Reklama

Niedziela Łódzka

Z życia wzięte, czyli Noc Świętych

Relikwiarze z doczesnymi szczątkami świętych

Piotr Drzewiecki

Relikwiarze z doczesnymi szczątkami świętych

Co łączy dziewiętnastoletnią śliczną Włoszkę, dziarskiego nastolatka z Meksyku i grupę 40 kleryków z Burundii? Choć urodzili się na trzech różnych kontynentach i wychowywali w zupełnie odmiennych warunkach, wszyscy byli bardzo zaprzyjaźnieni z Jezusem, a ich wiara znalazła bardzo konkretne odzwierciedlenie w rzeczywistości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chiara Luce Badano, Jose Sanchez del Rio i męczennicy chrześcijańskiego braterstwa odsłaniają nowy wymiar świętości. Nie takiej odległej, za górami, za lasami, która gdzieś, kiedyś, komuś może się przytrafić, ale świętości, która się objawia w konkretnych okolicznościach życia. – Święty często kojarzy się z zakonnicą albo księdzem. Chcieliśmy pokazać przede wszystkim ludzi młodych i to, że nie trzeba być osobą konsekrowaną, żeby zostać świętym – wyjaśnia Anna Augustyniak z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, który już po raz ósmy w tym roku przygotował Noc Świętych w Archikatedrze.

Wigilia uroczystości Wszystkich Świętych to doskonała okazja, by bliżej poznać choć niektórych z nich i w świętych postaciach z obrazka z głową otoczoną aureolą zobaczyć żywych ludzi z krwi i kości. Młodzi mówią do młodych językiem młodych. Stąd już sam trailer filmowy zapraszający na to wydarzenie wprowadza nas w świat rodem z popularnej platformy telewizji internetowej z zaznaczeniem, że są to historie prawdziwe. Otrzymaliśmy więc nową alternatywną wersję serialowej fabuły. W miejscu „13 powodów” (by umrzeć) – mamy historię życia Chiary Luce umierającej na chorobę nowotworową i jeden powód, aby żyć. Życie 14-letniego Jose Sancheza i jego bohaterska śmierć dla Jezusa zestawione jest z jego rówieśnikiem w serialu „Stranger Things”. Z kolei polityczne intrygi i zakulisowe rozgrywki popularnego „House of cards” skontrastowane zostało z wyborem 40 seminarzystów z Buta, którzy odrzucając polityczne i etniczne podziały na plemiona Tutsi i Hutu wybrali chrześcijańskie braterstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co dziś mówią do nas historie tych nastolatków z odległych krajów? Błogosławiona Chiara Luce – zwyczajna dziewczyna, święta w swojej normalności, miała wielu przyjaciół, lubiła sport, marzyła o licznej rodzinie i o misjach w Afryce. Życie Chiary – to pytanie o nasze marzenia. To pytanie zadali sobie młodzi zgromadzeni w łódzkiej archikatedrze. Marzenia spisane na kartkach zostały uroczyście wprowadzone przed ołtarz w procesji wraz z relikwiami świętych. Niezwykła, heroiczna wręcz odwaga młodziutkiego Jose Sancheza, który w czasie walki toczonej z kościołem katolickim w Meksyku na początku XX wieku nie zaparł się Jezusa to zachęta do publicznego wyznania wiary. Wydarzenia z życia tego młodego świętego przedstawiła klaretyńska grupa pantomimy „Iuventus Dei”, a młodzi zostali zaproszeni do wysłania krótkiej wiadomości do swoich znajomych z prostym zapewnieniem: „Modlę się za ciebie”. Była to również doskonała okazja, by prosić za wstawiennictwem świętego o odwagę do zmierzenia się z tym, co trudne, np. rozmowa z kimś nielubianym lub z kim się pokłóciliśmy. Niewinnie zamordowani klerycy z Burundi są świadectwem wierności wobec Pana Boga, ale przede wszystkim wobec siebie nawzajem. – Nie zdołali nas podzielić. Zwyciężyliśmy, pozostaliśmy braćmi – powiedział tuż przed śmiercią jeden z 40 seminarzystów.

Ich sylwetki stały się dla młodzieży okazją do refleksji nad powołaniem kapłańskim. W znakomitej większości przypadków to dzięki księżom, którzy są organizatorami i motorami napędowymi tego typu wydarzeń, młodzi mogli spędzić ten wieczór na spotkaniu z niezwykłymi postaciami. Modlitwa za obecnych tam prezbiterów, ustawionych w szpalerze wzdłuż nawy głównej, była swoistą zamianą ról i wyrazem wdzięczności za ich posługę i wierność w czasie, gdy nie cieszą się zbyt pochlebną opinią w społeczeństwie. Noc Świętych w łódzkim Kościele to czas niezwykłej jedności, okazja do spotkania młodych z abp. Rysiem, do spotkania ze sobą nawzajem i do spotkania z tymi, którzy stanowią tę niewidzialną część Kościoła i towarzyszą nam na co dzień w naszej drodze do świętości.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-31 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie wesele

Karolina Mysłek

Więcej ...

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być bardziej cenione

2024-04-15 14:27

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 16, 20-23a.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto