Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: bp Ryś o znaczeniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego

Małgorzata Cichoń

O znaczeniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego mówił w piątek br. Grzegorz Ryś podczas przedostatniego dnia V Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskich Simcha/Radość. Odbyła się też promocja jego najnowszej książki pt. „Wiara z lewej prawej i Bożej strony”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania w Sali Portretowej Muzeum Narodowym - Pałacu Biskupów Krakowskich, bp Ryś nawiązywał do 50. rocznicy ogłoszenia deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate”. Opowiedział o historii, teraźniejszości i perspektywach dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Wyraził też nadzieję, że organizowane od pięciu lat Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko–Żydowskie będą jeszcze bardziej się rozwijały i w przyszłości zaowocują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po spotkaniu w Muzeum Narodowym odbyła się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu promocja najnowszej książki bp. Grzegorz Rysia pt. "Wiara z lewej prawej i Bożej strony". Biskup podkreśla w niej, że bez ciągłego mierzenia się z naszą niewiarą w obietnice, które składa nam Bóg w swoim Słowie, nigdy nie doświadczymy odnowy Kościoła.

Zdaniem autora, „Wiara z lewej prawej i Bożej strony" jest materiałem wyjściowym do codziennego otwierania się na nowo oraz do budzenia często wątpiących (albo wręcz przeciwnie - zbytnio pewnych siebie i zatwardziałych) serc.

Spotkanie prowadził organizator Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym krakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, prowadzącym cotygodniową rubrykę biblistyczną „Okruchy Słowa”, a także publicystą „Znaku” i „Przewodnika Katolickiego". Jest autorem wielu książek z zakresu wiary i historii Kościoła.

Na zakończenie V Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich odbędzie się 28 marca br. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu projekcja wyjątkowego filmu z 2005 r. w reżyserii Markiewicza „Metanoia”. Jest on tematyce obyczajowej inspirowany formą i symboliką ikony. Opowiada on o zakonniku Jozue, który nie znajduje spełnienia w modlitwach ani w umartwianiu się. Marzy o przemianie duchowej – metanoi, która ma stać się drogą przeobrażenia "serca z kamienia" w "serce z ciała".

Reklama

Organizatorem V Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskie Simcha/ Radość jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronatem objęli je: biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Mieczysław Cisło, Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Kielce.

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, to cykliczna impreza organizowana w Kielcach przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego od 2011 roku. Jest to inicjatywa skierowana przede wszystkim do młodzieży, wychowawców, nauczycieli, katechetów i duchownych. Pierwsze spotkania odbywały się pod hasłem Wiara – Hatikwah - Nadzieja, w 2012 r. motywem przewodnim był Tikkun czyli Naprawa, w 2013 r. - Szema/Słuchaj, a w 2014 - Szalom – Pokój

Podziel się:

Oceń:

2015-03-28 09:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Wszystkim życzę dobrego czasu wakacji!

Rozpoczął się czas wakacji i urlopów. Z tej okazji metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś skierował do wszystkich mieszkańców Łodzi i całej Archidiecezji swoje wakacyjne pozdrowienia i życzenia

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele