Reklama

Niedziela Częstochowska

Myślenie w służbie dobra lub zła

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemysł to słowo kojarzące się najczęściej z produkcją materialną, z wydobywaniem bogactw naturalnych i wytwarzaniem produktów na sposób masowy. Ale słowo to, etymologicznie biorąc, dotyka myślenia człowieka i oznacza także jego pomysłowość i spryt, jego inteligencję. To od pomysłowości człowieka, od jego przemyśleń w wielu dziedzinach zależy rozwój cywilizacyjny, także ten duchowy. Ludzie stworzyli całe systemy myślowe, które odgrywają ogromną rolę nie tylko w gospodarce, ale także w kulturze, w podejściu do życia. Najogólniej mówiąc, przemysł jest jakimś usystematyzowaniem możliwości człowieka, zarówno w wymiarze pojęciowym, jak i praktycznym. Gdy więc ktoś mówi, że interesuje się np. przemysłem spożywczym, będzie chodziło o wszystko, co służy spożyciu, do którego dążą ludzie w wymiarze indywidualnym i społecznym. Jeżeli będziemy mówić o przemyśle włókienniczym, będziemy mieli na uwadze wszystko, co wiąże się z produkcją opartą na surowcach włókienniczych i z wytworami tekstylnymi. Pojęcie przemysłu jest więc związane z działaniem człowieka jako istoty inteligentnej i pomysłowej. Toteż tam, gdzie jest mowa o przemyśle, zawsze w kontekście będzie pytanie: kto, kiedy, dlaczego i na jakich zasadach dokonał postępu w rozwoju w danej dziedzinie życia.

Ale pojęcie przemysłu stosuje się niekiedy także w wymiarze bardziej ogólnym, człowiek może bowiem wymyślić i przemyślnie podejmować wiele form swoich działań. Inteligencja może posłużyć człowiekowi nie tylko do rozwoju cywilizacyjnego, ale także do działań niegodziwych, złych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pamiętam rozmowy z wieloma ciekawymi ludźmi końca XX wieku, którzy podkreślali, że jeżeli razem z rozwojem technologii nie pójdzie w parze rozwój duchowy, to ludzkość mogą dotknąć wielorakie tragedie. Zauważmy zresztą: podczas II wojny światowej tylu inteligentnych ludzi wykorzystywało swoje pomysły i zaangażowanie w sprawy, które służyły kulturze śmierci; wielu trafiło po wojnie do więzień, inni jednak zostali zaproszeni do różnych instytutów naukowych, m.in. amerykańskich, gdzie w dobrych warunkach kontynuowali swoje naukowe zainteresowania.

Reklama

Mocny wpływ na przemysł, w sensie zaangażowania, wywierają dziś dyrektywy Unii Europejskiej, podyktowane dominującą w niej ideologią. Jesteśmy świadkami działań, które nie synchronizują się z prawidłami etyki chrześcijańskiej. Są to działania globalistyczne, podsycane przez wpływowe i bogate instytucje, i niestety rozmijają się one także z odwiecznym prawem naturalnym. Dlatego jako chrześcijanie musimy odświeżać naszą świadomość wiary i postępować według zasad ewangelicznych, dostrzegając różnicę między tym, co stanowi naszą chrześcijańską kulturę, a tym, co przynoszą ideologie głoszone przez współczesnych decydentów unijnych, liberałów i ateistów. Mamy bowiem do czynienia z prawdziwym przemysłem pogardy nie tylko dla samej religii, ale w ogóle dla życia, prawdy i piękna. Zjawisko to jest mocno obecne we współczesnych mediach, zwłaszcza tych społecznościowych. O tym trzeba głośno mówić.

Św. Jan Paweł II przypominał, że tylko na prawdzie można budować dobrą przyszłość, że prawda – czyli wielki świat wartości, któremu powinniśmy służyć – wszystkich nas zobowiązuje. Czy jesteśmy tego świadomi?

Podziel się:

Oceń:

2017-09-21 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Nowy Rok – nadzieja z „Bogdanki”

Niedziela lubelska 2/2013, str. 6-7

Zbigniew Stopa – prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA

Grzegorz Jacek Pelica

Zbigniew Stopa – prezes Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama