Reklama

Wiara

Jak powrócić do Serca Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 22-23

Karol Porwich/Niedziela

Ponowienie Aktu oddania Polski Sercu Pana Jezusa to impuls do wzmożenia naszej misji ewangelizacyjnej.

Trwamy w dziękczynieniu dobremu Bogu i pasterzom polskiego Kościoła za ponowienie Aktu oddania naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, co miało miejsce 11 czerwca 2021 r. Chcemy jednak zapytać: i co dalej? Zastanawiamy się nad tym po to, by nie zatrzymać się wyłącznie na kolejnych rocznicowych obchodach. Traktujemy to wydarzenie jako impuls, jako Boże tchnienie Jezusowego Serca.

Rzeczy nowe i stare

W Kościele znajdujemy różne formy i przejawy kultu oraz pobożności. Wśród nich kult Serca Jezusowego, który śmiało można uznać za nieoceniony kościelny skarb. Kierując się biblijną mądrością, warto ukazać ten kilkuwieczny skarb z nową świeżością, w nowych formach, nieco nowym językiem. Takie zadanie stawia sobie Sercańskie Centrum Duchowości powstałe przy Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, którego oficjalne otwarcie nastąpi jesienią br. w Krakowie z udziałem przedstawicieli różnych środowisk kościelnych w Polsce.

Propozycje dla parafii

Reklama

Zeszyt Pierwsze piątki miesiąca, który ukaże się w październiku, będzie zaadresowany do duszpasterzy. Pierwsza część obejmie sześć pierwszych miesięcy nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Później będą ukazywać się kolejne zeszyty w systemie półrocznym. Pakiet pierwszopiątkowy będzie obejmował punkty do kazań na niedzielę przed pierwszym piątkiem, by powiedzieć uczestnikowi niedzielnej Eucharystii, dlaczego warto przyjść w najbliższy piątek do kościoła. Tematem niedzielnym pierwszego roku będzie 12 obietnic z objawień udzielonych przez Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. Druga i trzecia część materiałów będzie obejmować punkty do kazań, modlitwę wiernych oraz nabożeństwo wynagradzające przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na pierwszopiątkową Mszę św. z udziałem dzieci i dorosłych. Każdy miesiąc będzie osadzany na fundamencie biblijnym – pierwszy temat na listopad „«Odnów nas, Boże, nasz Zbawco» (Ps 85) – Serce Jezusa, ulecz moją chorą duszę”. Dla dzieci zaproponujemy dostosowaną czasowo adorację eucharystyczną z wezwaniami do Serca Jezusa, uwzględniającymi język i wrażliwość dziecięcą, np. wezwanie „Serce Dzieciątka Jezus, naucz mnie kochać coraz więcej”.

Dla rodziców

Na wiosnę przyszłego roku będzie dostępny program duszpasterski na parafialne spotkania z rodzicami dzieci przed Pierwszą Komunią św. Będzie on obejmował 7 spotkań, od października do kwietnia, do przeprowadzenia w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Będzie miał charakter ewangelizacyjny w duchu osobistego poświęcenia się Sercu Jezusa. Celem jest praktykowanie wraz z dziećmi, jeszcze przed Pierwszą Komunią św., pierwszych piątków oraz doprowadzenie do poświęcenia się rodziny Bożemu Sercu przed uroczystością komunijną. Program obejmie również przebieg białego tygodnia.

Katechezy szkolne

Na stronie Centrum będą dostępne katechezy do przeprowadzenia w szkole na 2 lub 3 dni przed każdym pierwszym piątkiem miesiąca. Służyć to ma zarówno ugruntowywaniu tej praktyki, jak i przypominaniu o niej. Katechezy będą przygotowywane dla dwóch poziomów: dla klas IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz dla klas szkół ponadpodstawowych.

Rekolekcje parafialne

Reklama

To możliwość przeprowadzenia rekolekcji „Zapisani w Sercu Jezusa” w obecności relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque. Ich zasadniczym rysem jest osobisty akt poświęcenia się Sercu Jezusa we wspólnocie parafialnej. Podjęcie decyzji o takim akcie oddania pociąga za sobą konsekwencje zmiany stylu życia – na życie w łasce Bożej i budowanej wokół siebie jedności w rodzinie, w Kościele oraz w społeczeństwie. Rekolekcje przebiegają według programu duchowego „Otwarte i zranione serce. Droga 7 kroków od grzechu do wolności” i stanowią osobisty akt oddania się Sercu Jezusa. Parafie, które zdecydują się na przeprowadzenie takich rekolekcji, będziemy zachęcać, by w każdy pierwszy piątek miesiąca stworzyć możliwość złożenia takiego aktu przez kolejne osoby. Pomocą w tym stanie się dostępny duchowy program „Otwarte i zranione serce”, które umożliwi każdemu osobiste przygotowanie się do złożenia aktu oddania.

Nabożeństwa czerwcowe

Coroczne wydawanie rozważań na nabożeństwa czerwcowe będziemy przygotowywać w duchu spójności z tematem przeżywanego roku duszpasterskiego. Kult Serca Jezusa ma bowiem zawsze zadanie, by współodczuwać z Kościołem. Tej zasady mocno będziemy się trzymać.

Propozycje dla świeckich i duchownych

Propozycje dla świeckich poza parafią, czyli w domu rekolekcyjnym, są skierowane do tych, którzy oprócz Eucharystii i konferencji potrzebują indywidualnych rozmów i duchowego prowadzenia podczas trwania rekolekcji. Każda z naszych propozycji opiera się na osobistym akcie oddania się Sercu Jezusa. Zapraszamy na następujące sesje: „Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata” – rekolekcje dla osób indywidualnych; „Serce Jezusa, Królu i zjednoczenie serc wszystkich” – rekolekcje dla małżonków ze stażem 18+; „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia” – rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Zgodnie z prośbą sługi Bożego o. Dehona – założyciela sercanów, pragniemy zaprosić także kapłanów na rekolekcje zatytułowane: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”. Proponując duchową drogę opartą na osobistym poświęceniu się Sercu Jezusa, chcemy pomóc w odnowieniu swojej wiary i powołania, przeżywanych we wspólnocie Kościoła.

Początek drogi

Sercańskie Centrum Duchowości, które rozpoczyna swoją działalność, to początek drogi. Mamy serca rozgrzane miłością Serca Jezusa. Inspiruje nas Ono do podejmowania misji ewangelizacyjnej w budowaniu królestwa Bożego w duszach i w społeczeństwie. Rozpoczynamy z konkretnymi propozycjami duszpasterskimi i jednocześnie z przekonaniem, że będą one podlegać nieustannej weryfikacji. Chcemy być otwarci na różne głosy i wsłuchiwać się w opinie duszpasterzy i świeckich, by podejmować te wyzywania, które postawi przed nami kolejny etap czasu. Wspólnota SCD obejmuje aktualnie blisko 20 osób, wśród których są sercanie i świeccy.

Zapraszamy duchownych i osoby życia konsekrowanego, którym bliski jest kult Serca Jezusowego, na konferencję pastoralną, która będzie miała miejsce w dniach 8-9 października w Krakowie w ośrodku Domus Mater. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji będziemy się modlić w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, prowadzonej przez ojców jezuitów, czyli w miejscu, w którym 100 lat temu oraz w tym roku zostaliśmy zawierzeni jako naród i Kościół w Polsce Sercu Jezusowemu.

Autor jest dyrektorem Sercańskiego Centrum Duchowości

www.duchowoscserca.pl

2021-06-22 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mają wyjątkową misję

Członkowie straży z pocztami sztandarowymi

Piotr Lorenc

Członkowie straży z pocztami sztandarowymi

Tak się składa, że od kilku lat doroczne spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa splata się z jubileuszem kolejnej wspólnoty. Tak też było i w tym roku.

Więcej ...

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

Adobe Stock

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny.

Więcej ...

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku