Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Modlitwą wyciągają z czyśćca

P. Barbara Borkowska, animatorka apostolatu i kapłani wspierający go

Ewa Monastyrska

P. Barbara Borkowska, animatorka apostolatu i kapłani wspierający go

Od 15 lat niezliczona ilość dusz cierpiących w czyśćcu otrzymuje ogromne wsparcie i pomoc płynącą z sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Apostolat Pomocy Duszom Czyśćcowym świętował 10 października 15-lecie istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pandemia utrudniła świętowanie, jednak organizatorzy nie zrezygnowali ze wspólnej modlitwy i Mszy św. Podczas liturgii ks. prał. Eugeniusz Derdziuk podkreślił, jak ważna jest modlitwa za osoby zmarłe, które cierpią w czyśćcu. Zaznaczył, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia istnienie tego miejsca, jako tego, w którym dusze muszą odpokutować za grzechy, z którymi nie mogą stanąć przed obliczem Boga. Modlitwa za zmarłych może pomóc im w opuszczeniu czyśćca, o czym świadczą doświadczenia mistyków.

– Pragnieniem Boga jest to, by wszyscy byli zbawieni. Powstanie apostolstwa pobudza nasze serca do zrozumienia, że jesteśmy w misji samego Boga. Wierzę w ogromną wdzięczność dusz w czyśćcu cierpiących. Odsyłam do Dzienniczka Siostry Faustyny, która opisuje spotkania z duszami proszącymi o modlitwę i zamawianie Mszy w ich intencji. Wracały potem do niej, otoczone Bożą chwałą. Widzicie, jak to jest wpisane w tę troskę Boga, który szuka człowieka i powołał nas do tego, by nieść orędzie miłości i zbawienia wszystkim, także tym, którzy już sami sobie pomóc nie mogą, ale wywdzięczą się wam – powiedział podczas homilii ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, który został zaproszony na uroczystości jubileuszowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa i miłosierdzie

Apostolat Pomocy Duszom Czyśćcowym funkcjonuje na terenie całej Polski. Wspólnota nie wymaga od członków wielkiego nakładu pracy ani poświęcenia czasu a jedynie duchowego zaangażowania, które przejawia się w modlitwie lub dziełach miłosierdzia.

– Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych powołane zostało przez bł. Honorata Koźmińskiego. To zgromadzenie formuje nas. Mamy miesięcznik pod nazwą Do domu Ojca, który opracowujemy, a niezależnie od tego, naszą formą stały są spotkania wspólnoty w trzecią sobotę miesiąca na Mszy świętej, która jest szczytem naszej duchowości. Polecamy szczególnie te osoby, które odeszły z naszych rodzin, ale w listopadzie modlimy się za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące – wyjaśniła Barbara Borkowska, animatorka apostolatu.

Reklama

Pragnienie wiecznego szczęścia

Członkowie apostolatu mają świadomość, że modlitwa może pomóc im w uzyskaniu szczęścia wiecznego.

– Tylko Panu Bogu wiadome jest, jaka jest nasza zasługa. Nikt z nas nie robi tego dla własnej chwały. Gdy dusza staje przed sądem szczegółowym, widzi, że nie jest godna, by wejść do chwały Bożej i sama sobie już pomóc nie może. Tylko my możemy ich wówczas wesprzeć naszą modlitwą i wierzymy, że oni wyświadczają także pomoc nam. W świadectwach naszych, poczucie obecności i pomocy dusz wybrzmiewa wielokrotnie – dodała Barbara Borkowska.

Wspólnota wspólnot

– Im więcej wspólnot przy parafii tym lepiej – zaznaczył proboszcz ks. prał. Czesław Grzyb. Apostolat Pomocy Duszom Czyśćcowym to wspólnota, która jest ponadczasowa, jednak we współczesnym świecie ma swoje ogromne znaczenie.

– Ta wspólnota jest ze wszech miar potrzebna. Po pierwsze: ukierunkowuje nasze myślenie. W obecnej rzeczywistości skupiamy się bardzo na doczesności, jakby nie było nic więcej. Obecność tej wspólnoty, która przywołuje drugi wymiar jest ogromnie ważna. Po drugie: dusze czyśćcowe już nie mogą na nic zasłużyć. Każda modlitwa, czy przez apostolstwo czy indywidualna, jest ogromnie ważna. Jeśli mamy troskę o naszych bliskich zmarłych, to nie może to się przejawiać tylko raz w roku poprzez zapalenie świeczki, ale poprzez pamięć modlitewną. Czasami mam wrażenie, że oni błagają nas: pomódl się za mnie, bo jeszcze muszę pewne rzeczy odpokutować. Zachęcam wszystkich do modlitwy za zmarłych i chciałbym, aby takich wspólnot powstawało w diecezji jak najwięcej – stwierdził proboszcz parafii pw. Zwiastowania Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim, ks. prał. Czesław Grzyb.

Każdy z nas powinien stanąć w prawdzie, solidarności i biblijnym miłosierdziu, by swoją modlitwą, jak sznurem, wyciągać ku niebu tych, którzy o nim marzą.

Podziel się cytatem

By uratować dusze

Ks. prał. Eugeniusz Derdziuk podkreślił także, że szatan nie chce, by człowiek doświadczył radości wiecznej. Mogą wówczas pojawić się zniechęcenia i poczucie bezsensu modlitwy za zmarłych. Tym bardziej nasze modlitwy powinny się wzmagać, bo będzie to oznaczało, że gra idzie o naprawdę wysoką stawkę. Miejsce, z którego modlitwy płyną, by uratować jak najwięcej dusz z czyśćca, musi być rzeczywiście poświęcone i wybrane. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ to miejsce wybrała sama Maryja. Dziś niewiele osób zastanawia się nad tym, co będzie po śmierci, jednak to nasza przyszłość, o którą warto zadbać już dziś. A każdemu, kto pamięta o zmarłych, nie tylko raz w roku, możemy powiedzieć tylko: „dziękujemy”, bo te modlitwy ratują także naszych bliskich. Każdy z nas powinien stanąć w prawdzie, solidarności i biblijnym miłosierdziu, by swoją modlitwą, jak sznurem, wyciągać ku niebu tych, którzy o nim marzą.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-10-20 21:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezjalne Spotkanie Apostolatu Maryjnego

Niedziela łódzka 23/2018, str. VIII

Spotkanie zjednoczyło wszystkich

Archiwum Apostolatu Maryjnego

Spotkanie zjednoczyło wszystkich

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim