Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pełna wdzięczności

Mozaikowy ołtarz główny z obrazem Maryi

Justyna Kunikowska

Mozaikowy ołtarz główny z obrazem Maryi

Kościołowi i wspólnocie w Ksawerowie od początku patronuje Matka Boska Częstochowska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo drewniana, a następnie murowana, kaplica powstała na terenie kolonii Ksawerów dzięki pracy przez jej mieszkańców oraz ludzi z okolicznych wsi należących do parafii św. Mateusza w Pabianicach. Wybudowana została w latach 1840-52 r. jako wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy (cholery), która ominęła nie tylko wieś Ksawerów, ale także Teklin, Dąbrowę, Widzew, Rypułtowice, Żdżary.

Ciekawe fakty

Kaplica z czasem okazała się zbyt mała dla wiernych uczęszczających na nabożeństwa i Eucharystie, co stało się głównym powodem do powiększenia gmachu. W tym samym czasie miało miejsce pewne wydarzenie, które zbiegło się z prośbami do ówczesnych władz z prośbą o przebudowę świątyni. Pociąg, którym podróżował przez gubernię piotrkowską car rosyjski z rodziną uległ wypadkowi, a rodzina królewska uszła z życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To spowodowało, że zwrócono się do gubernatora, by wznieść kościół. Władze rosyjskie przychyliły się do przebudowy, a w piśmie zawarto słowa: „Murowana kaplica we wsi Ksawerów, w myśli zarządzenia Gubernialnego Urzędu Piotrowskiego i na życzenie gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Ksawerów, Teklin, Dąbrowa gm. Widzew pow. łaskiego — ma być odbudowana i powiększona na pamiątkę cudownego ocalenia życia cesarza Aleksandra III i Jego Rodziny z katastrofy kolejowej w dniu 17 października 1888 r., z tym że w kaplicy wystawiony będzie obraz Przenajświętszej Częstochowskiej Bogurodzicy”. Tekst był w języku rosyjskim. Było też zdanie w języku polskim: „Na pamiątkę cudownego ocalenia życia Najjaśniejszych Państwa i Ich Rodziny w dniu 17/29 października 1888 r.”.

Powiększony budynek służył mieszkańcom okolicznych wsi, których z roku na rok przybywało i przybywa. Kościół stanowił świątynię filialną parafii św. Mateusza w Pabianicach do roku 1933. W tym czasie na mocy dekretu bp. Wincentego Tymienieckiego, 15 lipca 1933 r., powstała nowa parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie (była to ostatnia parafia erygowana przez tego biskupa).

Reklama

Siostry i patroni

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przybyły do parafii w październiku 1958 r. by podjąć pracę apostolską. Dwie siostry bliźniaczki – s. Etiena i s. Eliana Zalewskie – rozpoczęły posługę w zakrystii w kościele parafialnym oraz katechizację dzieci. Ważnym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty sióstr, ale i dla parafian było otwarcie przedszkola, które rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 r., a miesiąc później zostało poświęcone przez abp. Władysława Ziółka.

Obecnie pamięć o zmarłej s. Elianie nadal pozostaje w sercach parafian. Tablica, upamiętniająca jej działalność, jest miejscem modlitw wielu wiernych.

W mozaikowym ołtarzu głównym widnieje postać Czarnej Madonny. Jak głosi legenda, oryginał z Jasnej Góry to ikona napisana przez św. Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu Świętej Rodziny. Matka Boża to główna patronka parafii w Ksawerowie. Patronuje jej też św. Maksymilian Maria Kolbe. Jego podobiznę można zobaczyć na ścianie ołtarza bocznego.

W służbie Bogu i ludziom

Od roku 1998 w parafii istnieje schola dziecięca Jezusowe Promyczki i Promyki, którą założyły wspomniane siostry karmelitanki – s. Etiena i s. Eliana, a jej głównym opiekunem jest proboszcz ks. Stanisław Bracha. Można je usłyszeć w każdą niedzielę podczas liturgii. Schola nagrała dwie płyty: z okazji jubileuszu przyjęcia sakry biskupiej przez abp. Władysława Ziółka oraz racji swojego 10-lecia i 75-lecia wspólnoty parafialnej w Ksawerowie.

Siostra Eliana Zalewska zaangażowała się także w reaktywację dawnego zespołu młodzieżowego Słońce, który obecnie nosi nazwę Estrellas, w skład którego od 2002 r. wchodzi starsza młodzież. Młodzi służą śpiewem, ale także aktywnie włączają się w Apele Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W każdy piątek wieczorem w świątyni gromadzi się grupa, która przyjęła już sakrament bierzmowania, na wspólnym rozważaniu słowa Bożego, modlitwie i dzieleniu się wiarą. W każdą ostatnią sobotę miesiąca wierni gromadzą na wspólnym Różańcu, by modlić się za Ojczyznę. Parafianie szczególnie umiłowali także Eucharystię w pierwsze soboty miesiąca.

Reklama

Asysta parafialna liczy ok. 30 osób. Obecnie służy także w parafii 4 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz liczne grono ministrantów. Przy świątyni działa Parafialny Ośrodek Charytatywny, który oferuje korzystanie z sali bankietowej i restauracji, pokoi gościnnych oraz noclegowych.

Parafialny Zespół Caritas od 2015 r. tworzy 8 osób. Jego celem jest pomoc osobom potrzebującym. Zespół raz w tygodniu pełni dyżur, podczas którego jest możliwość zgłoszenia się ze swoim problemem lub zaoferowania swojej pomoc (kontakt: nr 723-260-777 oraz e-mail: caritas.ksawerow@wp.pl)

Głos proboszcza

– Szczególni są ludzie, którzy tu przychodzą. To nie jest ogromna parafia, a mimo to do kościoła uczęszcza duże grono wiernych. Obecnie na codziennej porannej Mszy św. jest najwięcej ludzi, co nas zachwyca. Dodatkowo odprawiamy Eucharystię o godz. 20, co pokazuje, że ludzie rozwijają się w wierze. To dla nas ważne – mówi Niedzieli ks. Stanisław Bracha, wspomniany wcześniej obecny proboszcz parafii.

26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia uroczyście świętuje wtedy swoje imieniny. Poprzedza je 40-godzinne nabożeństwo oraz odmawianie czterech części Różańca w intencji Polski.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-24 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W otulinie lasu

8 września to dla nich najważniejszy dzień w roku

Archiwum parafii

8 września to dla nich najważniejszy dzień w roku

Płoki to położona na wzniesieniu (453 m n.p.m.) wioska, o której nikt by nie wiedział, gdyby nie sanktuarium. Matka Boża jest sercem tego miejsca – mówi ks. kan. Piotr Miszczyk o sanktuarium Matki Bożej Patronki Robotników w Płokach.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów