Reklama

Niedziela Rzeszowska

Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem

Z Chórem zaśpiewali soliści Małgorzata Kot i Bartosz Czarnecki (z prawej)

Sebastian Rzońca

Z Chórem zaśpiewali soliści Małgorzata Kot i Bartosz Czarnecki (z prawej)

„Pueri Cantores Resovienses” działają przy Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym Katedralny Chór Chłopięco-Męski, które jest organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie prowadzi działalność artystyczną, dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, organizując m.in. próby, koncerty, tournée i obozy wypoczynkowo-ćwiczeniowe. Chór, który przez cały rok przyjmuje w swoje szeregi chętnych do śpiewania chłopców, można wspomóc, odpisując 1% od podatku na rzecz Towarzystwa. Nr KRS: 00 0005 0601. Adres strony internetowej: www.resovienses.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mury katedry rzeszowskiej 25 listopada po raz kolejny wypełnił piękny śpiew Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego pod dyrekcją Marcina Florczaka. Słowiki ze stolicy Podkarpacia wystąpiły tym razem z koncertem pt. „Da pacem, Domine, in diebus nostris”, będącym artystyczną zapowiedzią IX Krajowego Kongresu Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, który odbędzie się w Rzeszowie we wrześniu 2017 r.

W ławach świątyni, obok ponad 600 słuchaczy, zasiadło także blisko 20 dyrygentów z całej Polski prowadzących chóry zrzeszone w PFPC. Przybyli oni do Rzeszowa na dwudniowy zjazd zorganizowany w sprawie przyszłorocznego Kongresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Pueri Cantores Resovienses”, pięknie prezentujący się w nowych strojach współfinansowanych przez rodziców chórzystów i Urząd Miasta Rzeszowa oraz Katolickie Towarzystwo Śpiewacze, wykonali 15 utworów wyłącznie z repertuaru muzyki sakralnej.

W koncercie zaprezentowali się także soliści: Małgorzata Kot (gościnnie), Bartosz Czarnecki, śpiewając wraz z chórem, któremu akompaniował na pianinie chórzysta Paweł Kot, „Laudate Dominum” ze śpiewnika ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé.

Niewątpliwie największą ozdobą tego artystycznego wydarzenia było wykonanie dwóch utworów. Pierwszy to dwie części kantaty „Sub Tuum Praesidium” („Pod Twoją obronę”), specjalnie skomponowanej przez byłego chórzystę Dominika Lasotę na 30-lecie Chóru, a wykonanej z towarzyszeniem fortepianu, za którym zasiadł Paweł Grzywacz.

Drugi utwór to poetyckie wyznanie wiary złożone przejmująco przez rzeszowskie słowiki słowami Juliusza Słowackiego do muzyki Józefa Świdra.

– Polecam ten wspaniały Chór opiece wszystkim instytucjom, a zwłaszcza władzom lokalnym – powiedział na koniec poseł Wojciech Buczak, gratulując chórzystom, dyrygentowi Marcinowi Florczakowi i prowadzącemu koncert prezesowi Stanisławowi Żyrackiemu występu oraz artystycznej, dydaktycznej i wychowawczej działalności.

Reklama

Chór, liczący wraz z pokaźną grupą debiutujących na scenie 8-9-latków ponad 80 osób, zakończył koncert pogodnym, żartobliwym kanonem „Hallo, Django” zaśpiewanym na bis, opuszczając marszowym krokiem scenę przy burzliwych rytmicznych oklaskach widowni.

Oparty na biblijnych wersetach tytuł koncertu „Da pacem, Domine, in diebus nostris”, który w swobodnym przekładzie można przetłumaczyć: „Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem”, to zawołanie do Boga nawiązuje do jednego z głównych zadań chórów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji „Pueri Cantores”, jakim jest niesienie orędzia pokoju.

Organizatorzy proszą wszystkich, którzy chcieliby w jakikolwiek sposób pomóc w tym dziele, np. w postaci sponsoringu czy wolontariatu, o kontakt: tel. 535 538 222, zyrackis@gmail.com

* * *

Orędzie pokoju

Idea niesienia orędzia pokoju przyświecała w latach 20. XX wieku zespołom małych śpiewaków, którzy koncertowali po krajach Europy, Ameryki, Azji i Afryki, głosząc swoim śpiewem posłanie pokoju po straszliwych w skutkach latach I wojny światowej. Wywodzili się oni z francuskiego stowarzyszenia „Petit Chanteurs a la Croix du Bois” (Mali Śpiewacy drewnianym Krzyżem).

W nawiązaniu i w oparciu o działalność tego Stowarzyszenia 11 listopada 1944 r. powstała Międzynarodowa Federacja „Pueri Cantores”. Zrzesza ona obecnie kilka tysięcy chórów, których głównym zadaniem jest śpiew w liturgii. Podstawą życia i postępowania ich członków jest chrześcijański system wartości.

Federacja jednoczy dzisiaj chóry z 35 krajów świata ze wszystkich kontynentów. Tworzy ją łącznie ok. 40 tys. dzieci i młodzieży. W tej liczbie znajduje się obecnie blisko 80 chórzystów z rzeszowskiego Chóru Katedralnego, który należy do Federacji od 1993 r. poprzez członkostwo w Polskiej Federacji „Pueri Cantores”. Prezydentem ŚFPC jest ks. Robert Tyrała z Polski, a PFPC – Mateusz Prendota, natomiast prezesem „Pueri Cantores Resovienses” jest Stanisław Żyracki.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-07 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Udowadniają mistrzowską klasę

Chór reprezentuje
wysoki poziom i wciąż
pnie się w górę

Józef Wieczorek

Chór reprezentuje wysoki poziom i wciąż pnie się w górę

Tegoroczna wiosna przyniosła Chórowi Mariańskiemu, działającemu przy parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, kolejne sukcesy. To efekt pracy i konsekwencji w działaniu całego zespołu oraz ich dyrygenta – dr. Jana Rybarskiego, który od lat jest cenionym organistą nie tylko w swej parafii.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24
Bp dr hab. Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy