Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Jak dobrze przeżyć 9 miesięcy?

drubig-photo/fotolia.com

Na terenie Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu z inicjatywy Fundacji „Dla Rodziny” odbywają się zajęcia Szkoły Rodzenia. 4 stycznia rozpoczęła się nowa edycja. Każda obejmuje 8 spotkań 2-godzinnych. Zajęcia są bezpłatne, a na prośbę uczestników wystawiany jest Certyfikat ukończenia Szkoły Rodzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sosnowiecka Szkoła Rodzenia przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu to już kilka lat tradycji. Naprzeciw potrzebom kobiet w stanie błogosławionym wyszedł sześć lat temu ówczesny dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej naszej diecezji, ks. dr Andrzej Cieślik. W ramach Fundacji „Dla Rodziny” stworzył miejsce, dzięki któremu przyszłe mamy będą lepiej przygotowane do porodu, zaś ojcowie chętniej i bez większych obaw zdecydują się na „wspólne rodzenie”.

Pierwsze zajęcia w nowo powstałej Szkole Rodzenia przy ul. Skautów 1 w Sosnowcu odbyły się w styczniu 2010 r. Takiego miejsca zdecydowanie brakowało w stolicy diecezji sosnowieckiej. Młodym rodzicom Szkoła Rodzenia przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim uczestnictwo w zajęciach znacznie podnosi ich komfort psychiczny. Rodzice podczas ciąży, potem rodzenia w szpitalu, a następnie w domu czują się po prostu bezpieczniej. Poza tym można tu spotkać ludzi, których łączą te same przeżycia, emocje. Przyszłe mamy i ojcowie na bieżąco uzyskują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Szkoła Rodzenia w Sosnowcu daje też możliwość uwierzenia w siebie poprzez poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych w czasie porodu. Zajęcia w Szkole Rodzenia dają możliwość lepszego zrozumienia procesu porodu oraz zwiększają szansę udziału taty w momencie porodu i w chwilach po narodzinach dziecka. Uczestnictwo w zajęciach umacnia także wiarę młodych rodziców w rodzicielskie umiejętności, tak bardzo potrzebne po narodzeniu dziecka. Małżonkom zajęcia pomagają nie tylko dobrze przeżyć dziewięć miesięcy ciąży, ale i kolejne dni i miesiące życia wspólnie z nowo narodzonym dzieckiem. Oprócz teorii w Szkole Rodzenia w Sosnowcu sporo miejsca zajmuje praktyka. Rodzice dowiadują się o rozwoju dziecka, przebiegu ciąży i porodu. Wiele informacji dotyczy zadań praktycznych, dotyczących opieki nad noworodkiem, jak nauka kąpieli czy przewijania. Młodzi rodzice dowiadują się, jak radzić sobie z emocjami, m.in. z tak zwanymi matczynymi smutkami, czy jak karmić noworodka. Kobietom przedstawiane są sposoby oddychania podczas porodu. Zajęcia wzbogacane są projekcjami multimedialnymi. Na sali w Szkole Rodzenia w Sosnowcu prowadzone są także ćwiczenia gimnastyczne przy pomocy odpowiednich rekwizytów: materacy, piłek itp. A wiedzę na temat ciąży, porodu i okresu poporodowego najlepiej zdobywać już w najwcześniejszych tygodniach ciąży, gdyż pozwala to uniknąć błędów, które kobiety popełniają w pierwszym trymestrze, a wynika to po prostu z niewiedzy. W Szkole Rodzenia w Sosnowcu każda mama otrzyma wsparcie i fachową pomoc zarówno w okresie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.

Informacje i zapisy do Szkoły Rodzenia przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 269-51-70 od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.30. Terminy kolejnych zajęć nowych edycji szkoły w bieżącym roku, to: 7 marca, 9 maja, 4 lipca, 5 września i 24 października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-01-12 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa, katolicka Szkoła Rodzenia

W dniu 28 czerwca 2017 r. w Przemyślu, Caritas Archidiecezji Przemyskiej uruchomiła nową, katolicką Szkołę Rodzenia. Jej głównym celem będzie wsparcie dla kobiet w ciąży i ukazywanie wagi daru życia. Szkoła działać będzie pod kierownictwem prof. Bogdana Chazana

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?