Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tydzień Biblijny w Tomaszowie Lubelskim

Ks. Marcin Pudo podczas prelekcji

Archiwum autora

Ks. Marcin Pudo podczas prelekcji

Pod hasłem „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” kolejny raz w Tomaszowie Lubelskim uroczyście i wyjątkowo obchodzony był Tydzień Biblijny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy przedsięwzięcia – Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim już po raz czwarty zorganizowali tzw. maraton biblijny, czyli czytanie non stop fragmentów Pisma Świętego. W tym roku czytano trzy księgi Starego Testamentu: Księgę Wyjścia, Księgę Kapłańską i Księgę Liczb. Czytanie odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i było transmitowane na żywo przez strony internetowe parafii, biblioteki i urzędu miasta. Maraton rozpoczął się o godz. 9 i został poprzedzony wykładem biblisty ks. Marcina Pudo, który przybliżył słuchaczom treści oraz przesłanie dla wiernych zawarte w Księdze Wyjścia. Po wykładzie, do godz. 21 biblijne księgi czytało 140 osób z przerwą na nabożeństwo majowe i jedną Mszę św.

Zasłuchani w Słowo

Organizatorzy są szczególnie zadowoleni z faktu, że do czytania zgłosiło się tak wiele osób, reprezentujących liczne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. W czytaniu m.in. wzięli udział proboszczowie wszystkich parafii z terenu miasta, przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego, miasta i gminy Tomaszów Lubelski, radni powiatowi, miejscy, gminni, dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, uczniowie wszystkich typów szkół, pracownicy miejskiej biblioteki, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerze z ZHR i ZHP, członkowie Związku Piłsudczyków RP, rekonstruktorzy, przedstawiciele Akcji Katolickiej, wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Oazy, Galilei. Każdy czytający wpisał się do specjalnej księgi Liber Gestorum Devotionis (Księga Pobożnych Uczynków), potwierdzając swój udział w przedsięwzięciu. Po zakończeniu czytania Pisma Świętego uczestnicy otrzymali z rąk ks. prał. Czesława Grzyba, proboszcza parafii pw. ZNMP, oraz Tomasza Zielińskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w obchodach IX Tygodnia Biblijnego w Tomaszowie Lubelskim. Jak co roku, na czytających czekał pyszny tort.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Świadectwo wiary

Warto odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego publicznie czytane jest Pismo Święte w Tomaszowie Lubelskim? Przede wszystkim jest to jedna z form manifestowania naszej wiary, szczególnie w czasach, kiedy wartości, jakie niesie i głosi Kościół katolicki, są tak bardzo atakowane przez jego przeciwników. Oczekują oni schylenia głowy i pokornego przyjmowania krytyki. Temu, oczywiście, się sprzeciwiamy, jako świeccy mamy wyjątkową okazję czytać tak dużą grupą Pismo Święte w kościele, budując zarazem wyjątkową więź pomiędzy osobami zaangażowanymi w akcję czytania. Pragniemy jednocześnie oddać nasz głęboki szacunek dla słów zawartych w najważniejszej książce świata, która jest i zawsze będzie drogowskazem dla każdego chrześcijanina.

Tegoroczny Tydzień Biblijny został decyzją Episkopatu wzbogacony o odczytanie w parafiach 30 kwietnia Listu św. Pawła do Galatów. Oczywiście my, prowadząc już od kilku lat akcję czytania Biblii, nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie włączyć się w Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej zorganizowano czytanie Listu do Galatów przez 50 osób (po 10 przed każdą Eucharystią). W Narodowe Czytanie włączył się także ks. proboszcz Grzegorz Chabrom, organizując czytanie w parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim, ks. proboszcz Mieczysław Grabowski z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Jezierni, ks. proboszcz Piotr Gmiterek z parafii pw. Krzyża Świętego w Szarowoli.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie maratonem biblijnym mieszkańców miasta organizatorzy obiecali zaangażować w czytanie Pisma Świętego w następnym roku jeszcze większą liczbę osób.

Szczególne podziękowania za organizację czytania należą się wszystkim pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim, ks. Mariuszowi Skakujowi oraz osobom zapewniającym przekaz na żywo czytania w internecie – Piotrowi Łozie i firmie Tom-net. Dziękujemy także Katolickiemu Radiu Zamość, które każdego roku przekazuje, a tym samym popularyzuje na swojej antenie przebieg Tygodnia Biblijnego w Tomaszowie Lubelskim.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-25 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Coraz bliżej Niedziela Narodowego Czytania Pisma Świętego i XV Tydzień Biblijny

Karol Porwich/Niedziela

„Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian (1Kor 11,22) stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpocznie ona XV Tydzień Biblijny, który obchodzony będzie od 23 do 29 kwietnia br. Zbliżający się XV Tydzień Biblijny był jednym z tematów dzisiejszego spotkania prasowego, które odbyło się w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli