Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szlakiem Pomianowskiego

Józef Stefan Pomian-Pomianowski

Archiwum

Józef Stefan Pomian-Pomianowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wybitnych postaci Zagłębia Dąbrowskiego zaliczyć należy Józefa Stefana Pomian-Pomianowskiego, który odegrał znaczącą rolę w historii polskiej architektury. Był inżynierem, budowniczym i architektem. Był związany z Sosnowcem, gdzie zamieszkał po ukończeniu uczelni w Petersburgu. Szybko zyskał uznanie jako świetny fachowiec, czego owocem była praca jako inżyniera powiatu będzińskiego w latach 1889-1905, następnie inżyniera miejskiego w Sosnowcu, którą pełnił do 1917 r. Przez cały ten czas mieszkał w Sosnowcu przy ul. Fabrycznej (dziś ul. Małachowskiego). Oprócz pracy w Magistracie był czynnym architektem i zrealizował wiele znaczących obiektów naszego regionu.

Do osiągnięć Pomianowskiego w architekturze neogotyckiej należą: kościół św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, kościół św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu, kościół św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni, bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach oraz kościół Zesłania Ducha Świętego w Ząbkowicach. Wykonał także plany kościoła św. Antoniego w Koziegłówkach (projekt Hugona Kudery według planów Pomianowskiego) oraz plany fundamentów kościoła św. Stanisława BM w Czeladzi (nie wykonał jednak projektu). Do Szlaku im. Józefa Pomian-Pomianowskiego zaliczyć trzeba niesakralne obiekty jego autorstwa, m.in. Pałac Wilhelma Schoena w założeniu pałacowo-parkowym przy ul. Chemicznej oraz Mauzoleum rodziny Dietlów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego działalność w Zagłębiu Dąbrowskim doskonale oddaje informacja w „Kurierze Sosnowieckim” z 1917 r.: „Dowiadujemy się, iż p. J.S. Pomianowski, inżynier cywilny, ustąpił z zajmowanego stanowiska budowniczego miejskiego miasta Sosnowca. P. Pomianowski, znany w szerokich kołach społeczeństwa miejskiego, zaznaczył technicznie swoją działalność szeregiem prac konkursowych; według jego projektu budowano okoliczne kościoły (Dąbrowa, Zagórze, Strzemieszyce, Niwka i inne). W wybitnym przedstawicielu budownictwa polskiego miasto nasze traci wytrawnego pracownika, obeznanego z potrzebami miasta, ich stroną techniczną, oraz jednego z tych nielicznych, którzy byli za oględnym szafowaniem grosza publicznego w gospodarce miejskiej i za bezwzględną walką z wyzyskiem”.

Reklama

W czasie, gdy moda była na tzw. neostyle, Józef Pomian-Pomianowski próbował sięgać do różnych historycznych stylów architektonicznych, ale szczególnie inspiracja surowością architektury gotyckiej osiągnęła w jego neogotyckich realizacjach najwyższe loty. Zaprojektowane przez niego zabytki sakralne zachwycają rozmachem i stylowym pięknem. Podczas zastoju budowlanego w latach I wojny światowej Pomianowski zajął się malarstwem. Jego malarską pasję potwierdza notka Stefana Szyllera w „Przeglądzie Technicznym” (1919, nr 51-52), zamieszczona po jego śmierci: „Gdy wskutek zastoju budowlanego wywołanego przez wojnę nie mógł zajmować się architekturą, poświęcił się wyłącznie malarstwu, które i przedtem uprawiał z zamiłowaniem, wystawiając swe obrazy w Krakowie i w Warszawie. Śmierć przedwcześnie przerwała pracowity i pożyteczny dla architektury naszej żywot tego inżyniera artysty”.

Józef Pomian-Pomianowski zmarł 21 września 1919 r. w Sosnowcu. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Pomimo ogromu realizacji, jakie pozostawił po sobie, jego postać jest jednak wciąż mało znana. Jego dorobek i zaangażowanie domaga się zauważenia i docenienia. Decyzją radnych miejskich od 2017 r. jedna z ulic w Sosnowcu-Klimontowie nosi nazwę Józefa Pomian-Pomianowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-01 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...