Reklama

Niedziela Kielecka

Powrócić do ołtarza i sakramentów

Ks. Tomasz Czechowski święci pola w Górce Stagniowskiej

Magdalena Ziółkowska

Ks. Tomasz Czechowski święci pola w Górce Stagniowskiej

Nie wszyscy mogli w ostatnich miesiącach udać się do kościoła, wtedy kościół „przychodził” do nich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz tego, że czas epidemii niósł i nadal niesie za sobą w parafiach sporo trudności i ograniczeń, wyzwala w duszpasterzach wiele kreatywności. Przykładem może być parafia Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Proszowicach, która wychodzi do parafian z ciekawymi propozycjami.

Ks. prob. Jan Zwierzchowski starał się, aby jego parafianie uczestniczyli w życiu religijnym na różne sposoby. W czasie rygoru sanitarnego nabożeństwa były transmitowane z kościoła. W maju, kiedy reżim sanitarny został złagodzony, ludzie zaczęli wychodzić z domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterze reagują na bieżąco

Mieszkańcy poszczególnych wiosek przychodzili wieczorem przed kapliczki na śpiew tradycyjnych” „majówek”, uczestniczyły w nich także dzieci. W każdej z trzynastu miejscowości, modlił się z nimi proboszcz. Cieszył się, że ludzie pielęgnują tradycję majówek i dbają o kapliczki. Nabożeństwo majowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w odbywało się kościele o 17.30. Aby umożliwić chętnym skorzystanie ze spowiedzi proboszcz zorganizował specjalne codzienne dyżury rano i po południu. By zachować względy bezpieczeństwa, na spowiedź wygospodarowano miejsce w starej zakrystii. Sporo parafian tą drogą skorzystało ze spowiedzi. Parafia Proszowice odpowiedziała również na apel papieża Franciszka o modlitwę różańcową w maju. Już od marca codziennie o 20.30 księża z parafii gromadzili się na modlitwie, w maju w modlitwę włączała się grupa parafian. Ksiądz uruchomił specjalną skrzynkę intencji, które były odczytywane i omodlone. Ta propozycja spotkała się z odzewem i tych nadesłanych od parafian intencji jest sporo – mówi ks. Jan Zwierzchowski. Kiedy pod koniec maja było już wiadomo, że w Boże Ciało nie będzie tradycyjnej procesji, proboszcz zdecydował, że Msza św. będzie sprawowana przed kościołem, by umożliwić wiernym udział. W Oktawie Bożego Ciała zaplanował, że odwiedzi samochodem kaplicą z Najświętszym Sakramentem wszystkie miejscowości i udzieli mieszkańcom błogosławieństwa.

Reklama

Życie wraca do normalności

Odbywają się już chrzty i niektóre śluby. Jednak duszpasterstwo dzieci i młodzieży przez czas pandemii wyhamowało, a wraz z nim przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, jak i bierzmowania, które zostały przeniesione na jesień. Jak dotrzeć do dzieci i młodzieży w takim czasie? Dużo zależy od rodziców i katechetów, którzy są przez ten czas z uczniami w kontakcie online. W momencie kiedy wszyscy musieliśmy zostać w domu, to w rodzinach powstawały domowe kościoły. Na czas uczestnictwa we Mszy św. online rodziny przygotowywały (za sugestią księży) domowe ołtarzyki z obrazami i świecami. Te znaki były istotne właśnie ze względu na dzieci, które uczestniczyły w transmisjach Mszy św. z rodzicami.

Czy życie religijne parafian przez pandemię nie osłabnie? – Wielu już wraca do kościoła – mówił ks. Zwierzchowski. Owszem, istnieje jak to nazwał papież Franciszek niebezpieczeństwo „wirtualnego chrześcijaństwa”, ale jako duszpasterze patrzymy w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Dziś duszpasterstwo wymaga od nas jako księży większej empatii i zaangażowania sił i czasu, ale chcemy przez te nasze działania dołożyć troski, by parafianie z tej religijności wirtualnej i uczestnictwa w nabożeństwach online mogli najszybciej jak to możliwe powrócić do kościoła, do ołtarza do Eucharystii i sakramentów – powiedział ks. Jan.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-06-10 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Europoseł Jadwiga Wiśniewska o szczepieniach przeciw COVID-19, aresztowaniu Nawalnego i budowie Nord Stream2

Jadwiga Wiśniewska

19 stycznia 2021 r. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce debata na temat globalnej strategii UE w zakresie szczepień przeciwko COVID-19. Udział w debacie wzięła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Więcej ...

Watykan/ Papież: błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym

2024-06-24 11:30
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

“Błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym”- powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas jednej z audiencji w Watykanie. Ten włoski błogosławiony związany jest z Polską; był wujkiem działaczki społecznej Wandy Gawrońskiej oraz polityka i dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Więcej ...

ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

2024-06-24 13:16

PAP/Leszek Szymański

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. "Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt" - dodał 36-letni piłkarz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?