Reklama

Niedziela Kielecka

W Piasku Wielkim znajdą nowy dom

Niedziela kielecka 32/2016, str. 3

W.D.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego życzył mieszkańcom nowej placówki Caritas Kielce bp Jan Piotrowski, który poświęcił 11 lipca odnowione i zaadaptowane pomieszczenia w odrestaurowanym budynku po dawnej szkole podstawowej. W mieszkaniach chronionych znajdzie dom docelowo dwudziestu podopiecznych, którzy otrzymają schronienie i specjalistyczne wsparcie, by móc na miarę swoich możliwości samodzielnie żyć w społeczeństwie. Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

Mieszkania chronione w Piasku Wielkim powstały w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Finansowe wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 447 tys. zł. Zrealizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej przedsięwzięcie wsparły również środki finansowe z PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2015 r. w kwocie 571 tys., ok. 50 tys. zabezpieczyła Caritas. Po kompleksowym remoncie na pierwszym piętrze w budynku powstało osiem mieszkań chronionych, a na parterze sale rehabilitacyjno-terapeutyczne i warsztatowe, kuchnie i sanitariaty. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano także teren wokół budynku, w tym wykonano utwardzoną drogę dojazdową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To już czwarta inwestycja zrealizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej przy wsparciu BGK. Funkcjonują już placówki: w Kielcach, Świniarach i Morawianach, które mają łącznie 81 miejsc pobytowych.

Uroczystość połączono z Mszą św. w kościele w Piasku Wielkim, której przewodniczył ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Marek Małczęć oraz proboszcz ks. Sławomir Dalczyński.

Podczas Mszy św. ks. Słowik podkreślał, że Caritas wciąż spotyka przykłady osób, instytucji, które chcą dzielić się częścią swego dorobku z potrzebującymi na wzór pierwszych gmin chrześcijańskich, o których mowa była w czytaniu. Dodał, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do dawania czegoś z siebie: czasu, talentów czy środków finansowych. – Owocem wspólnego wysiłku są mieszkania chronione, które powstały przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Placówka w Piasku Wielkim jest szansą i nadzieją dla osób w kryzysie, starszych, niepełnosprawnych, chorych i bezdomnych. – Ci ludzie nie zdołają utrzymać się tylko ze swoich dochodów i nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Caritas Kielce prowadzi kilkadziesiąt placówek pomocowych przeznaczonych dla potrzebujących i przewlekle chorych. Modlimy się dziś za podopiecznych, mieszkańców tego Domu o Boże błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie łaski. Oni będą dzielić się z nami swoją radością i bogactwem serca – powiedział. Oprawę liturgii zapewnili podopieczni nowej placówki. Za nich modlili się parafianie, wójtowie gminy Nowy Korczyn, Solec-Zdrój oraz dyrektor PEFRON, personel placówki z terapeutami i kierownikiem Moniką Nawrot, zaprzyjaźnione ośrodki Caritas.

Reklama

– Celem placówki jest aktywizacja mieszkańców w kierunku jak największej samodzielności. Będą uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, treningach higieny, komunikacji społecznej – mówiła Monika Nawrot, podkreślając, że ma nadzieję, iż będzie to miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, w którym odnajdą bezpieczeństwo, spokój, pewność siebie, swoje miejsce w społeczeństwie.

Po Mszy św. bp Jan Piotrowski wraz z towarzyszącymi mu gośćmi obejrzał nową placówkę i poświęcił jej pomieszczenia. Spotkał się również z jej mieszkańcami i personelem.

Mieszkania chronione to forma pośrednia między domami pomocy społecznej, dająca szansę na większą aktywizację i samodzielność jej mieszkańcom. Oprócz nowego, bezpiecznego miejsca mieszkańcy będą uczestniczyli w terapii poprzez zajęcia kulinarne, artystyczne. Jako społeczność tego domu będą troszczyli się o ład i porządek, zadbają również o teren wokół budynku, gdzie w przyszłości powstanie ogródek i warzywniak.

– Diecezja kielecka jest nasączona różnego rodzaju dziełami miłosierdzia umożliwiającymi niesienie pomocy potrzebującym na wielu płaszczyznach – mówił Biskup Jan. Wszystkie placówki Caritas, DPS, warsztaty terapii, ośrodki są radością Kościoła kieleckiego. Są to dzieła, które Kościół uwiarygodniają, ponieważ wynikają z ducha Ewangelii. Biskup Kielecki tłumaczył, że świat antyczny nie troszczył się o potrzebujących, dopiero chrześcijaństwo radykalnie zmieniło podejście do ubogich, słabych i chorych, ponieważ tak nakazywała Ewangelia. Zwracając się do mieszkańców, Ksiądz Biskup życzył, aby każdy z nich czuł się w tym miejscu doceniony i kochany oraz by ten Dom był domem na miarę prawdziwej rodziny. – Świat byłby zupełnie inny, gdybyśmy nie męczyli się miłością – podkreślał, dodając „tam, gdzie ludzie są nawzajem darem, tam jest miłość”.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-04 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na ŚDM w Lizbonie pojedzie około 25 tys. Polaków

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

Monika Rybczyńska

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

Już mniej niż 100 dni pozostało do rozpoczęcia 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie. W związku z tym poszczególnych diecezjach młodzież organizuje w tych dniach okolicznościowe studniówki. Dotychczas zarejestrowało się 15 tys. Polaków, ale jak przekazał KAI ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM, do Portugalii pojedzie prawdopodobnie nawet 25 tys. młodzieży z naszego kraju.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...