Reklama

Polska

Bp Adam Dyczkowski uhonorowany przez „Solidarność”

Archiwum autora

Bp Adam Dyczkowski uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, podczas wieczornej uroczystości 30 kwietnia, z okazji 32. rocznicy powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej. Gala odbyła się w sali projekcyjnej Kina „Helios” w Gorzowie Wielkopolskim. Obok biskupa seniora diecezji zielonogórsko–gorzowskiej gościem specjalnym był sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jarosław Porwich, przewodniczący gorzowskiej Solidarności poinformował, że na wniosek Regionu Gorzowskiego, 27 Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” obradujący w Bielsku Białej postanowił nadać tytuł „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” osobom, które przyczyniały się swoją postawą w służbie, pracy, życiu osobistym - do popularyzacji ideałów „Solidarności” na poziomie ponadregionalnym oraz mającym wybitne zasługi w działalności na rzecz związku poprzez m.in. aktywne wspieranie struktur związkowych. Decyzją 300 delegatów reprezentujących 37 regionów związku, tytuł zasłużony dla NSZZ „Solidarność” nadano bp. Adamowi Dyczkowskiemu i Dariuszowi Rymarowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp.

„Był to okres w moim życiu szczególnie aktywny, kiedy czułem się naprawdę bardzo potrzebny, kiedy wycierałem swoją sutanną wszystkie więzienia, w których siedzieli nasi solidarnościowcy, łącznie z Gołdapią. To była radość, że mogłem przynieść trochę zapomnienia i pogratulować postawy, wtedy pojawiło się wiele wspaniałych postaci” – mówił bp Dyczkowski, przypominając czas stanu wojennego, w czasie którego ukrywał Władysława Frasyniuka i przechowywał pieniądze „Solidarności” żeby nie dostały się w nieodpowiednie ręce. „To były chwile bardzo mocne i mimo, że przeżycia były smutne, dla mnie było radosne to, że mogłem się przydać ludziom zgnębionym, przybitym, których często w nocy zrywano z łóżek na przesłuchania” – mówił bp senior, wspominając, że zawsze zasiadał w pierwszych ławach w sądzie broniąc związkowców, dzięki czemu udawało się skrócić im okres więzienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości wzięli udział także parlamentarzyści, radni, przedstawiciele Urzędu Miasta Gorzowa z prezydentem Jackiem Wójcickiem oraz Marek Rusakiewicz – przewodniczący RMN w Gorzowie Wlkp., najmłodszy poseł Sejmu kontraktowego, socjolog. Tytuł „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” przyznano także dr. Dariuszowi Rymarowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. Podczas gali odbyła się także projekcja filmu "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka, mówiącego o wydarzeniach we Wrocławiu w okresie wydarzeń sierpniowych 1980 roku, którego jednym z bohaterów był obecny na gorzowskiej gali sekretarz w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski. Tytuł filmu nawiązuje do podjęcia z banku 3 grudnia 1981 r. i złożeniu w depozycie wrocławskiej kurii przez działaczy dolnośląskiej „Solidarności” majątku Związku w wysokości 80 mln zł.

Reklama

Przed południem odbyło się oficjalne nadanie nazwy gorzowskiej ulicy: Aleja Ruchu Młodzieży Niezależnej o czym informuje specjalna tablica.

Bp senior Adam Dyczkowski ur. się 17 listopada 1932 r. w Kętach koło Krakowa. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Bolesława Kominka. Po uzyskaniu stopnia doktora podjął wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a także pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej. 21 września 1978 r. decyzją Jana Pawła I został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji wrocławskiej. Święceń biskupich udzielił mu 26 listopada 1978 r. abp Henryk Gulbinowicz. 17 lipca 1993 r. został biskupem zielonogórsko-gorzowskim. W miarę możliwości nadal pełni posługę duszpasterską w diecezji.

Podziemna organizacja opozycyjna Ruch Młodzieży Niezależnej powstała w czasie stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim, jej liderem był Marek Rusakiewicz. Ruch przygotował napisy na murach dzień po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r., a od kwietnia 1983 r., regularnie co 2 tygodnie, przez kilka lat wydawał w Gorzowie podziemną gazetę "Szaniec”.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-01 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Elbląg: ingres bp. Jacka Jezierskiego - 8 czerwca

B. Świerkowska-Chromy/ro.com

Uroczysty ingres biskupa Jacka Jezierskiego do katedry Św. Mikołaja w Elblągu odbędzie 8 czerwca o godz. 17.00. Wcześniej, 28 maja, obejmie on kanonicznie urząd biskupa elbląskiego.

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy