Reklama

Niedziela Wrocławska

Służyć Bogu i Polsce

Paweł Siciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Dniu Flagi, 2 maja, przychodzimy specjalnie na wrocławski rynek. Chcemy pokazać naszym dzieciom, że symbole narodowe nie są obecne jedynie w podręcznikach. Tego dnia nasze dzieci, jak wszyscy wokół, dostają biało-czerwone chorągiewki od harcerzy, rozdawane hojnie w akcji „Flaga”. Akcja ma na celu uświadomienie szacunku i dumy z biało-czerwonych barw narodowych i zaproszenie społeczności do wspólnego świętowania. Skojarzenie harcerzy z polskim symbolem narodowym jest natychmiastowe i trwałe. ZHR bowiem, nawiązując do najlepszych tradycji skautingu polskiego, powstałego w 1911 r. i późniejszych doświadczeń organizacji takich, jak Szare Szeregi czy Hufce Polskie, wciąż wychowuje do patriotyzmu i poszanowania tradycji narodowych, m.in. poprzez aktywny udział w świętach narodowych. Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej spotykamy znów w Miasteczku Harcerskim podczas obchodów 11 listopada.

Harcerze w Polsce, której nie było

Lata, w których skauting zakiełkował na ziemiach polskich (1909-1911) nieodłącznie wiążą go z działaniami niepodległościowymi. Kiedy Baden-Powell uczył swoich skautów surwiwalu na łonie przyrody, polscy harcerze przekuwali w czyn skautowe idee służby bliźniemu i Ojczyźnie w Polsce, której na mapie Europy wówczas nie było. Późniejsza historia, znów wojenna, zapamięta harcerzy w takich organizacjach jak Szare Szeregi czy Hufce Polskie. „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy” – brzmią słowa hymnu harcerskiego, wydrukowanego w 1. numerze „Skauta” z 1911 r. To oddaje też sens i charakter organizacji, której nadrzędnym celem jest wychowanie – w myśl Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego – dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi. Podstawową formą tej służby jest służba ludziom i Ojczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez historię i działanie w teraźniejszości

ZHR działa na zasadach wolontariatu, pomagając w wychowywaniu dzieci i młodzieży poprzez pracę metodą harcerską podczas cotygodniowych zbiórek, biwaków i obozów. Umiłowanie Ojczyzny zapisane jest zarówno w Prawie Harcerskim, jak i w treści Przyrzeczenia: „Mam szczerą wolę służyć Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych jest jednym z celów wychowania w ZHR. Jest dopasowane do konkretnej grupy wiekowej i odbywa się w na wszystkich poziomach – zuchowym, harcerskim i wędrowniczym i realizowane jest tradycyjną metodą harcerską – poprzez zbiórki, biwaki, gry terenowe, zdobywanie stopni i sprawności.

Reklama

Ks. hm. Krzysztof Bojko zwraca uwagę, że wychowanie patriotyczne z ZHR kształtowane jest w dwóch kierunkach – przez poznawanie przeszłości, tradycji rodzinnych i regionalnych oraz przez rozwijanie poczucia odpowiedzialności za swoją rodzinę i wspólnotę lokalną, angażowanie się w inicjatywy społeczne. Przy tym pierwszym aspekcie w utrwalaniu pamięci o przeszłości ważną rolę odgrywają wspomniane zbiórki, wyjazdy, czy gawęda. W drugim – pomocne są stopnie i sprawności, których zdobycie wymaga wykonania zadań, zaangażowania się w konkretną służbę.

Wychowanie patriotyczne odbywa się również poprzez poznawanie postaci historycznych. Drużyny mają swoich patronów, którymi zazwyczaj są bohaterowie narodowi, a ich postawa ma być wzorem dla harcerzy: np. Szare Szeregi, gen. Władysław Anders, hetman Stefan Czarniecki.

Dla młodszych i starszych

Jak w praktyce ZHR wychowuje do patriotyzmu? Młodsi biorą udział w paradach niepodległościowych, koncertach pieśni patriotycznych, realizowanych np. z okazji 11 listopada czy 3 maja w parafiach, na terenie których działają drużyny.

W rocznej pracy zastępowi przygotowują zbiórki poświęcone tematom historycznym. W tym roku takim tematem była 1050. rocznica chrztu Polski. Wreszcie poprzez udział w obchodach świąt narodowych, np. jako asysta.

Starsi harcerze i harcerki sami przygotowują wiele takich wydarzeń, jak Tydzień Patriotyczny, proponując wówczas np. gry miejskie. Na letnim obozie starsi harcerze porządkowali i naprawiali polskie mogiły na dzisiejszej Ukrainie. We Wrocławiu zwyczajowo organizują Miasteczko harcerskie przy okazji Święta Niepodległości.

Patriotę wychowuje dom, szkoła, środowisko. Jeśli środowiskiem tym jest harcerstwo – o wychowanie patriotyczne możemy być spokojni.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-03 09:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przez skauting do Chrystusa

Niedziela toruńska 5/2022, str. III

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Archiwum szkoły

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Zamek Bierzgłowski W Diecezjalnym Centrum Kultury odbył się obóz, który zgromadził 3 szczepy Skautów Króla z diecezji toruńskiej.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

Archiwum TK Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto