Reklama

Święto plonów w Sułoszowej

Do świątyni  tradycyjnie rolnicy  nieśli wspaniałe  wieńce dożynkowe

Piotr Lorenc

Do świątyni tradycyjnie rolnicy nieśli wspaniałe wieńce dożynkowe

30 sierpnia w Sułoszowej dziękowano Panu Bogu za tegoroczne plony. Biskup Grzegorz Kaszak modlił się wraz z rolnikami w intencji całej diecezji. Dożynki miały, z racji pandemii, skromny wymiar.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragniemy podziękować najpierw Panu Bogu za zebrane plony, ale i modlić się w intencji wszystkich rolników, prosząc dla nich o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo. Jak Bóg pozwoli to w przyszłym roku, już bez groźby pandemii, uczynimy to w bardziej spektakularny sposób – powiedział podczas uroczystości w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników, a zarazem proboszcz w Sułoszowej.

Reklama

Trzeba zaznaczyć, że mimo trudności rolnicy są zadowoleni z tegorocznych plonów. – Ten rok jest rokiem wyjątkowym, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego oraz na gradobicie, jakie miało miejsce na terenie naszej gminy i gminy Jerzmanowice Przeginia. Gradobicie zniszczyło znaczną cześć plonów, a niektórzy byli zmuszeni do tego, by swoje uprawy zorać. To wielka strata. Tym bardziej dziękujemy Panu Bogu za to, co udało się zebrać. Dziękujemy za pięknie przygotowane dożynkowe wieńce, odwieczny symbol zakończenia żniw. Dziękujemy za ciężką, mozolną pracę rolników oraz za ich troskę, by nikomu nie zabrakło codziennego chleba. Pragnę również serdecznie podziękować Bernadecie i Markowi Głowackim z Wielmoży, za to, że zechcieli przyjąć funkcję starostów tegorocznych dożynek. Życzę wszystkim rolnikom, by ich praca na roli przynosiła nie tylko satysfakcję, ale i wymierne korzyści w wymiarze ekonomicznym – powiedział Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Starości dożynkowi – państwo Bernadeta i Marek Głowaccy prowadzą 30-hektarowe gospodarstwo rolne w Wielmoży. Uprawiają zboże, kukurydzę i ziemniaki. Prowadzą także hodowlę krów mlecznych. – Tegoroczne żniwa były trudne, ale satysfakcjonujące. Zebrane plony pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Niewiadomą pozostają ceny zboża czy owoców i warzyw. Mam jednak nadziej, że utrzymają się na dobrym poziomie i pozwolą nam nie tylko przetrwać do kolejnego roku, ale i pomyśleć o inwestycjach – podkreślił Marek Głowacki.

W homilii Pasterz Kościoła sosnowieckiego podziękował Bogu za plony ziemi, które dzięki żmudnej pracy rolników, ogrodników, sadowników, a także pszczelarzy udało się zebrać. – Wyrazem zebranych plonów jest wasza obecność w świątyni, ale także przepiękne wieńce dożynkowe. Jestem pełen podziwu i uznania, ileż to trzeba było włożyć pracy, ale i jaką trzeba było mieć fantazję, by ułożyć wieńce. I te wspaniałe wieńce przynieśliśmy do świątyni. To pierwsza i najważniejsza część dożynkowych uroczystości – okazać Panu Bogu wdzięczność. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy pracowali na roli po to, aby te plony zebrać – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Kaznodzieja zaznaczył, że tegoroczne statystki wyraźnie wskazują, że mimo suszy, mimo ulewnych deszczy, będziemy mieć zbiory większe o 11% niż w ubiegłym roku. – Nie ma nad Polską widma głodu. Niestety, w naszej ojczyźnie rocznie wyrzuca się 9 mln ton żywności. Musimy zastanowić się, jak gospodarować produktami żywnościowymi, by ich nie marnować. Może trzeba większej rozwagi podczas zakupów, może trzeba umieć się nimi podzielić z innymi. Szanujmy to, co otrzymaliśmy od Boga – zaapelował Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-09 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękując za dar chleba

Dziękczynna liturgia za tegoroczne plony

Centrum Kultury w Sułoszowej

Dziękczynna liturgia za tegoroczne plony

Wspaniałe dożynkowe wieńce, barwny korowód, bochny chleba z tegorocznej mąki i modlitwa w intencji rolników. Gminno-parafialne dożynki w Sułoszowej odbyły się zgodnie z tradycją.

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Papież podarował polskiemu księdzu kielich i patenę

2025-07-13 11:55

Vatican Media

Na zakończenie historycznej Mszy św. w parafii św. Tomasza z Villanovy Papież Leon XIV przekazał w darze proboszczowi ks. Tadeuszowi Rozmusowi patenę i kielich mszalny jako narzędzia komunii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką