Reklama

Polska

Bp Adam Dyczkowski uhonorowany przez „Solidarność”

Archiwum autora

Bp Adam Dyczkowski uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, podczas wieczornej uroczystości 30 kwietnia, z okazji 32. rocznicy powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej. Gala odbyła się w sali projekcyjnej Kina „Helios” w Gorzowie Wielkopolskim. Obok biskupa seniora diecezji zielonogórsko–gorzowskiej gościem specjalnym był sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jarosław Porwich, przewodniczący gorzowskiej Solidarności poinformował, że na wniosek Regionu Gorzowskiego, 27 Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” obradujący w Bielsku Białej postanowił nadać tytuł „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” osobom, które przyczyniały się swoją postawą w służbie, pracy, życiu osobistym - do popularyzacji ideałów „Solidarności” na poziomie ponadregionalnym oraz mającym wybitne zasługi w działalności na rzecz związku poprzez m.in. aktywne wspieranie struktur związkowych. Decyzją 300 delegatów reprezentujących 37 regionów związku, tytuł zasłużony dla NSZZ „Solidarność” nadano bp. Adamowi Dyczkowskiemu i Dariuszowi Rymarowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp.

„Był to okres w moim życiu szczególnie aktywny, kiedy czułem się naprawdę bardzo potrzebny, kiedy wycierałem swoją sutanną wszystkie więzienia, w których siedzieli nasi solidarnościowcy, łącznie z Gołdapią. To była radość, że mogłem przynieść trochę zapomnienia i pogratulować postawy, wtedy pojawiło się wiele wspaniałych postaci” – mówił bp Dyczkowski, przypominając czas stanu wojennego, w czasie którego ukrywał Władysława Frasyniuka i przechowywał pieniądze „Solidarności” żeby nie dostały się w nieodpowiednie ręce. „To były chwile bardzo mocne i mimo, że przeżycia były smutne, dla mnie było radosne to, że mogłem się przydać ludziom zgnębionym, przybitym, których często w nocy zrywano z łóżek na przesłuchania” – mówił bp senior, wspominając, że zawsze zasiadał w pierwszych ławach w sądzie broniąc związkowców, dzięki czemu udawało się skrócić im okres więzienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości wzięli udział także parlamentarzyści, radni, przedstawiciele Urzędu Miasta Gorzowa z prezydentem Jackiem Wójcickiem oraz Marek Rusakiewicz – przewodniczący RMN w Gorzowie Wlkp., najmłodszy poseł Sejmu kontraktowego, socjolog. Tytuł „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” przyznano także dr. Dariuszowi Rymarowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. Podczas gali odbyła się także projekcja filmu "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka, mówiącego o wydarzeniach we Wrocławiu w okresie wydarzeń sierpniowych 1980 roku, którego jednym z bohaterów był obecny na gorzowskiej gali sekretarz w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski. Tytuł filmu nawiązuje do podjęcia z banku 3 grudnia 1981 r. i złożeniu w depozycie wrocławskiej kurii przez działaczy dolnośląskiej „Solidarności” majątku Związku w wysokości 80 mln zł.

Reklama

Przed południem odbyło się oficjalne nadanie nazwy gorzowskiej ulicy: Aleja Ruchu Młodzieży Niezależnej o czym informuje specjalna tablica.

Bp senior Adam Dyczkowski ur. się 17 listopada 1932 r. w Kętach koło Krakowa. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Bolesława Kominka. Po uzyskaniu stopnia doktora podjął wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a także pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej. 21 września 1978 r. decyzją Jana Pawła I został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji wrocławskiej. Święceń biskupich udzielił mu 26 listopada 1978 r. abp Henryk Gulbinowicz. 17 lipca 1993 r. został biskupem zielonogórsko-gorzowskim. W miarę możliwości nadal pełni posługę duszpasterską w diecezji.

Podziemna organizacja opozycyjna Ruch Młodzieży Niezależnej powstała w czasie stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim, jej liderem był Marek Rusakiewicz. Ruch przygotował napisy na murach dzień po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r., a od kwietnia 1983 r., regularnie co 2 tygodnie, przez kilka lat wydawał w Gorzowie podziemną gazetę "Szaniec”.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-01 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Pielgrzymka Ludzi Pracy na 40-lecie „Solidarności”

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Po raz 38. – w tym roku pod hasłem „Moc Rodziny i Narodu w Chrystusie i Maryi” - odbyła się Pielgrzymka Ludzi Pracy do Matki Bożej Licheńskiej. Mszy Św. w bazylice licheńskiej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?