Reklama

Jasna Góra

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego na modlitwie

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ ZDJĘCIA

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobcy, przeżywają swoje doroczne rekolekcje wielkopostne na Jasnej Górze. Jasnogórskie spotkanie trwa w dniach 20 - 22 lutego.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie).

„Po raz szósty już członkowie polskiego zwierzchnictwa Zakonu Grobu Bożego spotykają się w Częstochowie na corocznych rekolekcjach. Co roku staramy się podejmować tematykę, która by była zgodna z tym, co jest naszym charyzmatem, naszą misją w Zakonie - mówi ks. prał. Jerzy Bielecki, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego i tegoroczny rekolekcjonista – Na członkach Zakonu spoczywają takie obowiązki jak: świadectwo wiary, bo nie jest łatwo publicznie wyznawać wiarę, noszenie tego płaszcza białego jest wyzwaniem, i druga: solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej, tak duchowa, czyli poprzez modlitwy, jak również materialna, czyli przez określone ofiary, które Zakon składa na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej, a te potrzeby są ciągle duże, bo jak wiemy pokoju ta Ziemia Święta nie może zaznać. Rekolekcje mają służyć odnowieniu wewnętrznemu, tak by na nowo podjąć te zadania, umocnić swoją wiarę, przemyśleć, a z drugiej strony z wiary ma wypływać czyn, czyli ta solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej”.

Na Jasnej Górze pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej w piątek, 20 lutego o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Reklama

Na początku Mszy św. ks. prof. Teofil Siudy odczytał list od abpa Zygmunta Zimowskiego, który z powodu choroby jest nieobecny na rekolekcjach.

„W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu wraz ze słowami ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’ oraz ‘Prochem jesteś i w proch się obrócisz’, a już dzisiaj słyszymy kolejne bardzo wymowne teksty zarówno Proroka Izajasza, jak i św. Mateusza Apostoła. Kazanie piątego ewangelisty, jak nazywa się Proroka Izajasza było związane z uświadomieniem ludowi, jego zakłamania w jakim żyje – podkreślał w homilii abp Wacław Depo – Trzeba łączyć prawdziwy kult oddawany Bogu, wolny od egoizmu i zakłamania z prawdziwym postem, jako formą dobrowolnego zrezygnowania z rzeczy dobrej na rzecz drugiego człowieka”.

W sobotę, 21 lutego Mszy św. odprawionej o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce. W niedzielę natomiast, 22 lutego Mszę św. koncelebrowaną o godz. 9.30 sprawował będzie bp Kazimierz Ryczan, bp senior diec. kieleckiej.

Pierwszym domem Bożogrobców w Europie był Miechów. Do Polski Bożogrobców sprowadził w 1163 r. Jaksa z Miechowa i osadził ich w swych dobrach. Miechowici, bo tak też byli nazywani, otrzymali liczne nadania od książąt, możnowładców, biskupów. Rozkwit Zakonu Bożogrobców miał miejsce w XV wieku, a miechowskie sanktuarium Bożego Grobu stało się jednym z najprężniejszych ośrodków zakonu. Bożogrobcy wprowadzili do Polski liturgię i nabożeństwa zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej, wcześniej w naszym kraju nieznane. Spopularyzowali m.in. budowę symbolicznego Bożego Grobu w Wielki Piątek. Organizowali uroczystości w Wielkim Tygodniu i w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych. Oprócz działalności duszpasterskiej członkowie zakonu zajmowali się szpitalnictwem, a w końcowym okresie istnienia również szkolnictwem. W wyniku działań zaborców w XVIII w. Zakon uległ kasacji.

W Polsce Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został ustanowiony 8 grudnia 1995 r. decyzją Kardynała Wielkiego Mistrza Giuseppe Caprio, a w 1996 roku odbyła się pierwsza Inwestytura w Warszawie. Pierwszym Wielkim Przeorem Polskiego Zwierzchnictwa został Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp. Obecnie ponad 240 osób (są to osoby świeckie i duchowne - damy i kawalerowie), i ma charakter elitarny.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-21 17:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ariccia: papież podziękował rekolekcjoniście za "zasianie dobrego ziarna Słowa Bożego"

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Piotrków Trybunalski: zaproszenie na Koncert Chwały

2024-05-23 16:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...