Reklama

Niedziela w Warszawie

Obudzić sumienia

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Archiwum TK

Ks. Tomasz Kancelarczyk

O działaniach pro-life z ks. Tomaszem Kancelarczykiem z Fundacji Bractwa Małych Stópek oraz Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia rozmawia Magdalena Wojtak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalena Wojtak: Przed nami Dzień Świętości Życia. Miał być wielki, narodowy marsz w Warszawie, ale został odwołany z powodu koronawirusa. Co w tak nadzwyczajnych okolicznościach możemy robić na rzez budowy cywilizacji życia?


Ks. Tomasz Kancelarczyk: Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae podkreślił, że „potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”. Żeby walka o życie nienarodzonych była skuteczna, potrzeba właśnie tej powszechności działania. Ze względu na okoliczności epidemiologiczne nie możemy pójść w kilkudziesięciotysięcznym pochodzie, ale nawet koronawirus nie przeszkadza, aby miliony Polaków zaangażowały się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
Właśnie Duchowa Adopcja – która jest wołaniem sumień o świętość życia i impulsem do innych inicjatyw pro-life – jak i ekspiacja za grzechy aborcji, jest pierwszym i najważniejszym działaniem, które może podjąć każdy z nas. I w każdych okolicznościach.

Jak Fundacja Małych Stópek na co dzień pomaga ratować życie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Naszym celem jest ochrona każdego nienarodzonego dziecka bez względu na warunki i okoliczności, w jakich się ono poczęło.
Nacisk kładziemy na pomoc potrzebującym kobietom rozważającym aborcję jest dla nas jednym z najważniejszych zadań. Zajmujemy się także edukacją i promocją odpowiedzialnego rodzicielstwa, wartości małżeńskich i rodzinnych.

Wydaje się to nie zwykle ważne w czasach, kiedy promowana jest seksedukacja i dostęp do środków do środków wczesnoporonnych…

Zauważmy, że u zarania poczęcia niechcianych dzieci jest zazwyczaj grzech. Nie poczynają się one w klimacie miłości z nadzieją na wspólny dom. Wszystkie przypadki, którymi zajmujemy się, dotyczą sytuacji, w których zabrakło zapewnienia, że jest to wierna miłość na całe życie. Seksualność traktowana w sposób lekkomyślny nie niesie za sobą odpowiedzialności. Mężczyźni nie chcą ofiarować siebie, swojego czasu i pracy na rzecz kobiet i poczętego dziecka. Z kolei kobiety często w kolejne ciąże zachodzą z innymi mężczyznami, a ich rodziny nie akceptują tego, że dziecko może urodzić się.

Reklama

Udaje się ocalić życie nienarodzonych dzieci, których matki myślały o aborcji?

Tak, ale trudno jest dotrzeć do kobiet rozważających aborcję. One nie wołają o pomoc. Zadaniem każdego z nas jest wyrywanie tych kobiet z aborcyjnego środowiska, którym często jest najbliższa rodzina, ojciec dziecka czy znajomi, którzy proponują „pozbycie się problemu”. Tym kobietom należy także zapewnić miejsce zamieszkania. Domy samotnych matek w tych sytuacjach rzadko kiedy sprawdzają się, gdyż przeznaczone są dla kobiet, które chcą urodzić i wychowywać dzieci. Tymczasem Fundacja Małych Stópek dociera do kobiet, które nie chcą urodzić poczętych dzieci. Staramy się zapewnić im wsparcie umożliwiające godny byt dziecka.

Ta pomoc to pewnie kropla w morzu potrzeb... Może konieczne są systemowe rozwiązania?

Przede wszystkim powinniśmy zmieniać mentalność społeczeństwa, rozwiązania systemowe i zapewnienie potrzeb materialnych nie załatwią sprawy. Umożliwią tylko ratowanie życia nielicznych. Należy bardziej zaangażować się w promowanie wartości rodziny i macierzyństwa, mówić o kobiecie w ciąży, że jest w stanie błogosławionym, a nie ciężarem dla rodziny i społeczeństwa.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-18 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia zatrudni kantora

Z Rafałem Bigottem o potrzebie funkcji kantora w kościele rozmawia Adam Szewczyk.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży: potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjno-formacyjne

2024-05-02 07:11

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kościół katolicki w Polsce przechodzi od duszpasterstwa sakramentalnego do ewangelizacyjno-formacyjnego, aby młodzi weszli na drogę wiary i jej rozwoju - napisała Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w wydanym w środę dokumencie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst