Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Mistrzejowice

Eucharystia – centrum życia

Uczestnicy marcowych Dialogów wypełnili kościół w Nowej Hucie

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Uczestnicy marcowych Dialogów wypełnili kościół w Nowej Hucie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co robić, „gdy dziecko nie chce chodzić do kościoła…”? Nad tą kwestią podczas marcowych „Dialogów z Arcybiskupem” zastanawiali się wierni z archidiecezji krakowskiej, w tym parafianie z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, gdzie 21 marca odbyło się spotkanie.

Podczas ulicznej sondy, przygotowanej na potrzeby wydarzenia, jej uczestnicy odpowiadali na tytułowe pytanie, dzieląc się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Abp Marek Jędraszewski, odnosząc się w katechezie do tych odpowiedzi, wyznał, że jest zaskoczony, iż brak chęci chodzenia do kościoła dotyczy również małych dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wydawać by się mogło, że to problem młodzieży, tymczasem tak nie jest – powiedział Arcybiskup. Kolejnym zaskoczeniem dla Hierarchy była wypowiedź młodej kobiety, która podzieliła się tym, że mimo wychowania w katolickiej rodzinie, nikt nie wyjaśnił jej sensu uczęszczania na coniedzielną Eucharystię. W rezultacie osoba ta odeszła od praktyk religijnych, ponieważ uznała, że dobrym człowiekiem można być i bez udziału w Mszy św. – Sednem chrześcijaństwa nie jest tylko bycie dobrym człowiekiem. Istotą jest życie w przyjaźni z Bogiem – wyjaśniał Metropolita, przywołując prawdę o tym, że Eucharystia jest centrum i szczytem życia chrześcijanina. – Jeżeli dorosły człowiek nie przeżywa w ten sposób Mszy św., trudno żeby potrafił poświęcić godzinę czasu w niedzielę na coś, czego nie rozumie – zauważał Metropolita. Przestrzegał, że niedziela dla katolika to coś znacznie więcej niż tylko „dzień wolny” przeznaczony na odpoczynek i rozrywkę. – To Dzień Pański, w którym przeżywamy tajemnicę Trójcy Świętej – mówił Arcybiskup.

Pytania nadesłane drogą internetową dotyczyły przeżywania sakramentów świętych (I Komunii św. i bierzmowania) przez dzieci i młodzież. Z kolei uczestnicy spotkania pytali o „program naprawczy” dla Kościoła lub zastanawiali się nad przyczynami odchodzenia młodych od wiary. Arcybiskup, starając się znaleźć odpowiedzi na poruszane kwestie, zwracał uwagę na rolę rodziców w przekazywaniu wiary; dawania świadectwa (lub antyświadectwa) przez ludzi z najbliższego otoczenia dziecka i podkreślał, że ogromną rolę pełni przeżywanie wiary codzienności, wspólna modlitwa w rodzinie oraz umiejętność rozmowy z młodym człowiekiem, co przeżywa w związku ze swoją wiarą lub niewiarą. Pełną relację ze spotkania można obejrzeć na stronie archidiecezji krakowskiej (www.diecezja.pl). Kolejne „Dialogi” odbędą się w Kolegiacie św. Anny 11 kwietnia i dotyczyć będą kwestii rozumienia ubóstwa.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: młodzież zaprasza na „Imieniny u Staszka”

pl.wikipedia.org

„Wpadnij!” – zachęca św. Stanisław z plakatu promującego drugie spotkanie w ramach projektu #B>M („być to znaczy więcej niż mieć”) – programu duchowych przygotowań do ŚDM w Krakowie. „Imieniny u Staszka” odbędą się 10 maja w kościele Bożego Ciała w Krakowie przy relikwiach św. Stanisława Kazimierczyka.

Więcej ...

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego