Reklama

Polska

Ludźmierz: bp Ryś o krytyce papieża Franciszka

Radosław Janeczko

- Krytyka papieża Franciszka jest tylko powierzchowna, nawet w gronie duchownych, bo kształtowana głównie na podstawie tekstów w prasie - mówił bp Grzegorz Ryś w czasie XII Rekolekcji z ks. Tischnerem, które zakończyły się 22 marca w sanktuarium w Ludźmierzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Grzegorz Ryś podkreślił, że rozmawiając o pontyfikacie papieża Franciszka trzeba szczególnie zobaczyć w jakich warunkach pracował przed objęciem papiestwa. Podkreślił, że w Argentynie jeden człowiek na stu chodzi do kościoła. – Papieżowi chodzi przede wszystkim ciągle o te symboliczne 99 osób, bo ile można się zajmować tą jedną. To tak jak ze stadem stu owiec. Ta jedna jest wypielęgnowana, daje mleko, jest ostrzyżona. Ileż można ją jeszcze pielęgnować? Trzeba też czas poświęcić innym – podkreślał bp Ryś.

Zdaniem hierarchy wiara chrześcijańska jest jak bieg sztafetowy. – Ważne jest komu i jak przekazujemy pałeczkę w czasie biegu. To nas do czegoś zobowiązuje. Musimy ciągle zastanawiać się do czego konkretnie. Wspominamy na rekolekcjach ks. Tischnera, co zatem od niego bierzemy? – pytał bp Ryś uczestników rekolekcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Bp Ryś: Kościół nie jest zbiorem luźnych elementow

W programie rekolekcji oprócz wspólnej modlitwy, Mszy św. i konferencji znalazł się także program poetycko muzyczny poświęcony ks. Tadeuszowi Juchasowi, wieloletniemu proboszczowi w Ludźmierzu, który przegrał walkę z chorobą w maju ubiegłego roku. W rekolekcjach uczestniczyło blisko sto osób z całej Polski, głównie nauczycieli i pracowników placówek, które współtworzą Stowarzyszenie Drogami Tischnera. Do Ludźmierza przyjechał m.in. kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński ze szkoły spowiedników, który poprowadził nabożeństwo pokutne.

Rekolekcje Tischnerowskie jak zawsze były okazją nie tylko do przemyśleń i zadumy, ale także do zgłębienia góralszczyzny. Taka możliwość była w czasie punktu „Chłopy na manowcach czyli chłopska godzina szczerości”. Gospodarzem spotkania była dr Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pięknym i bardzo symbolicznym momentem rekolekcji tischnerowskich było Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu chóru Gorce z Nowego Targu pod dyr. Joanny Szczerby i Podhalańskiej Grupy Teatralnej.

Reklama

W tym roku mija 15. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Swojego wujka wspominała Maria Michalik. Był też na dźwięki nuty góralskiej i śpiew w wykonaniu młodych górali z Łopusznej i Ratułowa.

XII Rekolekcje Tischnerowskie zorganizowało sanktuarium maryjne w Ludźmierzu, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” z Kazimierzem Tischnerem, bratem zmarłego kapłana. Wsparcia udzieliły samorządy lokalne. Dzięki ich dotacji była możliwość wydania okolicznościowej publikacji na temat rekolekcji.

W poprzednich latach z uczestnikami rekolekcji spotykali się aktorzy Anna Dymna i Jerzy Stuhr. Zaś rozważania prowadził m.in. znany dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-23 08:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do osób starszych: potrzebujemy waszej mądrości i doświadczenia

Grzegorz Gałązka

Świat potrzebuje waszej mądrości i doświadczenia, aby zbudować przyszłość, która jeszcze bardziej będzie szanować prawa wszystkich. Jesteśmy bowiem wezwani do budowania społeczeństwa bardziej otwartego, bardziej ludzkiego, gdzie nikt nie jest wykluczony i odrzucony. Słowa te papież skierował do członków Narodowego Stowarzyszenia Pracowników w Podeszłym Wieku. Podkreślił, że starość może być czasem dawania i dialogu.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele