Reklama

Strażnicy Bożego Grobu mają nowego zwierzchnika

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkopostne rekolekcje Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, jak co roku, odbyły się na Jasnej Górze na początku Wielkiego Postu. W dniach 3-5 marca br. rycerze i damy zakonu trwali na modlitwie i słuchali nauk rekolekcyjnych, które głosił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap. Skupił się on na dwóch blokach tematycznych. Mówił o mądrości, wierze i miłości. – Zadaniem rycerzy bożogrobców jest szerzenie kultu, przypominanie wagi i znaczenia Grobu Pańskiego – powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył 4 marca br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Podkreślił, że „damy i kawalerowie pragną z całego serca stać na straży misterium, które głosi pusty Grób, bo mówi nam o tym, że wszyscy mamy szansę, mamy perspektywę uczestnictwa w zmartwychwstaniu”. Bp Dydycz zauważył, że „pragniemy w naszych sercach zachować tę wielką pamięć o Grobie Bożym i wdzięczność naszym siostrom i braciom, którzy pielęgnują tradycję Grobu Świętego Jerozolimskiego”. – Niech on swoją pustką będzie dla nas największym skarbem, bo ta pustka mówi o zmartwychwstaniu, o tym, że wszyscy możemy korzystać z tego zmartwychwstania – podkreślił.

Podczas rekolekcji Zakon Bożogrobców otrzymał dar relikwii bł. Bartola Longo (1841 – 1926), świeckiego tercjarza dominikańskiego, założyciela sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Dzięki niemu na gruzach starego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 r., powstało miasto Królowej Różańcowej, które teraz co roku odwiedza 4 mln pielgrzymów. Bartolo Longo został przyjęty do Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego pochowano go w płaszczu bożogrobców. Jego ciało spoczywa w szklanej trumnie w jednej z kaplic sanktuarium w Pompejach. Beatyfikacji Bartola Longo dokonał Jan Paweł II 26 października 1980 r. Postać błogosławionego przybliżył uczestnikom rekolekcji ks. Mirosław Pstrągowski z Bydgoszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy dziś na świecie ok. 32 tys. członków, głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce jest 284 bożogrobców.

9 marca br. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce, powiadomił, że nowym zwierzchnikiem zakonu w Polsce został prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski, który zastąpił na tym urzędzie Karola Szlenkiera. Prof. Małoszewski to znany działacz katolicki niemieckiej Polonii. W latach 1984 – 2015 był pracownikiem naukowym w Centrum Badawczym Helmholtza w Monachium, pełnił m.in. funkcję wicedyrektora instytutu. Obecnie jest profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-15 09:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Piotrków Trybunalski: zaproszenie na Koncert Chwały

2024-05-23 16:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania