kielc przyjedzie 4 czerwca Marsz dla Życia i Rodziny - organizatorzy spodziewają się ok. 3 tys. osób. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Akcja Katolicka przy współudziale Kurii Diecezjalnej, razem z ruchami i stowarzyszeniami katolickimi diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst