Reklama

Wiadomości

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trump wyróżnił zakonnicę

Najpotężniejszy polityk świata – amerykański prezydent Donald Trump w Święto Niepodległości USA oddał hołd wyjątkowej amerykańskiej zakonnicy – s. Deirdre Byrne (na zdjęciu). Prowadzi ona obecnie placówkę medyczną w Waszyngtonie, która opiekuje się najuboższymi. Wcześniej przez blisko 30 lat służyła jako lekarz wojskowy w U.S. Army, m.in. w Afganistanie i Iraku. Niosła również pierwszą pomoc po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 r. – Siostro, dziękujemy ci za czas służby! – powiedział pierwszy obywatel USA.

* * *

Huffpost

Przebaczenie? Tak, ale nie dla wszystkich!

Ewangeliczny wymóg przebaczenia to jedna z najtrudniejszych do wprowadzenia w życie nauk Chrystusa. To fakt. Wymóg, który stawia przed nami Chrystus, jest bezwarunkowy. Prawdę tę próbował wytłumaczyć ludziom w homilii emerytowany 79-letni niemiecki kapłan ks. Ulrich Zurkuhlen. W jedną z ostatnich niedziel duchowny stanął na ambonie kościoła pw. Ducha Świętego w Münster. W homilii przypomniał, że obowiązek przebaczenia (trzeba to odróżnić od sprawiedliwej kary) dotyczy wszystkich grzechów, w tym także przestępstw pedofilii. 70-osobowa grupa wiernych obecnych na nabożeństwie gwałtownie zareagowała na te słowa, podniosły się głosy sprzeciwu. Wierni przemienili się w żądny zemsty tłum i nie pozwolili duchownemu dokończyć kazania. – Reakcja ludzi była dla mnie szokiem – przyznał ks. Zurkuhlen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proboszcz parafii przeprosił za kazanie o przebaczeniu, a biskup Münster zakazał księdzu głoszenia kazań.

* * *

NewEurope

Belgijski kardynał szokuje

Jakie największe wyzwanie stoi dziś przed Kościołem – w sensie roli, którą chce, czy może powinien odgrywać w Europie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo oryginalna. Portal New Europe zadał je belgijskiemu kardynałowi Josefowi De Kesel, metropolicie Brukseli. To duchowny uważany za jednego z czołowych progresistów w Europie, choć on sam nie lubi tej „łatki”.

Jego zdaniem, największym wyzwaniem dla Kościoła jest zaakceptować „całym sercem” zsekularyzowane społeczeństwo. Jednocześnie jest to szansa na ponowne odkrycie korzeni i misji Kościoła. Belgijski duchowny podkreślił, że celem Kościoła nie powinien być powrót do czasów, kiedy Europa była chrześcijańska, bo – jego zdaniem – jest niebezpiecznie, gdy jedna religia ma na danym terenie monopol. – To dotyczy chrześcijaństwa, islamu i każdej innej religii – dodał.

Reklama

Co interesujące i znaczące, kardynał w całkiem obszernym wywiadzie nie odwołał się do Jezusa Chrystusa.

* * *

Christian Headlines com

Archeologia w służbie polityki

Czy archeologia może być narzędziem polityki? Tak. Może być, i to narzędziem bardzo istotnym, szczególnie w tak gorącym miejscu, jakim jest Izrael.

Sprawa wzięła swój początek od odkrycia cmentarza filistyńskiego w Aszkelonie, miejscowości leżącej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, niedaleko Tel Awiwu. Na cmentarzu odkryto 108 szkieletów ludzkich, z których 10 nadawało się do badań DNA mimo tego, że szczątki przeleżały w ziemi 3 tys. lat. Specjaliści skrupulatnie zbadali kod genetyczny i na jego podstawie stwierdzili, że Filistyni, z którymi Izraelici toczyli zacięte wojny w czasach biblijnych (Dawid – Goliat), nie byli rdzennymi mieszkańcami tych ziem, ale najeźdźcami. Przybyli do ziemi izraelskiej z południa Europy, być może z Grecji albo z którejś z wysp śródziemnomorskich – Krety czy nawet Sardynii.

Jak to się ma do obecnej sytuacji politycznej? Odkrycie archeologiczne posłużyło izraelskiemu premierowi Beniaminowi Netanjahu za ostateczny argument potwierdzający, że ziemia izraelska jest własnością Żydów, a współcześni Palestyńczycy, których niektórzy wywodzą od biblijnych Filistynów, nie mają z tymi drugimi nic wspólnego.

* * *

Romfea News

Prawosławny Watykan

Patriarchat moskiewski ma aspiracje stać się czwartym – po Jerozolimie, Watykanie i Mekce – centrum religijnym globu. Problem w tym, że nie ma rozpoznawalnej i koniecznie imponującej siedziby. To jednak można zmienić, szczególnie jeśli ma się pieniądze. A potrzeba na to, bagatela, 2 mld dol.

Reklama

Nowa siedziba patriarchatu moskiewskiego ma zostać wybudowana w Siergijewym Posadzie – mieście w obwodzie moskiewskim zamieszkałym przez ponad 100 tys. mieszkańców. Bliskość Moskwy to niejedyny powód wyboru tej konkretnej lokalizacji. W Siergijewym Posadzie znajduje się ławra troicko-siergijewska, uważana za centrum duchowego prawosławia w Rosji.

Przedstawiciele patriarchatu już od 2 lat rozmawiają o projekcie z administracją miasta. Kompleks budynków, który ma być „drugim Watykanem”, powstanie w centrum miasta.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-16 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: biskup apeluje o wstrzymanie odwetu

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie

O wstrzymanie aktów odwetu po zamordowaniu czterech chłopców zaapelował biskup pomocniczy Jerozolimy William Shomali w rozmowie z hiszpańskojęzycznym katolickim portalem „ACI Prensa”, nazywając morderstwa "zbrodnią przeciwko ludzkości". Jego zdaniem, „zapłatą” nie powinno być żądanie odwetu, ale „wysiłki na rzecz uleczenia ran”.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele