Reklama

Niedziela Kielecka

Wokół nas

Młodzi w debacie o wartościach

Z kielecką młodzieżą spotkał się bp Marian
Florczyk

W.D.

Z kielecką młodzieżą spotkał się bp Marian Florczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad stu uczniów z kieleckich szkół średnich wraz wychowawcami wzięło udział w przedświątecznym spotkaniu z bp. Marianem Florczykiem, które odbyło się w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach. Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu „Debata Młodych”. Dyskusję prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

O co młodzi pytali Księdza Biskupa? Byli ciekawi, jak wspomina swoje dzieciństwo i czas dorastania, dlaczego wybrał drogę kapłańską i kiedy odkrył swoje powołanie? Czy rozmawiał z papieżem Franciszkiem i jak zapamiętał ostatnie Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Biskup, dzieląc się swoimi doświadczeniami z młodzieżą, podkreślał, że dorastał w innych czasach, gdzie wolność człowieka była ograniczana przez władze komunistyczne na różne sposoby. Ciepło wspominał dom rodzinny, tradycje świąteczne, zabawy z rówieśnikami najczęściej improwizowane, ponieważ nie było żadnych zabawek w sklepie, smak pomarańczy, które przynosił tata w paczce na święta z zakładu pracy i ulubioną kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” oraz Pasterkę z głośnym śpiewem kolęd przez mężczyzn. – Z czymś takim spotkałem się później w czasie „Solidarności”, kiedy odwiedzałem działaczy, przetrzymywanych w więzieniu i modliłem się z nimi. Jak oni wtedy głośno i pięknie śpiewali kolędy – mówił. Ksiądz Biskup opowiadał o czasach nauki w Technikum Mechanicznym, z wdzięcznością wyrażając się o swoich wychowawcach i nauczycielach, mówił o przyjaźniach i studniówce, o studiach najpierw w WSP a potem w WSD, w czasie których zaangażował w pracę Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Kielcach. Nawiązał do swojego pobytu w Rzymie na studiach i wymieniał różnice w przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech i tęsknocie, jaka się pojawiła wówczas za polską Wigilią.

Młodzież zapytała Księdza Biskupa o jego przyjaźń z niepełnosprawnymi osobami i doroczne spotkania organizowane dla nich w Masłowie. Biskup Marian podkreślał godność każdego człowieka, zwłaszcza chorego i cierpiącego. Zauważył, że wokół widzi wiele osób młodych o wrażliwym i pięknym sercu, którzy pomagają chorym i słabszym, są wolontariuszami i to go bardzo cieszy.

Reklama

Na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom debaty za spotkanie oraz złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

W zamyśle pomysłodawców zasadniczym celem debaty jest twórcza, intelektualna i prospołeczna aktywizacja młodzieży. Teresa Wołczyk-Rosłowska – dyrektor Domu Kultury „Zameczek” wyjaśnia, że spotkanie z autorytetami, osobowościami związanymi z miastem i regionem świętokrzyskim dają uczniom możliwość pełniejszego zrozumienia współczesnych problemów cywilizacyjnych w kontekście etycznym i kulturowym oraz prowadzą do zrozumienia przez młodego człowieka jego potrzeb w kontekście wyzwań, jakie niesie życie. Poznawanie życia, doświadczeń i pasji zaproszonych gości inspiruje młodzież do realizowania swoich zainteresowań i talentów. Takie debaty, jak podkreślają organizatorzy, mają wiele walorów wychowawczych, ponieważ kreują pozytywny wizerunek młodych ludzi, ich system wartości, wzmacniają wrażliwość moralną i intelektualną młodego pokolenia. To szkoła prowadzenia prawdziwego dialogu, kultury słowa, ale i szkoła konstruktywnego sporu oraz pole do ciekawych dyskusji naukowych. Debaty organizowane są cyklicznie od kilku lat. Dotychczas odbyły się spotkania ze znanymi sportowcami, politykami, społecznikami i dziennikarzami. Każdą debatę przygotowuje i moderuje inna kielecka szkoła.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-27 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Raport jasnogórski 2016

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 19

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania