Reklama

Niedziela Kielecka

Jędrzejowski festiwal z gwiazdami

Robert Grudzień, dyrektor jędrzejowskiego festiwalu (pierwszy od lewej) i jego gwiazdy, po Wieczorze Moniuszkowskim

TD

Robert Grudzień, dyrektor jędrzejowskiego festiwalu (pierwszy od lewej) i jego gwiazdy, po Wieczorze Moniuszkowskim

Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w archiopactwie cysterskim, jest ważnym wydarzeniem dla melomanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rokrocznie gromadzi gwiazdy z najwyższej muzycznej półki, a koncerty z wykorzystaniem unikatowych organów są, niemal wszystkie, bezpłatne lub na każdą kieszeń. Warto którąś z wakacyjnych sobót spędzić w Jędrzejowie u cystersów.

Festiwalowi rokrocznie przyświeca motto, element przewodni – i tym razem z racji Roku Stanisława Moniuszki, stała się nim twórczość wybitnego kompozytora. – Absolutnie wyjątkowego i niedocenianego, który z powodzeniem trafił pod strzechy, a przy tym dobrego, skromnego człowieka – tak o Moniuszce mówi „Niedzieli” Robert Grudzień – dyrektor festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z tego powodu sobotnie koncerty rozpoczęto 6 lipca akcentem moniuszkowskim i to mocnym – oryginalnym wykonaniem koncertowym „Halki” Stanisława Moniuszki. – Przypomnieliśmy tę wersję „Halki”, która została po raz pierwszy wykonana w Wilnie – wyjaśnia Robert Grudzień. Zauważa „lata zaniedbań z upowszechnianiem muzyki Moniuszki”, podkreśla wyjątkowość kompozytora, jego zakorzenienie w polskości, patriotyzm i związek z ojczyzną („Moniuszko nigdy nie wyjechał z kraju”), ale i odważne czerpanie z muzyki białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej, które dzisiaj jest tak modne. – Warto pamiętać, że kompozytor był ogromnie religijny i ufny, jak dziecko. Już jako dyrektor opery, zawsze przed koncertem klękał przez obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Sporo też zawdzięczał Kościołowi, dzięki temu, że był organistą mógł utrzymać swa liczną 17-osbową rodzinę – wyjaśnia.

„Halkę” wykonali soliści Teatru Muzycznego w Lublinie. Podczas lipcowych i sierpniowych koncertów melomani mogą usłyszeć arie z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, m.in. „Prząśniczkę”, czy modlitwę „Ojcze z niebios”, będzie wersja koncertowa „Starego dworu”. Jako wielkie artystyczne wydarzenie, zdaniem Grudnia, zapowiada się pokaz i koncert „Dziadów część III”. Spektakl 10 sierpnia wykonają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa.

Reklama

Ojciec Jakub Zawadzki, cysters i proboszcz cysterskiej parafii w Jędrzejowie przypomina, że podczas festiwalu wykorzystywane są jedne z najcenniejszych organów w Polsce oraz że artystyczne wydarzenie gromadzi melomanów z różnych zakątków kraju. Kościół jest wtedy zawsze pełen, a uczestnicy koncertów nawiedzają także konfesję bł. Wincentego Kadłubka, który został pochowany w Jędrzejowie. Tutaj mieści się jego sanktuarium.

W Jędrzejowie w ramach tegorocznego festiwalu wystąpi Zespół im. Georga Philippa Telemanna pod dyrekcją Piotra Sadowskiego, który zaprezentuje słynne dzieło Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku”. Przed jędrzejowską publicznością zaprezentuje się także związany z ziemią świętokrzyską śpiewak operowy Dominik Sutowicz.

Ponadto w klasztorze wystąpią znani i lubiani muzycy i aktorzy, w tym m.in. Georgij Agratina i Jerzy Trela. Gwiazdami festiwalu będą Konstanty Andrzej Kulka oraz tenor Bogusław Morka. Koncerty festiwalowe potrwają do końca sierpnia.

I nieco więcej o sierpniu. 17 sierpnia w spektaklu „Kształtem miłości piękno jest” wystąpią: Jerzy Zelnik – aktor, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Andriy Nakonechnyj – trąbka, Nadiya Velychko – organy, natomiast 25 sierpnia na finał festiwalu przed publicznością zaprezentuje się światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście, uświetniając uroczystości odpustowe w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie.

W dotychczasowych edycjach festiwalu udział wzięli m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Teresa Żylis-Gara, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Poznańskie Słowiki pod dyrekcja Stefana Stuligrosza oraz artyści scen polskich: Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz, Cezary Żak, wielokrotnie – Krzysztof Kolberger.

Organizatorami wydarzenia są: opactwo cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Fundacja im. Mikołaja z Radomia.

Festiwal jest akcją na rzecz odnowy XII-wiecznego klasztoru oo. cystersów, w którym zachowały się unikatowe organy z XVIII w., będące zabytkiem sztuki organowej w skali europejskiej. Wzorowano na ich słynne organy oliwskie.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-24 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz

Pamiątkowe zdjęcie osób związanych z festiwalem na Czubach

Archiwum parafii

Pamiątkowe zdjęcie osób związanych z festiwalem na Czubach

Międzynarodowy Festiwal Organowy od 25 lat odbywa się w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj